Neden DIP Kristal?

Başlatan dumansiz, 10 Temmuz 2012, 14:59:22

dumansiz

Merhabalar;
Siz de görmüşsünüzdür; Devredeki tüm malzemeler SMD seçilirken kristaller DIP seçilir. Bunun sebebi nedir?
Yakın bir örnek: STM32F4-Discovery
Adamlar USB soketi gibi mukavemet isteyen bir parçayı bile SMD takmışlar ama kristali DIP paket takmışlar.

LukeSkywalker

Kristalin boyutu önemli olduğu için olabilir mi?

z

Kristalin kütlece büyük olması durumunda elektronik kart civarında olabilecek kısa süreli ısı değişimleri, kristalin titreşen malzemesinde daha az sıcaklık değişimine neden olur.

Bahsettiğiniz sebeplerden birisi bu olabilir.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pea

Farnell fiyatlarına bir göz attım.DIP olanlar daha ucuz gibi duruyor.Neredeyse yarı fiyatı gibi

Eren Eraslan

insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

camby

ST , fiyatı uygun olduğu için F4'ün yanına dip kristal koymuştur gibi gelmiyor bana...

Heatsink mantıklı fakat yeterince tatmin edici değil , merak ettim ben de..

LukeSkywalker

Şimdi MSI anakartımı inceledim, onda da bol miktarda dip kristal kullanılmış.

dumansiz

http://en.wikipedia.org/wiki/Crystal_oscillator

Bende bu yazılanlardan sonra "vikipedi" ye baktım.

"Quartz has the further advantage that its elastic constants and its size change in such a way that the frequency dependence on temperature can be very low. The specific characteristics will depend on the mode of vibration and the angle at which the quartz is cut (relative to its crystallographic axes).[7] Therefore, the resonant frequency of the plate, which depends on its size, will not change much, either. This means that a quartz clock, filter or oscillator will remain accurate. For critical applications the quartz oscillator is mounted in a temperature-controlled container, called a crystal oven, and can also be mounted on shock absorbers to prevent perturbation by external mechanical vibrations."

"Temperature effects
A crystal's frequency characteristic depends on the shape or 'cut' of the crystal. A tuning fork crystal is usually cut such that its frequency over temperature is a parabolic curve centered around 25 °C. This means that a tuning fork crystal oscillator will resonate close to its target frequency at room temperature, but will slow down when the temperature either increases or decreases from room temperature. A common parabolic coefficient for a 32 kHz tuning fork crystal is −0.04 ppm/°C².
In a real application, this means that a clock built using a regular 32 kHz tuning fork crystal will keep good time at room temperature, lose 2 minutes per year at 10 degrees Celsius above (or below) room temperature and lose 8 minutes per year at 20 degrees Celsius above (or below) room temperature due to the quartz crystal."

Benim bu paragraflardan anladığım(bağlaçlar beni yanıltmıyorsa);
Quartz malzemenin sıcaklığa bağlı frekans değişimi "çok az".
Buradaki "çok az" ifadesi de "çok kritik" işlemlerde dikkate alınması gereken bir durum.
Özellikle de RTC kullanılan uygulamalarda oda sıcaklığı önemliymiş onu öğrenmiş olduk.

OptimusPrime

digikey den de bakabilirsiniz.
birebir aynı özellikleri taşıyan hem smd hemde dip kılıf kristal mevcut. fakat genellikle smd de yüksek fiyat göze çarpıyor ayrıca temin sıkıntısı da var.

fakat asıl sorun smd malzemenin temin sıkıntısı. bu yüzden genellikle dip kullanılıyor.

geliştirme kitlerinde de deha aramayın. :) milyon adet üretiliyor o kartlar. kristal çuvalla gelse bunun paketi yokmuyduda böyle geldi diye kimse sormaz... :)
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

dumansiz

Tamam da; amaç hiç dip malzeme olmayan bir kart oluşturmak olsa, son ürün daha ucuz ve daha hızlı ve de insan hatalarından arındırılmış olmaz mı?

OptimusPrime

1milyon kart üretecez diyelim. x firmayı arıyorum adam o kadar veremem diyor. y firmayı arıyorum elimde okadar yok diyor 6 ay sonrasına gün veriyor. z firmayı arıyorum yarısını vereyim kalanı Allah kerim diyor.

napacaz şimdi. illaki smd mi olacak :) entegreyi üretmişim bir şekilde tanıtımını bu geliştirme kitiyle yapacam. tasarımcıyı kendi safıma çekmem lazım. kısacası ivedi bu kartı üretmem ve satışa sunmam lazım. kristalcinin stoklarını bekleyemem.

zaten kristalide makine dizecek, ondan sonra kart potaya girecek. insan hatası da yok. kaldıki kartın üzerine test yazılımı yüklenecek ve son kontrolü yapılacak. bunların yanında bir kristalin lafı bile edilemez.

he diyelimki dediğin gibi oldu kart maliyeti arttı. hoş kart başına dip kristal seçtik diye 10 dolar artacak hali yok. maks. 0.5 dolar artar bunu da hedef fiyatının üzerine eklersin. olur biter. piyasaya geç çıkmaktan çok çok daha iyidir...
https://donanimveyazilim.wordpress.com || Cihân-ârâ cihân içredir ârâyı bilmezler, O mâhîler ki deryâ içredir deryâyı bilmezler ||

erkan614

bazan smd dizmek th malzemeye göre sıkıntı olabilir.
ama kristali dip kullanmadaki asıl amaç malzeme temini kolaylığındandır bide tasarlayan adamın ruh haline bağlı smd olarak tasarlasaydı kimse çıkıp demezdi ya smd kristal temini zor diye
hatta tasarımcının muzipliğide olabilir dur ben bunu dip yapayımda milletin kafası karısşın  ;D

dumansiz

Alıntı yapılan: OptimusPrime - 11 Temmuz 2012, 09:36:23
zaten kristalide makine dizecek, ondan sonra kart potaya girecek. insan hatası da yok. kaldıki kartın üzerine test yazılımı yüklenecek ve son kontrolü yapılacak. bunların yanında bir kristalin lafı bile edilemez.
Ben "insan hatası"nı şu an orta ölçekli firmaların genel işleyişi için söylemiştim.
Genelde dizgide smd malzemeler dizilir. Kalan bir kaç parça dip malzemeyi de firmanın kendi teknikerleri dizerler.Dip malzemeler için ayrıca bir dizgi masrafı vermek istemezler.
Ama söylediğiniz gibi dip malzemeler için de makine kullanılınca bu hata da ortadan kalkıyor.
SMD Kristalin bulunması konusunda ben sıkıntı çekmedim. Gerçi istediğim adet en fazla 1-2 makara oluyor.
Dediğiniz seviyede bir kart üretimi için söylediklerinize hak veriyorum.

LukeSkywalker

Bence başka birşey var, kol saatlerinde bile dip kristal kullanılıyor.