Pic ile Veri Tabani Oluşturup, Sorgulama Yapabilme?

Başlatan tayfunaki, 22 Haziran 2012, 18:17:48

tayfunaki

Merhaba arkadaşlar,

Değerli fikirlerinize ihtiyacim var, pic ile mmc kart yada 24C512 ile basit bir tablo tasarlamayi planliyorum;

Hedef ;

ilk önce,

id                   sonuç

9824572  --> 23
9734645  --> 56

gibi bilgileri eşleştirmek

daha sonra;

seri olarak gelen id ' nin hangi sonuca ait olduğunu tarayarak/sorgulayarak sonuç değişkenine yerleştirmek ve ekranda yazdirmak.

sorun şu ki id ler.. 11 karaktere kadar uzayabiliyor, sonuç lar ise max 999 olabiliyor.

basit bir Mysql mantiğinda çalişacak, sizce nasil bir yapi kurmaliyim?

ArGeMaNiA

idler ve sonuçlar tekil mi?

Toplam kaç kayıt yapılacak?

Ayrıca "hash" ya da "hashing" diye ararsan bir fikir sahibi olabilirsin.

Ayrıca "Rastgele Erişimli Dosyalar ve Hash Fonksiyonları" diye de bakabilirsin.
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

tayfunaki

id lerde sonuclarda tekil. Benzersizler sadece 1 tane var. Toplam maksimum kayit sayisi 999 ... hash olayini inceliyorum.

ArGeMaNiA

Bence 1000 kayıtlık bir deneme yap.
Sıralı erişimi dene.Yani sırayla karşılaştırma yap.
En kötü durum, aradığın kaydın en son kayıtta olmasıdır.
Bu geçen zaman senin için sorun olmuyorsa çok da dolambaçlı yollara girmene gerek yok bence.

Not:Sıra erişimli dosyalar,Rasgele erişimli dosyalar diye yola çıkarsan
neyi seçeceğine kendin karar verirsin zaten.
Haydi göreyim sizi, vazife-i ubudiyetinizi unutmamak şartıyla öyle çalışınız ki,  rûy-i zemini, her tarafı herbirinize görülen ve her köşesindeki sesleri size işittiren bir bahçeye çeviriniz.

tayfunaki

sirali erisim yada rasgele erisimli dosyalara visual basic ten dolayi aßinayim mantigi biliyorum, platform olarak suan proton basic, ic olarak 18F4550 konfigrasyon var... isin icinden cikamazsam Keil - STM32F107 board hazir.. hizli olmam gerek c cok iyi degil bu nedenle A planindayim suan .. tsk ederim ipucu icin.. burdan yururum artik.. konfigrasyonuma uygun baska alternatifler hizla degerlendirilir. Sonucu paylasicam.

tayfunaki

bu arada 999 kayit dedim ama optimal islem yuku en fazla 250 kayit olucak sonuclandirma icin max zamanim 5 saniye..alternatif olarak elimde embede winCE 6 board var 7" ama ordada winCE tools problemim var gelistirme yapiyorum fakat compiler bulamiyorum derleme olmuyor ... :S bedevinin bahtsiziyim suan...

serdararikan

bence sıralı erişim yapıp her aramada bir sürü zaman kaybetmektense kayıt sırasında sıralama yaparak hızlı erişimle daha hızlı veriye ulaşabilirsin.

ArGeMaNiA

Alıntı yapılan: tayfunaki - 22 Haziran 2012, 22:27:42
bu arada 999 kayit dedim ama optimal islem yuku en fazla 250 kayit olucak sonuclandirma icin max zamanim 5 saniye..alternatif olarak elimde embede winCE 6 board var 7" ama ordada winCE tools problemim var gelistirme yapiyorum fakat compiler bulamiyorum derleme olmuyor ... :S bedevinin bahtsiziyim suan...

Wince varsa hiç de mikrodenetleyici boyutunda uraşma.XML bile kullanabilirsin.Sqllite bence en ideali.
Bana sorarsan Wince problemini aşmaya bak.
Ayrıca ben olayı sadece yazılım geliştirme açısıdan değerlendiriyorum.
Wince board pic'e göre lüks tabiki...

Son olarak şunu söyleyebilirim.Alacağın para, üreteceğin adet, harcayacağın zamana bakarak bir yol tutturman gerekiyor.
Kendimi geliştireceğim diyorsan ikisini de yap elbette..

tayfunaki

burda maksad saglam bir donanim ve yazilim kurmak.. parasal sorun yok.. elektrik verildiginde el degmen calismasi gerekiyo.. kullanici yok.. pc bu yuzden olamiyo isin icinde.. o iptal.. hata yapmamali.. isterse 1000 dolara mal olsun ki win ce bile olsa 200 dolara mal olur.. durum boyle. hersey icin teaekkurler