Helikopter Pervanesi

Başlatan mucahittan, 19 Temmuz 2012, 01:44:52

mucahittan

Selamun Aleykum abilerim kardeslerim ,

Benim uzaktan kumandali helikopter projem var fakat helikopter pervanesi icin ne kullanmaliyim ?

muhittin_kaplan

Hiç Uçan bir nesne yaptınız mı ?

mucahittan

muhittin_kaplan

bilinen konvansiyonel Helikopter yapması oldukça zordur. (Tricopter,quadcopter ler değil)
Biraz Helikopterin Uçması, Helikopter Palleri hakkında araştırma yaparsan neyden bahsettiğimi anlarsınız.

mucahittan

Abi bildigin ufacik helikopter yahu

TA7R

Helikopter pervanesi başlı başına (model de olsa) teknoloji gerektirir . Materyali , ölçüleri , açıları , bilinmesi gereken yüzlerce şey var sadece bir pervane için. Ama vazgeçme , önce hazır bir pervane al veya en iyisi hazır kit heli al , sen ilk önce birleştirmelerini yap . Ben yapacağım dersen olmayacak iştir , üzülürsün.

Mucit23

Alıntı yapılan: mucahittan - 19 Temmuz 2012, 23:13:36

Ufacık felan farketmez. Ufak olanları yapmak daha zordur. Boşver helikopteri, Quadcopter benzeri birşey yap. Yapması daha kolay nispeten. Veya illa helikopter yapacaksan, Helikopter kitleri var. Alırsın onları birleştirirsin parçaları sonra uçarsın.... Ama yok illa hazır kullanmıyacam dersen sormak lazım. En basitinden helikopter frame sini tasarlayacak imkan varmı elinde?

picpicpic

Alıntı yapılan: mucahittan - 19 Temmuz 2012, 23:13:36

helikopter pervanelerini araştır, üzerinde kanatçıklar vardır aynı uçağın kanadı gibi, ve dönen mekanizmadır, yani karmaşık birşey ve helikopterlerin ana pervanesinin havayla yaptığı sürtünme kuvveti gövdeyi kendi etrafında döndürmeye çalışır, bunu engellemek için kuyrukta başka bir pervaneye, yani kuyruk rotoruna ihtiyaç vardır, o pervanenin hızının da ana pervaneye göre bir bağıntıyla ayarlanması gerekir, küçükken ben bir tahta parçasının üstüne oyuncak arabadan söktüğüm motoru ve pili bağladım, kımıldamadı bile doğal olarak, araştırdım biraz sonra az bişey öğrenince vazgeçtim model helikopter sevdasından

Alıntı yapılan: Mucit23 - 20 Temmuz 2012, 09:42:11
Boşver helikopteri, Quadcopter benzeri birşey yap.

quadcopter yapmanın kolay olduğuna katılmıyorum, dengede tutması, manevra yaptırması en az helikopter kadar zor

mucahittan

Kendim yapmak istiyorum. Bana yardim edecek birisi varsa tanmucahit@hotmail.com lutfen yardim abiler..

VFR

Mekanik olarak quadrotor helikopterden daha zor , ama kontrol sistemi olarak quadrotor helikopterden çok daha zor.

mucahittan

Sistemim ise soyle olucak. Ayni cubuk uzerinde 3 pervane olucak hepsi ayni hizlarda donwcek ortadakl sag sol belirliyecek digerleei havaya kalkmasini fakat iste hangi motor kullanicqm bilmiyorum

Tagli

Helikopter işine hiç girmediğim için yanılıyor olabilirim, ama yakın bir arkadaşım uğraştığı için biliyorum, quadrotor teoride ve uygulamada oldukça kolay. Dengelenmesi zaten birbirinden bağımsız iki PID ile yapılabiliyor. İşin güzelliği orada zaten, iki eksenin birbirinden bağımsız olmasında.

Tahminimce helikopter kontrolü çok daha zor olacaktır. 50 TL'ye satılan oyuncak helikopterlerde dengeleme mekanik olarak yapılıyor. Ama bence bu tür bir dengeleme konu dışı, çünkü istediğimiz şekilde hareket etmek için istediğimiz zaman dengeyi kontrollü olarak bozabilmemiz gerekir.

Elbette işi uygulamaya döktüğümüzde pek çok püf noktası ortaya çıkıyor. Bir örnek: Pervanelerin dengesiz olması. Çin malı dengesiz pervaneleri kullanmadan önce balans ayarı yapmak gerekiyor. Bunun gibi pek çok ayrıntı var.

Ama genel olarak, en basit hava aracının quadrotor olduğunu söyleyebilirim. (Kağıt uçağı saymazsak tabi :) )

mucahittan, bu tür hava araçlarında genelde fırçasız DC motor kullanılır. Daha profesyonel modellerde ise içten yanmalı motorlar vardır.
Gökçe Tağlıoğlu

Mucit23

Normal bir helikopterde ana pervane üzerinde pallerin pitch açılarını değiştirmek için bir sürü mekanik parça bulunur. Bu parçaların hepsi birbiri ile uyum içerisinde çalışması gerekir.
Buna rağmen bu parçaların kontrolü tamamen kullanıcıya verilmiyor. Mesela en basitinden ana pallerin devri değiştiğinde helikopterin kendi etrafında dönmesini engellemek için gyrolar kullanılıyor. Gyro ana pervanenin devrine göre kuyruk pervanesindeki pallerin açılarıyla oynayarak helikopteri sabit tutmaya çalışır. Bunların hepsi önemli ayrıntılar.

Quadcopterde ise bu parçalar bulunmaz. Her kolda fırçasız bir motor bulunur ve motorlar PID ile kontrol edilir(İşin en zevkli kısmı burasıdır)

mesaj birleştirme:: 20 Temmuz 2012, 12:13:30

Bu video çok ilgiçekici açıkçası  :)
Helikopter çalışırken ana rotor üzerindeki mekanizmanın yaptığı hareketleri görebilirsiniz.
ALIGN T-REX 700E DFC Rotor Head Test Flight

Kısacası bu kadar karmaşık hareketleri Türkiye imkanları ile yapmak zor görünüyor. (Yapan çıkar elbet)

gambit1244

Alıntı yapılan: picpicpic - 20 Temmuz 2012, 10:25:29

quadcopter yapmanın kolay olduğuna katılmıyorum, dengede tutması, manevra yaptırması en az helikopter kadar zor

hocam quadcopter bence daha kolay fakat kime göre neye göre diye soracak olursanız;
bence helikopter yapmak bi elektronikçi için çok daha zor ama multicopter kolay hiç mekanik aksamı yok tamamen yazılım destekli uçuyor
arkadaş kolay derken elektronikçi olduğu için kolay demiştir bence. saygılar
[email]tufan_ozbek@hotmail.com[/email] Yesterday is history. Tomorrow is a mystery. Today is a gift aslında bütün mesele bu.

VFR

Alıntı yapılan: Tagli - 20 Temmuz 2012, 11:57:32
Helikopter işine hiç girmediğim için yanılıyor olabilirim, ama yakın bir arkadaşım uğraştığı için biliyorum, quadrotor teoride ve uygulamada oldukça kolay. Dengelenmesi zaten birbirinden bağımsız iki PID ile yapılabiliyor. İşin güzelliği orada zaten, iki eksenin birbirinden bağımsız olmasında.

Tahminimce helikopter kontrolü çok daha zor olacaktır. 50 TL'ye satılan oyuncak helikopterlerde dengeleme mekanik olarak yapılıyor. Ama bence bu tür bir dengeleme konu dışı, çünkü istediğimiz şekilde hareket etmek için istediğimiz zaman dengeyi kontrollü olarak bozabilmemiz gerekir.

Elbette işi uygulamaya döktüğümüzde pek çok püf noktası ortaya çıkıyor. Bir örnek: Pervanelerin dengesiz olması. Çin malı dengesiz pervaneleri kullanmadan önce balans ayarı yapmak gerekiyor. Bunun gibi pek çok ayrıntı var.

Ama genel olarak, en basit hava aracının quadrotor olduğunu söyleyebilirim. (Kağıt uçağı saymazsak tabi :) )

mucahittan, bu tür hava araçlarında genelde fırçasız DC motor kullanılır. Daha profesyonel modellerde ise içten yanmalı motorlar vardır.

Hocam ben quadrotor modellemesi ve kontrolü ile uğraşıyorum. Literatürde şu şekilde yapılmış.
x , y ve z 'deki konumları ve roll , pitch ve yaw açılarının kontrolünü yapmışlar.
Dolayısı ile 6 tane kontrolcü tasarımı gerekiyor. 2 PID ile nasıl yapmışlar onu anlayamadım.