yerel tlf.hattı haberleşmesi

Başlatan demirkan1, 31 Ağustos 2004, 17:10:04

demirkan1

Selam Arkadaşlar ,

yapmayı düşündüğüm projem için yardımınıza ihtiyacım var. Daha öne bu
tür projeler üstünde çalışmış veya bilgi sahibi olan arkadaşların
fikirlerini alarak projemi tamamlamak isterim.

yapmış olduğum projede pic16f628'e com2 üzerinden hyperterminal
ile baglanarak istediğim komutları çalıştırabiliyorum. Ancak benim
isteğim ben iş yerindeyken evde bulunan 16f628'e iş yerimdeki
bilgisayarım aracılığı ile hyperterminali kullanarak (bağlantı tipini
modem secerek) pic'e kumanda etmek.Bu iş için yerel telefon hattına
bir devre yaparak 3 kez çaldıkdan sonra devreye girerek pic'i tel
hattına bağlanması ve hyperterminal ile haberleşmesi gerekiyor.

Bu konuda bana biraz fikir verebilirseniz memnun olurum.    
ilginize şimdiden teşekkür ederim.

birumher

Bunun iş için pic tarafında da bir modeme ihtiyaç var yani işler oldukça karışık pic i kontrol etmek için DTMF kullanırsan  daha mantıklı olur...
Birkan.Herguner

demirkan1

projemdeki pic'e harici eeprom (24c256) baglı hyperterminal ile bazı yazı dosyalarını aktarıyorum DTMF benimde aklıma geldi ancak bu sefer yazılım biraz daha uzayacak ve aktarım hızı çok yavaş olacak sanırım bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.Saygılarımla.

arif

Merhaba
Hocam belki SMS kullanabilirsin. Hem böylelikle sistem bilgisayar olmadanda bir cep telefonu ile her yerden kontrol edilebilir. Bu konuda çalışmalar yapmış arkadaşlar var sanırım yardımcı olurlar.
Kolay gelsin...

birumher

Alıntı yapılan: "demirkan1"projemdeki pic'e harici eeprom (24c256) baglı hyperterminal ile bazı yazı dosyalarını aktarıyorum DTMF benimde aklıma geldi ancak bu sefer yazılım biraz daha uzayacak ve aktarım hızı çok yavaş olacak sanırım bu konudaki görüşlerinizi bekliyorum.Saygılarımla.

Ewet aktarım hızı oldukça yavaş olacaktır . Bence en kolayı eski harici bir modem alıp pic seri portu ile haberleştirerek bu işi görmen. Bütün komutları modeme gönderebilirsin hem de kullanımı kolay olacaktır. Modemden gelenleri de yine seri portundan alıp eeproma yazarsın...
Birkan.Herguner

demirkan1

peki harici modem kullansam telefon çaldığında otomatik olarak devreye nasıl girecek bu konu hakkında bilginiz varmı veya bir şema

birumher

Modemin AT komutlarını bilmen lazım benim de özel olarak bu konuda bir bilgim yok ama modemin komutlarını ve her durumda sana yolladığı mesajları öğrenirsen açma kapama numara çevirme gibi bütün işlemleri bu komutlar yardımı ile yapabilirsin.
Birkan.Herguner

demirkan1

o zaman kullanacagım modemin AT komutlarını bulmamız gerekecek bu konuyu ben bir araştırayım.bilgiler için teşekkürler.

diot

merhabalr.. ext modemin AA (Auto Ansver) özelliğini açmanız gerekecek.
1 modemi seri portlardan birine bağlayıp hpterminalle aa özelliğini açıp modemi daha sonra pic e bağlayabilirsiniz.

yada pic in içine bu kodu koyup besleme gerilimi verildiğinde  modemin AA özelliğini açmalıdır.)

diot

sanırım modemin S0 registeri bu iş için kullanılıyordu.
kaş defa çalınca açacağını belir liyorsun.

örn:

ATS0=3

bu komut 3 ring den sonra modemi açar ve ton gönderir

demirkan1

arkadaşlar bilgiler için teşekkür ederim.bu konuyu araştırıyorum
AT komutlarını buldum.hatta bu komutlar ile cep telefonlarına bile iş yaptırıyorsunuz.