555 zamanlayıcısının çalışma prensibi

Başlatan Erdem , 26 Haziran 2012, 00:30:37

Erdem

Geçenlerde bir arkadaş 555 zamanlayıcısı kullanarak DA-DA çevirici bir devre hakkında bir soru sormuştu.

555 zamanlayıcısı ile ilk orada tanıştık  8)

Sonra 555 zamanlayıcısı nasıl çalışıyor diye merak ettim ve basit bir modelinin şu şekilde olabileceğini öğrendim.

Daha sonra çalışma mantığını anlamak için devreyi parça parça analiz etmeye karar verdim. Örneğin bu şekilde devreyi parçaladığımızı düşünelim.

ve 100 mikrosaniyelik zamana bağlı analiz (transient analysis) sonuçlarına bakalım.

Şimdi benim merak ettiğim bu devreyi gerçek bir devre olarak kursak ve osiloskopla sonuçlara baksak yine aynı sonuçları verirmiydi.Bu işlemsel yükseltecin çıkışındaki 60000K sonucunun nereden geldiğini izah edebilecek var mı? Yoksa ben bu işlemsel yükselteçlerle ilgili dersin yarısına yetişememiştim ve hala bakmadım. O yüzden acaba bazı noktaları kaçırıyor muyum.

pea

Sadece Opamp çıkışı konusuna cevap vereyim.
Geri besleme olmadığı için kazanç sonsuz.

OG

60000K nın cevabı verilmiş, geri kalan için,

RS flipflobu olmadan aynı sonucu alamazsın. RS nin girişine göre çıkışlarının aldığı pozisyonlar var. O pozisyona göre de yapılan geri besleme var. Geri beslemeye göre de C nin değişen durumu var. C ye göre de tekrar aynı dongununun kurulması var.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.