Pic Development Board Tasarlıyoruz , Lütfen Fikri Katkıda Bulunun

Başlatan Eren Eraslan, 16 Temmuz 2012, 22:50:31

Eren Eraslan

Merhaba arkadaşlar , uzun zamandır aklımda olan projeyi hayata geçirmek üzereyim. Pic 18F452 kullanarak geliştirme kartı tasarlıyorum, fikirlerinizle daha da genişletmek istiyorum. Bu projeye ortağımla ciddi şekilde yatırım yaptık . Çünkü bizim okuldaki mikroişlemci dersinin labı için bu sene bizim tasarladığımız kart kullanılacak .. haliyle kaliteyi yüksek tutmaya çalışıyoruz. Şematiği bitmek üzere .. eklentilerle pcb yi çizip ilk beta denemelerine geçeceğiz. Burdan isteyen arkadaşlara ve bu sitede olan olmayan büyük abilerimize ücretsiz sample göndereceğiz .. Sadece feedback almak için. Amacımız pic geliştirme kartlarında türkiyede arduino gibi  tanınır hale gelmek.. O yüzden yolumuz çok uzun

Yazılım kısmı ise şöyle düşünüldü arkadaşlar .. Ben ve arkadaşlarım beta aşamasında iken gece gündüz demeden CCS C ve C18 platformlarında olabildiğince çok sample kod yazıp sitemizde yayınlayacağız. Uzun bir beta aşamamız olacak ve olabildiğince open source çalışacağız.. Kartta modül olarak bir çok elektronik kit eklenebilecek. Hedef kitlemiz hobi ile uğraşan yada prototip yapmak isteyen tüm yelpazeye ulaşmak..

bu kadar bahsettim şundan da bahsediyim fiyat konusunda beta aşamasından sonra kesin bir karar vermeyi düşünüyoruz , piyasada bulunan kartlar kadar pahalı olmayacaktır hesaplarımız arduino fiyatlarına yakın gösteriyor ..  Maliyet hesabını iyi yapmaya çalışıyoruz

Bu kadar bahsettim şuan kartta olanlardan bahsediyim lütfen ..

1-)   mcp2200 entegresiyle usb den programlanabilme
2-)   micro usb-b ile usb haberleşme
3-)   ICSP programlayabilme (pic kiti olanlar için)
4-)   ADC / voltaj bölücülü trimpot
5-)   1 adet 3 lü analog sensör girişi  (5v + gnd + data)
6-)   1adet 4 lü analog pin
7-)   1 adet buzzer
8-)   2 adet 3 lü pwm/servo pinleri (5v + gnd + pwm)
9-)   Programlanabilir 2 Led + 1 button
10-) reset butonu
11-) B ve D portu için 8 li pin

Şimdi sizden ricam bu projeye fikirlerinizle katkıda bulunmanız teşekkürler
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

skara1214

Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

Eren Eraslan

skara1214

fazla entegre fazla sıkıntı demek yer + bağlantı kopması v.s gibi18f452 ile 4550 arasında fiyat olarak o kadar büyük fark olduğunu düşünmüyorum
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

LukeSkywalker

Benim anlamadığım mcp 2200 ile hex kodları nasıl yükleyeceksiniz pice?

Eren Eraslan

LukeSkywalker

TX ve RX üzerinden bootloader mı? 18f4550 kullanarak usb bootlader yapın direk bence. daha mantıklı olur. Aynı porttan hem usb iletişim hem yükleme yaparsınız.

Veli B.

Çalışacağınız MCU ya bootloader firmware atma kısmını nasıl düşünüyorsunuz? Başka bir programlayıcıda atıp daha sonra kite mi takacaksınız?
ISP programlama için Microchip firmasının uygulama notları vardı. İncelemenizi tavsiye ederim. Boş MCU yu takıp üzerine ister bootloader atın, ister direkt kodu yükleyin. Aksi durumda cazip olmaz.

frederic

Karta birde ethernet devresi gerekmekte bana göre,enc28j60 spi yolu ile haberleşebilir bahsettiğiniz mcu lar ile.Ayrıca rs-485 ve rs-232 port da olmazsa olmazlardan.

serhat1990

Çok güzel bir düşünce :)

sıcaklık sensörleri , nem sensörleri , lcd ekran , rs232 ve rs485 girişi (75176'lı basit bir devre gerektirir ). Bir jumper ile istediğimizi seçmemizi sağlayabilirsiniz. Ayrıca rx , tx pinleri dışarıda ttl seviyesinde verilmiş olmalı RF uygulamaları için . Harici eeprom konulması güzel olabilir spı haberleşmesi denemesi adına ayrıca hafıza :) (25640 örneğin) , ethernet portu , usb , diye düşünüyorum .

İyi çalışmalar...

HT

Saha vb. haberleşmemler için GSM/GPRS modul koyulabilir. (Telit tavsiye ederim)

Erhan YILMAZ

LukeSkywalker

yamak

SD/MMC kart yuvası da takılabilir.eğer enj28j60 da kullanılırsa bi jumper koyulup spi pinleri anahtarlama yapılabilir.

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2012, 11:24:32

mesaj birleştirme:: 17 Temmuz 2012, 11:23:47

Alıntı yapılan: katana - 17 Temmuz 2012, 00:23:31
Çalışacağınız MCU ya bootloader firmware atma kısmını nasıl düşünüyorsunuz? Başka bir programlayıcıda atıp daha sonra kite mi takacaksınız?
ISP programlama için Microchip firmasının uygulama notları vardı. İncelemenizi tavsiye ederim. Boş MCU yu takıp üzerine ister bootloader atın, ister direkt kodu yükleyin. Aksi durumda cazip olmaz.
Hocam benim merak ettiğim bişey var pic programlayıcılar üzerindeki micro-denetliyicini tek görevi usb üzerinden gelen hex kodlarını uart sinyaline dönüştürüp programlamak istediğimiz işemciye iletmek değil mi? Eğer böyle ise programlayıcıya gerek kalmadan direkt olarak uart protokolü ile hex kodlarını pic e göndererek de programlayabiliriz değil mi?

Erol YILMAZ

Bu geliştirme kartında kesinlikle PICKIT2 (yani ICSP) bağlantısı olmalı !

Üzerindeki programlama kısmı da kaldırılabilir.
Böylece birçok problemden sıyrılınmış olunur diye düşünüyorum.