PİC'in "giriş" pinlerine 5 volt değilde 3.5V girerse

Başlatan iskender1984, 08 Temmuz 2012, 16:04:57

iskender1984

Selamınaleyküm sevgili meslekdaşlarım...Forumdaki ilk sorumu "gazam mübarek" olsun diyerek soruyorum.. Ayrıca pic konusunda yıllar öncesinden kalma biraz bilgim var..Sorum şu; Bilfiğiniz gibi picin giriş olarak ayarladığımız pinlerine genelde Pullup dirençleri yardımıyla 5V göndeririz...Şayet picin giriş pinine 5 değilde 3.5v ve çevresi bi voltaj gelirse pic yine komutu uygular mı? Daha da açmak gerekirse ben "u" sensorün çıkışını pice gircem..Tam volt almakta çok zor.Photo trn nin yada normal bi trnnin çıkışından anahtarlama sonucunda tam 5v alamıyorum..Alınmaz diyede düşünüyorum...

Maxim

2 volt üzeri high kabul edilir benim bildiğim ttl giriş için

picpicpic

3,5 gönderdinmi tam lojik 1 almıyor benim denemelerimde, sapıtıyor bir 1 bir 0 oluyor, sensör için adc kullanmanı tavsiye ederim, kolay gelsin

z

TTL sistemlerde 3.5v 1 olarak algılanır fakat gürültüye dayanım açısından 5v tercih edilir.
Yarıklı U sensörden rahatlıkla 0..5 volt sinyal alabilirsin. Sensör devrende bir problem var.
Muhtemelen sensör ledi ve/veya kollektör için seçtiğin dirençlerle ilgili bir hata var.

Eğer emetör çıkış kullanıyorsun bunu kollektör çıkışa çevir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Bir ilave ,
H için min voltaj
veya
L için max voltaj
değerleri beslenen gerilime bağlıdır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

iskender1984

Alıntı yapılan: z - 08 Temmuz 2012, 17:10:33
TTL sistemlerde 3.5v 1 olarak algılanır fakat gürültüye dayanım açısından 5v tercih edilir.
Yarıklı U sensörden rahatlıkla 0..5 volt sinyal alabilirsin. Sensör devrende bir problem var.
Muhtemelen sensör ledi ve/veya kollektör için seçtiğin dirençlerle ilgili bir hata var.

Eğer emetör çıkış kullanıyorsun bunu kollektör çıkışa çevir.

"z" hocam 3 bacaklı bir u sensor... bir bacak ortak kollektor direk gnd'ye bir bacak anot... diğer bacaktada çıkış diyelim...anota direk 5v. çıkışıda 10k üzerinden 5 volta yolluyorum...acaba foto diyodu direk 5 volta vermemden kaynaklanabilir mi düşük çıkış almam! ?

iskender1984

Arkadaşlar önümde bread boardla bikaç deneme yaptım...Sonuç olarak "u" sensor çıkışını 10k değilde 100R üzerinden 5 volta gönderdim... Ve elde ettiğim rakam 4.85v oldu...sizce bu voltaj PİC için nasıldır?

WrtM

hocam bu 'u' sensör dediğiniz şey ne acaba ilk defa duydum ne işe yarar ne ölçer

z

3 uçtan orta olan uç emetör ve ledin katoduna bağlıdır. Ortak ucu Gnd yapın.

Ledin anoduna 330 Ohm üzerinden 5V uygulayın. Kollektör ucuna da 5V dan 4K7 ile gelin.

Bu şartlarda yarık arasında birşey yokken Kollektörde 0 volta çok yakın değer okursunuz.
Yarığı tamamen kapayacak bir şey soktuğunuzda ise kollektörden +5V alırsınız.

iskender1984

tamamdır "z" hocam 4.99 yani 5v aldım.. :) yarımlarınız için çok sağolun..."u" sensor nedir diye soran arkadaşım...Reflective sensor diye google da aratabilirsin...karşılıklı olarak photo diyot ve phototrn den oluşan bir IR sensordür...Araya cisim girdiğinde fotofiyotun gönderdiği kızılötesi mor ışık kesilir foto trn kesime gider...Arada cisim yok iken ise fototrn iletime geçer.... herkese teşekkürler.

ayhani

Tekerlekli farelerdeki x/y ekseninde bulunan sensör yani
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

z

Mouselarda alıcı ve verici ayrık malzemelerle yapılmış. U tipi hazır sensörde ise, alıcı ve verici arada yarık kalacak şekilde plastik blok içinde alınmış.

Bu sensor reflectlve çalışmaz.

Reflective çalışanı aşağıdakine benzer.

XX_CİHAN_XX

Kimse değinmemiş ama şu noktayı kaçırmamak gerekir evet TTL seviye için 2V üstü lojik 1 kabul edilir ancak
burada 3.5V un sağlıklı olarak lojik 1 kabul edilememesinin sebebi ST (Schimitt Trigger) yapıdaki giriş kullanılmış olmasıdır.
Örneğin PIC16Fxxx in A portu tamamen ST özellikli yapıdadır. RB0 kesmesi aktif yapıldığı zamanda ST yapısı hakim olur.
(Normalde B portu TTL yapıdadır.) TTL yapı için en küçük lojik1 seviyesi 2V iken ST girişler için bu değer 0.8*Vdd olur.
ST girişlerde Vdd=5V için minimum lojik 1 seviyesi 4V demektir ki bu da 3.5V un neden lojik 1 kabul edilemediğini açıklar.  ;)
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

z

A portunun tamamen ST giriş olduğunu nerede okudun?

XX_CİHAN_XX

Datasheet PINOUT DESCRIPTION Tablosunda yazıyor hocam.
Örneğin 16F62x Datasheet i için sayfa 11 e bakabilirsiniz.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.