rs 232 bağlantısı olan modül ile 628 bağlantı ve program ayarları

Başlatan toprak0258, 16 Temmuz 2012, 16:54:41

toprak0258

selamlar.
pic 16f628 kulanarak bazı farklı modüllerde uart kesmesi kulanarak çeşitli devredemeleri yaptım sorun yaşamadım fakat bir arkadaştan aldığım rs232 bağlantılı bir mödül üzerinde çalışıyorum haberleşme olmuyor ....yapmak istediğim transceiver mödüleri kulanarak bir devrede butona bastığımda diğer devrede led yakmak diğer devrede butona bastığımda birinci devrede ki ledi yakmak...devreyi ve programı ısıs de deniyorum sorun yok...modüler yerine kabloda bağlıyorum yine sorun gözükmüyor...yaptığım araştırmalarda genelde c dilini kulanıyorlar... nasıl çözebilirim sorun nedendir..
selamlar....
Bilgi paylaşıldıkca değer kazanır.

serhat1990

Alıntı yapılan: toprak0258 - 16 Temmuz 2012, 16:54:41
selamlar.
pic 16f628 kulanarak bazı farklı modüllerde uart kesmesi kulanarak çeşitli devredemeleri yaptım sorun yaşamadım fakat bir arkadaştan aldığım rs232 bağlantılı bir mödül üzerinde çalışıyorum haberleşme olmuyor ....yapmak istediğim transceiver mödüleri kulanarak bir devrede butona bastığımda diğer devrede led yakmak diğer devrede butona bastığımda birinci devrede ki ledi yakmak...devreyi ve programı ısıs de deniyorum sorun yok...modüler yerine kabloda bağlıyorum yine sorun gözükmüyor...yaptığım araştırmalarda genelde c dilini kulanıyorlar... nasıl çözebilirim sorun nedendir..
selamlar....

İlk olarak devre şeması ve yazılımı koyarsan daha rahat yardımcı olabiliriz. Yada kullandığın modül hakkında bilgi ver ismi nedir. Bağlantı şemasını görelim... Genelde modüller üzerinde tx pinini pic'in rx pinine , modül rx pinini picin tx'ine bağlaman gerekir. Yani çapraz bir bağlantı yapacaksın . Ayrıca baudrate ayarlarını doğru yapmış olman , eğer belli bir frame yapısı varsa bu frame datalarını koyman vs vs, . En iyisi modül datasheet , yazılım , devre şeması.

Kolay gelsin... 

toprak0258

merhabalar...
kullandığım modülün üzerindeki kağıtlarda sanırım cince olan yazılar var....ben inyernete bulduğum ise...
bulduğum modül....jz875 oarak bilinmektedir...program olarak bütün basit programları denedim....
selamlar....

serhat1990

Alıntı yapılan: toprak0258 - 17 Temmuz 2012, 08:04:03
merhabalar...
kullandığım modülün üzerindeki kağıtlarda sanırım cince olan yazılar var....ben inyernete bulduğum ise...
bulduğum modül....jz875 oarak bilinmektedir...program olarak bütün basit programları denedim....
selamlar....

Modülüne baktım kullanımı basit gözüküyor. Sen devre şeması ve kod koyarsan yardımcı olabilecez. Şimdiden birşey söyleyemiyorum. İşlemcinin rx ' i modülün txd pinine , işlemcinin tx pinini modülün rxd pinie bağla. Şema ve kod koymadan yardım etmek gerçekten çok zor...

toprak0258

MERHABALAR...
devre şemasıda programda yanımda var ....fakat sanırım mesaj sayım az olduğu için eklenti yapamıyorum.....yada farklı neden de olabilir...
selamlar...

serhat1990

Yok ekleme yapabilirsin. Winrar'la klasörü , dosyatc vs gibi upload sitelerine yükle. Linki koy buraya bir inceleyelim... İyi çalışmalar...

toprak0258

merhabalar....
doğru diyorsun o hali hiç aklıma gelmedi...

http://www.dosya.tc/server19/TDhoJ5/VERICIU.rar.html
sanırım olmuştur...
selamlar....

ddrram

isis devre şemasını da eklerseniz biraz daha fikir sahibi olabiliriz

serhat1990

toprak0258

merhabalar..
semasını istemişsin  onuda koydum.....
http://www.dosya.tc/server19/CfvrBK/ALICIs.rar.html
eğer bakarsan burada devre çalışıyor....
selamlar..... 

ddrram

devrenin nasıl çalıştığını görmemiz için alıcı hex gerekiyormu acaba onuda gönderseniz ve ya bütün dosyaları tek bir rar da birleştirip paylaşsanız da tek tek zaman kaybı olmasa, sizin bu mesajı görüp cevap yazmanız + bizim hatırlayıp tekrar geri dönmemiz en az iki gün daha sürer. Bir de isisde label özelliğini kullanırsanız daha anlaşılır devreler çizersiniz, uzun bir zaman sonra devrenize baktığınızda ne yaptığını daha hızlı anlarsınız devrede kimin eli kimin cebinde belli değil.