Hip4081

Başlatan cann, 26 Haziran 2012, 13:29:34

cann

selamlar
hip4081 konusunda tecrübesi olanlardan 2 hususta yardım isteyeceğim,

ilki, isisde bulamadım, simülasyonunu nasıl yapacağım
diğeri EN/DIS pini nasıl çalışıyor, normalde 5V mu vermek gerekiyor, yoksa anormal durumda mı? 16f877 nin rboint pini ile nasıl yöneteceğim bu en/dis olayını teşekkürler

pwm.c

isis'de malesef her malzemenin simülasyonu bulunmuyor. bunun yerine benzer özelliklere sahip mosfet sürücülerden kullanabilirsin.
HIP4081 yüksek hızlı mosfet sürmek için kullanılır. örneğin D class amfi bile yapılıyor. bu malzeme basit uygulamalar için biraz abartılı olabilir ama elbette tercih edebilirsin.

pwm bağlantısı için datashette örnek şema verilmiş.

DIS pini akım sınırlama kontrolü için kullanılır. böyle bir donanım eklemeyeceksen DIS pinini GND şaseye bağla.
_/\/\/\_ -[ı- -ı>|- -|ı|ı|ı- -ı< -||- -l[]l-

cann

bu app.notunda opsiyonel akım kontrolü var, ama onunla 3 nolu pin nasıl ilişklendirilir anlamadım.

pisayisi

Opsiyonel akım kontrolü 3 nolu pin ile kullanılmaz. Bu uç sadece yüke acil durumlarda disable imkanı vermek için kullanılır yükü boşa alır risklerden kurtulursunuz.örneğin  müsade edilen akım değerleri aşıldığında basit bir comparator ile disable ucuna kontrol sağlayarak sistemi zararlardan koruyabilirsiniz. Akım kontrolu için current sense tipi dirençler üzerinden opamp ile geribesleme alıp bu gerilimle pwm işaretinizi ilişkilendirerek  kontrol yapabilirsiniz. Sonuçta duty oranınızı adc den girdiğiniz geribesleme işareti seviyesine göre pwm ürettiğiniz entegre yada mcu ile yapmanız gerekir.
Murat

cann

açıklamalar için teşekkürler
current sense olayını anladım, örnekleride var 741 le tasarlanmış. ama bu en/dis olayını anlamadım. pic buraya ne durumda ne gönderecek.

pisayisi

Örneğin sistemi belli bir sensorden girdi aldığında ya da belli bir zaman aralığında ya da kullanıcı isteği ile hızlı ve güvenli bir şekilde enerjisiz bırakacaksınız işte o noktada dis pinini kullanmak lazım. Bu dis pinini bu durumlarda pic ten bir port ile istediğiniz gibi kumanda edersiniz...
Murat

cann

teşekkürler açıklamalar için