5v pic+enc28j60

Başlatan frederic, 08 Temmuz 2012, 10:10:17

frederic

Arkadaşlar merhaba,internet uygulamaları için bir deney kartı yapmak istiyorum,ccs c nin enc28j60 driverını kullanıcam,pin tanımlamalarına baktığım da;

#define PIN_ENC_MAC_SO  PIN_C4   // PIC <<<< ENC
      #define PIN_ENC_MAC_SI  PIN_C5   // PIC >>>> ENC
      #define PIN_ENC_MAC_CLK PIN_C3
      #define PIN_ENC_MAC_CS  PIN_D1
      #define PIN_ENC_MAC_RST PIN_D0
      #define PIN_ENC_MAC_INT PIN_B0
      #define PIN_ENC_MAC_WOL PIN_B1

Bağlantılar açıklanmış,benim sormak istediğim şey bu entegre ile 5V pic kullanıldığın da nasıl bir bağlantı şekli uygulamam gerektiği.Yani  burdaki bağlantıların hepsine teker teker 220 ohm seri bir direnç bağlamak yeterlimi yoksa başka bir şeylerdemi yapmak lazım?

arm-beginner

Bu nisbeten basit soru şu ana kadar cevapsız kalması: bu sorunun CCS C ile ilgili olmaması ile bağlantılı olabilirmi acaba?

frederic

ccs c library sini kullanacağım için tecrübeli birinden cevap alırım düşüncesi ile konuyu buraya açtım,yanlışsa değiştiriebilir elbette.

serhat1990

frederic

Yanıtınız için teşekkür ederim,bu şemada wol pini hariç tüm pinler bağlı,bu şemada anlayamadığım nokta ise reset ucunun neden direk girdiği ve seviye yükseltici entegrenin gnd ucunun neden cs ucuna bağlı olduğu.Şemayı birebir uygulayabilirim ama aklıma takılan noktaları çözünce uygulaması daha verimli oluyor.Birde ben wol pinini de bağlamak istiyorum,bu pininde seviyesini yükseltmelimiyim yoksa reset ucu gibi direkmi bağlamalıyım?

frederic

Kendi sorumu kendim cevaplayayım madem,wol denilen pin (wake-up on lan interrupt out pin) yani lan bağlantısı gerçekleştiğinde kullanabilecek olan kesmeyi fiziksel olarak devreye sokabilen bir pin bu.

Bir diğer konuda bu entegre beslemesinin 3.3V olmasına rağmen giriş pinlerinin 5V toleranslı olmasıdır.Siz bu toleransa rağmen isterseniz giriş pinleri için araya seri bir dirençte atabilirsiniz,yalnız datasheet'den hangi pinlerin giriş hangi pinlerin çıkış olduğuna mutlaka bakınız.

Hayırlı çalışmalar dilerim.