UPS Aküsü

Başlatan dijital74, 13 Temmuz 2012, 14:47:40

dijital74

Merhaba Arkadaşlar.

Bir UPS'm var uzun zamandır kullanmıyordum. Üzerinde 2 adet 12 V 7Ah lik kuru tip akü var. Üzerindeki gerilim 3-4 volt seviyesine kadar düşmüş. Neyse bunu şarja bağladık. Arada voltmetre ile de gerilim seviyesini kontrol ediyorum. En fazla iki akü 26 Volt seviyesine kadar çıkabildim. UPS 'nin inverter fonksiyonu şu anda çalışmıyor, ekranda "overload" uyarısı alıyorum.

Acaba akülerim ölmüş müdür ? Tam şarj durumundaki 12 voltluk bir akünün boştaki gerilimi ne kadardır ?

Edit : Şarj işini kesip UPS'yi kapattım. Şu anda toplam gerilim 24,75 Volt seviyesinde.

remzi

Akü gerilimi 3-4 volta kadar düşmüşse o akü hurda olmuş. Yerine 2 tane akü alman lazım...

dijital74

Normal bir deşarj ile boşaltsaydık üzerinde ne kadar gerilim kalması gerekirdi ?

camby

10 küsür diye hatırlıyorum

remzi

10.5 V'un altına inmemesi gerekir.
Aküyü şarj ettim diyorsun. Şarjlı bir dene bakalım kaç dk çalıştırcak UPS'i

dijital74

UPS inverteri devreye sokmuyor. Çıkış prizleri boşta olduğu halde ekranda aşırı yüklenme uyarısı alıyorum. Anladığım kadarı ile aküler ölmüş.

LukeSkywalker

Hocam aküleriniz şarj edilmediği için belli bir süre sonra kimyasal olarak deforme olurlar. Geri döndürmek için şoklama falan yapıyorlar ama şarj tutma süresi çok kısalıyor. Tanesini 15 -20 TL'ye satıyorlar. Daha 2 hafta önce değiştirdim.

dijital74

Yenisini almak için acelem yok nasılsa. Bu arada araba ampulü ile aküleri boşaltıyorum. Tekrar doldurup denemeler yapıcam.

K46

Alıntı yapılan: dijital74 - 13 Temmuz 2012, 22:38:49
UPS inverteri devreye sokmuyor. Çıkış prizleri boşta olduğu halde ekranda aşırı yüklenme uyarısı alıyorum. Anladığım kadarı ile aküler ölmüş.

Aküler boş olduğunda aşırı yüklenme değil, pil zayıf uyarısı almanız lazım.
Çıkış boşta olduğu halde aşırı yüklenme hatası alıyorsanız, çıkış katında fiziksel arıza olma ihtimali de yüksek.
Küçük bir ups ise, akülerine para vermeden önce ups'in sağlam olduğundan emin olmalısınız.
Hem akü masrafı, hem de çıkış katının tamiri yenisinden pahalıya malolabilir.
Aklınızda bulunsun..
Bak, ibret al, yere düşen yaprağa, O da eskiden, yukarıdan bakardı toprağa!

dijital74

@K46 ;

Haklısınız. O ihtimali göz önünde bulunduruyorum. Aküleri birkaç kez doldur boşalt yapmayı düşünüyorum bu yüzden.