PIC denetleyicilerin Osilatör Frekansını 4'e bölmesi

Başlatan LukeSkywalker, 12 Temmuz 2012, 21:14:18

LukeSkywalker

Bu olayı hepimiz biliyoruz fakat datasheet'in hangi kısmında yazıyor bunu birtürlü bulamadım. MIPS değerinden belli oluyor 4'e böldüğü zaten. Fakat cpu clock'un 4'e bölündüğünü gösteren bir diyagram göremedim mesela 18f2550'nin  datasheetinde veya 16f628'inkinde.

LukeSkywalker

16f628'dekini anladım. Peki 18f2550'deki osilatör blok şemasından nasıl çıkartırız bunu? Bence 18f2550'nin datasheeti biraz eksik. Oradaki Instruction cycle kısmında da bu şema verilmiş. Program counter her 4 palsde bir artıyor. Fakat bu sinyalin nerden geldiği ile alakalı bir bilgi yok. Osilatör bloğuna bakınca da (PLL'in anlatıldığı) sinyal sanki CPUDIV kısmından sonra hemen 4'e bölünmeden  CPU'ya uygulanıyormuş gibi bir görünüm var.

LukeSkywalker

PIC işlemcilerin bu özelliği yeni serilerde de böyle mi acaba? 24 serisi, 32 serisi gibi?

LukeSkywalker

Mesaj birleştirmeden dolayı görmemişim. Teşekkürler verdiğiniz bilgiler için.

Tagli

Yanlış hatırlamıyorsam PIC24 serisinde 2'ye bölünüyordu. dsPIC30F'lerde ise yine 4'e bölünüyor.

PIC'in gelişmiş serilerinde (genelde 16 bit ve sonrası), cihazların ortak bilgileri datasheet'te yer almıyor. Bunları Family Reference Manual diye bir dokümanda topluyor ve datasheet'ten bu dokümana atıfta bulunuyorlar. Bu sebeple datasheet'te tüm ayrıntılar yer almayabilir.
Gökçe Tağlıoğlu

LukeSkywalker

Tagli

Gökçe Tağlıoğlu

LukeSkywalker

Hocam bu dökümanları bulurken ben Microchip'in sayfalarında kayboluyorum. Kısayolu nedir bunun?

z

Alıntı yapılan: maytere - 12 Temmuz 2012, 21:14:18
Bu olayı hepimiz biliyoruz fakat datasheet'in hangi kısmında yazıyor bunu birtürlü bulamadım. MIPS değerinden belli oluyor 4'e böldüğü zaten. Fakat cpu clock'un 4'e bölündüğünü gösteren bir diyagram göremedim mesela 18f2550'nin  datasheetinde veya 16f628'inkinde.

Evet çoğu işlemcide bu bölücü gösterilmez çünkü kullanıcıyı ilgilendiren bir birim değil.Aynen komutları  decode eden yada pipe line mekanizmasına ait blokların da gösterilmediği gibi.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Tagli

Alıntı yapılan: maytere - 14 Temmuz 2012, 13:38:16
Hocam bu dökümanları bulurken ben Microchip'in sayfalarında kayboluyorum. Kısayolu nedir bunun?
Google  ;)

Gerçekten de yukarıda bahsettiğim dokümanı ben de cihaz sayfasında bulamadım. Ama PIC24 vs. için böyle birşey olduğunu bildiğimden (onların cihaz sayfalarında parçalı bir şekilde var bu doküman), Google'da "PIC16 Family Reference Manual" diye arattım. Aslında yokmuş, PIC16 değil Mid-Range olarak geçiyormuş ama Google leb demeden leblebiyi anladı.
Gökçe Tağlıoğlu

LukeSkywalker

:D Gerçi örnek olarak 16F628A'nın datasheetinde atıfta bulunmuş bu manuale.

OG

628A
Bölüm 3.1
Clocking Scheme / Instruction Cycle
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

LukeSkywalker

Yukarıda verilmişti hocam ama yine de sağolun.