PIC 18F452 İLE İLGİLİ BİR SORUM OLACAKTI

Başlatan povulon, 24 Haziran 2012, 14:22:09

povulon

Merhaba

Pic 18F452 ile bir sayıcı devresi yaptım . Dokunmatik devrede diyebiliriz. Metale her dokunduğumda display yukarı doğru sayıyor . Devreyi uzun süre çalıştırdıktan belli bir süre sonra sayma işlemi gerçekleşmiyor.

Bazen devrenin enerjisini kesiyorum tekrar çalıştırıyorum dokunduğumda saymaya devam ediyor . Bazen bu yolda etkili olmuyor

Bende programı yeniden yüklüyorum işlemciye durum düzeliyor

Bu arada PortA nın sıfırıncı pininden analog digital çevrim yaparak veri okuyorum

Saymamasının nedenini anlayamadım yardımcı olabilirmisiniz.

OG

Yardımcı Olmaya çalışalım.

Geçmiş Olsun.

Tamam, Ben yardımcı oldum, başka yardım edebilecek arkadaş varmı?
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

skara1214

bende analog ölçüm yaptığımda soketi takıp çıkartınca pic bazen reset atıyordu sizinkide aynı mantık.Bu şekilde sayma işlemi yapmayın.metale ground verin dokunan parçayada 10 k pull up ile 5 volt verin ve digital olarak sayın
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

povulon

Analog dijital çevrim yaparak zaten işliyorum bilgiyi . Benim sormak istediğim işlemci neden kiltleniyor bu durum işlemciyi başta çalıştırdığımda sayma işlemini güzel bir şekilde gerçekleştiriyorum sonra metale dokunmadan 10 dk ka bekliyorum boşta çalışıyor sonra tekrar dokunduğumda saymıyor işlemci kendini ADC işlemini yapmıyor veriyi okumuyor tıkanp kalıyor

skara1214

analog okuma işlemini ne amaçla yapıyorsunuz sadece dokundu dokunmadımı yoksa dokunmanın şiddetini  falanda algılıyormusunuz?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

LukeSkywalker

Programınızı vermeden ne olduğunu nasıl anlayabilirizki? 

dnacikaya

sanırım @povulon adc ucunu dokunmatik olarak kullanıyor, biraz daha ayrıntı şema kod verirse daha iyi olur.