çimento döken vinçin debi valf sürücü kartı hakkında biligisi olan

Başlatan emrah, 29 Haziran 2012, 21:20:10

emrah

Selam ,

Çalıştıgım firmaya,  binaların yapımında  kullanılan çimentoyu dagıtan vinçin bazı kartları geldi ve bu kartları dısarıdan pahalıya aldıklarını söylediler.  ilk inceledigim kart başlıkta bahsettıgım debi için kullanılan oransal valfin kontrol kartını inceledim.

sürücü, 16f628A ile yapılmıs donanımsal pwm kullanılarak bir adet mosfeti kontrol ediyor.

2 adet kontrol girişi var 24V seviyesi oldugu için  optokuplor kullanılmıs.  girşin birisi gerilim artırıyor digeri azaltıyor

devre üzerinde 4 lü dip swich var buradanda maksimum verilecek gerilim ayarlanabiliyor. 13V ile 24V arası

ben bu mantıga göre bir kart tasarlayıp yazılım yaptım vinc üzerinde denerken kamyona titreşim yaptırdı valf kontrolü yapılıp harç basılırken yapıyor bunu.  kartta sorun yok yazılımsal olarak sorun oldugunu düşünüyorum

bu vincte kullanılan oransal valf ile ugrasan oldumu aranızda?  neden böyle bir titreşim yapabilir ?

mosfeti sürdügüm frekans 250hz . bu frekasn valf için fazlamıdır?

picpicpic

koca çimento vincinde gömülü sistem yerine pic mi kullanmışlar? ilginç geldi

emrah

başka kartlarda var. o valfin orjinal sürücüsü cok farklı işlemci felanda yok. o kart yurt dısından geliyomus. türkiyede bir firma o kartın aynı işini yapaca yukarda bahsettgım kartı yapıp satıyomus. basıt bir kartı pahalıya werıyo buda açıkcası.

bulut_01

sanki dejavu oluyor arkadasım bu pic düsmanlıgı niye ? pic kullanamazlar mı ben ne akıl almaz yerlerde pic gördum kıytırık bir harç dökme kamyonunda kullanılmasının ılgınc olanı nedır ? ahh şu pic kıyemetınden anlayan çok az...
YENİLMEZ..

emrah

Alıntı yapılan: bulut_01 - 29 Haziran 2012, 22:06:07
sanki dejavu oluyor arkadasım bu pic düsmanlıgı niye ? pic kullanamazlar mı ben ne akıl almaz yerlerde pic gördum kıytırık bir harç yapma kamyonunda kullanılmasının ılgınc olanı nedır ? ahh şu pic kıyemetınden anlayan çok az...

harç yapma değil, harç döken vinç. pic tabiki iyi birşey sonucta işini basit yoldan hallediyorsun. yazılım yazabilecegğin bir entegre olmasa su anlattgım basıt bi işi işin kim bilir neler yapardın. 555 ile frekans üreteceksin. butonlarla artırma azaltma yapacaksın. ve birde son konumunu hafızaya alma işlemi felan  birsürü iş.

acamlikaya

Ben de oransal valf sürücüleri yapıyorum.
Frekasın normal. 100Hz ile 400Hz arası değişiyor genelde.

pisayisi

Mosfet düzgün sürülemiyor olabilir dahada muhtemel bu tip valfler pwm frekansına çok seçicidir. En güzeli valfin çalışacağı en uygun pwm yi bulmak valfin modelinden manual araştırması yapabilrsiniz. Ya da çalışan bir kart varsa ürettiği frekansı ölçersiniz kendi devrenizin kodunu buna göre modifiye edersiniz...

Murat

emrah

bende frekanstan şüpeleniyom hayırlısı :) osiloskopla ölçme şansım olmadı cihazlar kalibrasyona  gitmişti yarın gelecek umarım. bu eski tip osiloskopla nasıl ölcecegım ki frekasnsıı. frekans metre  bulmam lazım artık.

picpicpic

Alıntı yapılan: bulut_01 - 29 Haziran 2012, 22:06:07
sanki dejavu oluyor arkadasım bu pic düsmanlıgı niye ? pic kullanamazlar mı ben ne akıl almaz yerlerde pic gördum kıytırık bir harç dökme kamyonunda kullanılmasının ılgınc olanı nedır ? ahh şu pic kıyemetınden anlayan çok az...

Pic düşmanı değilim nickimden anlaşılır, ama gömülü entegreler yapıp seri üretmek varken pekte stabil olmayan mikrodenetleyicileri kullanmanın anlamı yok diye düşünüyorum, ben üretici firma pic kullanıyor sandım ondan sordum sorumu.

bulut_01

alırsın örnek F88 gömersin yaparsın protech_on al sana güvenilir mcu beslemesı stabıl oldugu zaman sıstemde stabıl olur. al bıtane arm ,renasans,motorola,atmel,atmega,zilog,ST vs vs uzar gider bu mcu beslemesını kıytırık yap bakalım bu saydıklarım hangısı zor şartlarda stabıl calısabılecek.
YENİLMEZ..

emrah

az önce, yukarda  bahsettigim karttaki picin pwm çıkışı ile benim yazdıgım yazılımın pwm çıkısını osiloskopta karşılastrdım.

dalga şekilleri aynı karelerde duruyo her ikisindede ve  buton ile duty degerını artırdıgım zaman sanırım %85- %90 degerınden sonra ekrandaki dalgalar geriye dogru hareket ediyor her iki karttada. tamam bunada eywallah fakat bu geriye dogru kayma olayı orjınal kartta yawas olurken benim yazılımda daha hızlı şekilde geriye kayıyor bunun nedeni ne olabilir?

pisayisi

Orjinal kartta yüzde 85 lerden sonra daha küçük adımlarla duty oranı artırılıyor olabilir.
Murat

emrah

pisayisi

Kayma başladıktan sonra her iki işaretin  çıkan yada inen kenarlarını üst üste getirip çakıştırdığın da her iki işaretinde  on ve off süreleri eş devam ediyor mu. Muhakkak farklar var ki titreşimli çalışma yapıyor.
Murat

emrah

bu on off işaretlerde sanki  orjınal kart  ekrandaki göruntuye göre 1-2 mm geride gibi.   sinyal işaretini normalde ekranda sabit kalıyor , duty %90 olunca geriye dogru gitmesini sebebı baska ne olabılrkı ? benım yazdıgım yazılımda  oluyor sonucata ve duty artarken küçük adımlarla felan ayarlama yapmadım. tek yaptıgm şey; donanımsal pwm oldugu için kullandıgım formulde dogrudan duty degerı ile oynuyorum % olarak yani 0 -100 arası deger degstryom.

orjınal kartta da bu kaymayı yapmasa benm kartta sorun var dıyecem ama ondada gerıye dogru gıdıyor sadece benm yazılımdan daha yawas sekılde kayıyor.