bu varıstörmüdür nedir ?

Başlatan emrah, 17 Temmuz 2012, 14:53:21

emrah

resımdekı elemanın 250V varistör olarak biliyorum fakat  ayarlı gerilim kaynagı ile 300V ac ye kadar veriyorum  hiç bir tepki yok. üstünde yazılanlardan pek birşey anlayamadım.  çap olarak 8.5mm

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

emrah

hocam bır kartın girişnde direk paralel olarak bu var varıstör yerınde yanı. kondansatör olabılcegını takmın ettım ölcrumde hatta ama. daha önceden depoya da varistör olarak girilmiş ve varıstör yerınde kullanılmıs. gercekte 250 V varıstör olsa 300Vu direk verdıgımde kısadevre olması lazım ?

emrah

Alıntı yapılan: gerbay - 17 Temmuz 2012, 18:05:42
hocam özellikle yüksek voltajlarda çalışan düşük kapasiteli kondansatörlerin kılıflarını varistörlerden ayırdetmek zor oluyor.. o elinizdeki varistör değil, kondansatör ve sanırım girişteki filtre kondansatörlerinden birisi..

cevaplarınız için teşekkür ederim

shark27

bildiğiniz varistör bu...takmasanızda çalışır :D

t2

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

emrah

yenı konu acmadan buradan sormak istedi bir konu var,

varistörlerin 10mm yada 5mm olmasının  özelligi nedir ? 5mm 250V  ile 10mm 250V arasında ne fark vardır ? watt olarakmı bir fark var aceba?

t2

Watt x saniye değişiyor. yani Üzerinde toplayabileceği enerji.  Büyük olanlar, büyük enerjiye dayanabiliyor. Fakat aslolan katalog bilgisidir. Aynı çapta farklı markalar aynı enerjiyi absorbe etmeyebilir.

emrah

Megasandan numune olarak 5mm 250V varıstör aldım ve 300V a kadar gerilim uyguladım ama bir faaliyet göremedım?  220V ta çalısan sistemler için ne tur varsıtör kullanamalıyım? varıstör sadece yuksek gerılım için kullanılmıyormu? baska bir amacı varmı ki ?

t2

Varistörün belgesine bakmak gerek.
5mm 250V varıstör  250V AC için olabilir bu da 352V DC demektir. Siz ne uyguladınız?

Kaldı ki bu gerilimler patlama değil, kırılma noktası olabilir. bu gerilimde yavaşça iletime geçmeye başlar direnci hala yüksektir bu yüzden patlamamış olabilir. Belgesine bakıp eğer buna aykırı durum tespit ettiyseniz malı iade etmeye çalışmalısınız.

emrah

AC uyguladım hocam . ozman datasheetini isteyim 300V verdım bişey olmadıo. elimde 230V varistör var bunu denedım bu patlamastı .