büyük hafızaya yaptığım ses kaydını adresleyip çağırarak dinleyen devre gerek

Başlatan mustafa çetin, 19 Temmuz 2012, 14:55:43

mustafa çetin

Arkadaşlar Merhabalar;
Flash bellek gibi taşınabilir hafızasın olan ses kaydını adresleyerek kaydeden ve bu adreslerden okuyarak dinletebilen bir devre lazım. İlgili arkadaşların desteğine ihtiyacım var. Şimdiden teşekkürler

mavikaplan

istersen pic gibi bir mikronetleyici kullanarak dediğini yapabilirsin. Ben mikrodenetleyici kullanmadan bu dediğimi yapmak istiyorum dersen.

Bellekteki mp3 'ü çalmak için okuma işlemini şu şekilde yapabilirsin:
flipfloplarla bellek elemanın adres sayısı kaçsa o kadar bitlik bir sayıcı oluşturursun. Mesela elinde 1kbyte lık bir bellek olsun, 1kbyte belleklerin 10 adet adres hattı vardır. Öyleyse sen flipfloplarla 10bitlik bir sayıcı devre oluşturacaksın, hafızada mp3 'ün data bilgilerinin bittiği noktada sayıcıyı tekrar başa aldırman lazım. Bunun için data bitlerini veya kapısıyla toplattırıp flipflopların clear ucuna bağlamalısın böylece boş bir bellek alanı gördüğü zaman tekrar başa dönerek müziği baştan çalacaktır.

Belleğe mp3 'ün data bilgilerini yazmak için şu şekilde yapabilirsin:
Yine yukardaki sayıcı devreyle bellek elemanın ilk gözünden itibaren kayıt yaptıracaksın. Ayrıyetten bilgiyi bellek gözüne kayıt ettirmek için birde flipfloplarla shift register oluşturacaksın. Belleğin eğer her bir göze 8bitlik veri kaydediyorsa bu durumda 8bitlik shift register kullanacaksın. Bu shift registerın saat sinyali ile sayıcı flipflopların saat sinyalini birbiriyle ayarlaman gerekiyor böylece bellek gözüne datayı kayıt etmeden sayıcın bir sonraki bellek gözünün adresine gitmeye izin vermiyecektir.

mcan

Eğer çalacağın parçayı el ile seçeceksen,mp3 playeri alip kullansan , tam anlattigin tarzda bir devre.Adres yerine dosya ismi kullanırsın.

t2

Mp3ü çalma işini nasıl hallediyorsunuz?

Bunun anlatan yerde adresleme olayı da anlatılmış olabilir.

mustafa çetin

Teşekkürler  mavikaplan ;
micro denetleyici kullanıp flash bellek gibi bir bellek kullanmak istiyorum. Ayrıca seçmeleri el ile değil elektonik olarak sinyallerle yapmak istiyorum. Micro denetleyici için de devre ve yazılım desteğine ihtiyacım olacak.
ilgi ve desteğiniz için çok teşekkürler. Mustafa ÇETİN