24V Girişten PIC İçin Beslemeye Öneri

Başlatan rkinaci, 24 Haziran 2012, 19:54:12

rkinaci

Merhaba arkadaşlar. Yaklaşık 24V DC gerilim olan ve dc bir motorun beslendiği kaynaktan pic için besleme devresi yapmak istiyorum. 7805 regülatörünü kullanarak mı, farklı bir regülatör entegresi kullanarak mı (LM2575 gibi) ya da lineer tip bir devre yaparak mı sorunsuz bir besleme tasarlarım. Daha önceleri 7805 kullanıyordum. Fakat bu sefer aynı hatta 24V dc bir motorun olması biraz endişelenmeme neden oldu. Tavsiyeleriniz nelerdir önereceğiniz bir devre var mıdır? Cevaplarınız için teşekkürler.
Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

Ersin

Alıntı Yapfarklı bir regülatör entegresi kullanarak mı (LM2575 gibi)

rkinaci

Ne kadar bilirsen bil, söylediklerin karşındakinin anladığı kadardır!

ziyaretci

Öncelikle  kolay gelsin

Endişelerin doğru yönde;

Kesinlikle  motor beslediğin gerilimden  PIC 'i beslemeye uğraşma yaşadım biliyorum.

Şöyle anlatayım. Geçenlerde ben ve ekibim robot yarışması için bir sumo   ve çizgi izleyen yapmıştık.Motor ve PIC aynı beslemeyi(22VDC civarı) kullanarak yaptık.Sorun çıkmasın diye ilk olarak 7812 bağladık ve çıkışına 7805.

Denemelerde motorlar akım çekmeye başladıkları andan itibaren, 7812 ve 7805 den PIC' e giden beslemede  sapmalar, tabiri caiz ise dalgalanmalar meydana geliyor ve  PIC sürekli kendini resetliyordu. İlk başta başka bir sebepten dolayı reset atıyor sandık ve saatlerce başka sebep aradık kafa yorduk. Ama sonra anladık ki yükten PIC 'e  besleme alınmaz.

Tekrar söyleyerek PIC'i ayrı bir beslemeden besle.

İyi Çalışmalar.

ankyra

Alıntı yapılan: erkantr67 - 25 Haziran 2012, 01:57:09
Öncelikle  kolay gelsin

Endişelerin doğru yönde;

Kesinlikle  motor beslediğin gerilimden  PIC 'i beslemeye uğraşma yaşadım biliyorum.

Şöyle anlatayım. Geçenlerde ben ve ekibim robot yarışması için bir sumo   ve çizgi izleyen yapmıştık.Motor ve PIC aynı beslemeyi(22VDC civarı) kullanarak yaptık.Sorun çıkmasın diye ilk olarak 7812 bağladık ve çıkışına 7805.

Denemelerde motorlar akım çekmeye başladıkları andan itibaren, 7812 ve 7805 den PIC' e giden beslemede  sapmalar, tabiri caiz ise dalgalanmalar meydana geliyor ve  PIC sürekli kendini resetliyordu. İlk başta başka bir sebepten dolayı reset atıyor sandık ve saatlerce başka sebep aradık kafa yorduk. Ama sonra anladık ki yükten PIC 'e  besleme alınmaz.

Tekrar söyleyerek PIC'i ayrı bir beslemeden besle.

İyi Çalışmalar.

muhtemelen pic resetleme problemi, motorlarinizin asiri guc istegini bataryalarinizin karsilayamamasi ve bataryanizin geriliminin cokmesidir. su ana kadar iki kaynak kullanan cizgi izleyen robot gormedim. ancak sumo robot yaparken yukaridaki septen dolayi 2 kaynak kullaniliyor...

velhasil, motorlarin olusturdugu parazit hafife alinacak gibi degildir ama bu durum illa 2. bir kaynagi gerektirmez kanaatindeyim.

Erol YILMAZ

12 vdc pilinizi bir schottky diyoda girin  ardından 470 uF kapasiteye ve LM2940 a girin.
http://www.direnc.net/LM2940-5V,PR-543.html

Neden diyotVE sonrasında 470 uF?
Neden 7805 değil de LM2940 ?

pea

Alıntı yapılan: Allegro - 25 Haziran 2012, 11:49:17
Neden 7805 değil de LM2940 ?

Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum.
Lm2940'ın tek artısı gerilim düşümünün az oluşu gibi duruyor.

Sükunet akımı , dalgalanma bastırması(Ripple Rejection'ın Türkçesi nedir bilemedim) , regülasyon , çıkış gürültüsü açısından 7805 daha iyi gözüküyor.
7805'in gerilim düşümü yüzünden üzerinde oluşacak ısı dolayısıyla gürültü yaratma olasılığı geliyor aklıma sadece.

Nedenini açıklayabilirseniz sevinirim  :)

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: pea - 25 Haziran 2012, 12:15:41
Bu sorunun cevabını ben de merak ediyorum.
Lm2940'ın tek artısı gerilim düşümünün az oluşu gibi duruyor.

Sükunet akımı , dalgalanma bastırması(Ripple Rejection'ın Türkçesi nedir bilemedim) , regülasyon , çıkış gürültüsü açısından 7805 daha iyi gözüküyor.
7805'in gerilim düşümü yüzünden üzerinde oluşacak ısı dolayısıyla gürültü yaratma olasılığı geliyor aklıma sadece.

Nedenini açıklayabilirseniz sevinirim  :)

Deneyip farkı görmenin bedeli 1 TL !
Yanında LM2940 bedava !

picpicpic

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: picpicpic - 25 Haziran 2012, 13:14:43
teorik olarak açıklayabilir misiniz?

Doğalgaz hattımı bağlamadı şirket, Balıkları pişiremiyorum.

Siz araştırabilir misiniz ?

camby

Yüksek voltaj değerlerini , sabit düşük voltajlara düşürmek isteyen arkadaşlar :

Anahtarlamalı regülatörler ile Lineer regülatörler arasındaki farkları araştırın.

Öncelikle 0.1 A yük kullandığında , lineer regülatör üzerinde ne kadar enerji harcanacağını , dolayısıyla giriş çıkış gücü orantısıyla verimi hesaplayın. Sonrasında farklı akım değerlerine bu değerleri hesaplayın.

Daha sonra şuraya göz gezdirin fikir edinin :

http://www.ti.com/lsds/ti/analog/powermanagement/power_portal.page

-------

Picproje e-dergi 1'e de bir göz atın. Bu konu hakkında bilgiler var.