Haberler:

Forum kuralları güncellendi LÜTFEN  okuyunuz:  https://bit.ly/2IjR3ME

Ana Menü

16f877a hafıza yetmiyorsa

Başlatan picpicpic, 21 Haziran 2012, 18:37:06

picpicpic

Merhaba, yazdığım program çok uzunsa ve 16f877a'nın program hafızası yetmiyorsa ne yapabilirim? Alternatif olarak hangi PIC modelini kullanabilirim, teşekkürler

ziyaretci

justice_for_all

Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Tagli

Belki kodda optimizasyon yaparak yerden kazanmak mümkün olabilir. Eğer hafızadaki taşma/yetersizlik fazla değilse, yani ucu ucuna sığmama gibi bir durum varsa bu yola başvurulabilir. Ama benim de genel olarak tavsiyem, PIC18 varken PIC16'yı tamamen unutmak yönünde.
Gökçe Tağlıoğlu

K46

Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ferit06

PIC16F1939  program memory 16384 word

skara1214

Alıntı yapılan: ferit06 - 22 Haziran 2012, 10:42:42
PIC16F1939  program memory 16384 word
hocam çok örnek verebiliriz ama piyasada bulunan şeyleri öneriyoruz
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

ferit06

Bu piyasada bulunmayan malzemelerin gelmesini zorlamaz isek gelme olasığı da olmaz. Bu nedenle ihtiyacımızı görecek bu tür malzemeleri satıcılardan istememiz, yurtdışından getirtebiliyorsak da getirtmemiz gerekir. yoksa hala daha az özelliğe sahip olmasına rağmen daha pahalı olan 16f84 ve 16f877 ye mahkum kalırız, 18 serisindende bir kaç malzemeye...

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: picpicpic - 21 Haziran 2012, 18:37:06
Merhaba, yazdığım program çok uzunsa ve 16f877a'nın program hafızası yetmiyorsa ne yapabilirim? Alternatif olarak hangi PIC modelini kullanabilirim, teşekkürler

PIC16F877A dolduracak kadar hafıza tüketen birşey muhtemelen GLCD uygulamasıdır :)

serhat1990

Konuyla pek alakalı değil ama ;

Alıntı yapılan: Tagli - 21 Haziran 2012, 22:30:16
Belki kodda optimizasyon yaparak yerden kazanmak mümkün olabilir. Eğer hafızadaki taşma/yetersizlik fazla değilse, yani ucu ucuna sığmama gibi bir durum varsa bu yola başvurulabilir. Ama benim de genel olarak tavsiyem, PIC18 varken PIC16'yı tamamen unutmak yönünde.

Hocamın dediğinden yola çıkarak şunu söyleyebilirimki en yakın zamanda c yada asm'ye geçmek daha mantıklı picbasic bana kalırsa program hafızası düşmanı :)

Çok iyi basicte program yazan hocalarımız vardır o fonksiyonel yapıyı çok güzel oluştururlar. Ama yinede basic biraz fazla yer kaplıyor.
İyi çalışmalar...

ayhani

16F887'de güzel. Hem 877a'ya göre ucuz hemde hafızası vs daha büyük.
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

pwm.c

Alıntı yapılan: ayhani - 26 Haziran 2012, 11:25:32
16F887'de güzel. Hem 877a'ya göre ucuz hemde hafızası vs daha büyük.
bu ikisinin hafızaları aynı. 887 sadece donanım olarak gelişmiş ve 2v ile çalışma özelliği var.

Alıntı yapılan: justice_for_all - 21 Haziran 2012, 21:11:35
18f452 ideal bence
evet güzel ama buda eskidi artık. en basitinden internal rc osilatörü bile yok.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

Tagli

18F452 ile bazı sorunlar yaşadım. C18'de PLL'sini bir türlü çalıştıramadım. XC8 kullanırken de nedense __delay makroları uygun beklemeyi yapmıyor. Sorunların derleyici kaynaklı olduğunu sanıyorum ama bu sorunları 18F4520'da yaşamadım. Bu dediklerim MPLAB X kullanırken oldu. Bir uyumsuzluk olabilir ama piyasada rahatlıkla 18F4520 bulunabilirken 18F452 kullanmak mantıklı değil.
Gökçe Tağlıoğlu