PIC ile Peltier kontrolü

Başlatan mierdogan, 20 Temmuz 2012, 14:03:06

mierdogan

Merhaba

ADC kontrolllü pwm ile peltier soğutma projesi!

Sizce bu sisteme neler eklenebilir? sistemi kabaca şağıdaki videoda görebilirsiniz...

Peltier soğutucu

Saygılar

muratdu

Bunun önüne vantilatör koysak, klima gibi soğutur mu? merak ettim doğrusu. Sistem kaç wattlık?

mierdogan

peltier 60 watt fakat sıcak tarafıda etkin bir şekilde soğutmak ve ortamdan izole etmek gerekmezmi sizce? çünkü peltierin bir yüzeyi soğurken diğer yüzeyi ısınıyor...

Soğuk taraftaki soğutucuyu su kanalı olacak şekilde bloklu yapabilir içinden geçen suyu bakır bir radyatörden geçirebilirsek (küçük boylu 40x20 gibi belki daha küçük) arkasına fan bağladığında serin serin üfler ama klima gibi soğutmaz sanırım

muhittin_kaplan

bu konuda benim denemediğim yol kalmadı.
su soğutma, fan vs .peltier soğtmaktan çok ısıtmaya yarıyor :) Çok verimsiz.

mierdogan

Önceden çalıştığım yerde medikal bir cihaz vardı içerisindeki peltier 80x80 mm idi iki adet söylediğim ölçülerde radyatör vardı bir taraf sıcak bölme için bakır diğer taraf alüminyum idi ve verdiği soğuk hava mükemmeldi fakat sıcak tarafdaki suyun içerisinde yeşil yağ gibi birşey vardı ne olduğunu öğrenemedim ama o minicik alet acayip verimliydi eskiden yatık bilgisayar kasaları vardı belki bilirsiniz boyutuda okadardı... fakat 80x80 peltier bulamadım ben tr de...

Mucit23

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 20 Temmuz 2012, 14:43:13
peltier soğtmaktan çok ısıtmaya yarıyor :) Çok verimsiz.

Aynen hocam kesinlikle katılıyorum. Peltier ile çok iyi bir ısıtıcı yapıır.
Soğutucu yapmak için sıcak tarafı çok iyi soğutmak gerekiyor. Ben bu konuda aynen sizin gibi çok uğraştım. Hatta bi aralar bilgisayarcıları gezip eski bozuk işlemci fan ve soğutucularından topluyordum. Ama hangi soğutucu olursa olsun hiçbir zaman ısı iletimini iyi yapamadım. Sanırım bu iş için özel soğutucular lazım. Sadece en sonki denememde çok büyük bir soğutucuya bağlamıştım peltieri. Sıcak tarafıda yine özel yapım hava debisi çok yüksek bir fan ile soğuttum. Ozaman soğuk tarafı termal kamera ile ölçtüğümde yaklaşık olarak -10, -15 lere indiğini gördüm. Soğu tarafa damlalık ile su damlattığımda hemen donuyordu. Ama sürekli bu sıcaklıkta kalmıyordu. 1-2 dakika böyle çalıştıktan sonra artık sıcak tarafı yeterince soğutamıyordum. Dolayısıyla soğuk tarafta ısınmaya başlıyordu.

Diğer bir yandan peltierin enerjisi kesilince iki yüzey arasındaki ısı farkı hemen sıfırlanıyordu. Bu kötü bir özellik.

Elimde 6-7 adet 136.8Wlık peltier var.Sıcak tarafı soğutmak için  minik radyatörlerden lazım. Su soğutmalı olmalı kesinlikle.

mierdogan

Su kesmiyor sanırım bize gelen cihazın icinden yesilimsi bir yağ çıktı ama ne olduğunu bulamadım bendeki soğutucuda bir hayli büyük sadece soğutucu ile 5 dereceye çekiyorum öyle kalıyor fan takınca 3.5 falan oluyor +\- 0.5 derece oynayıp o seviyede kalıyor fakat terleme yapınca üst taraf, su alt tarafla birleşiyor bu problem oluyor ve derece 2-3 kademe artıyor durum böyle.

mesaj birleştirme:: 20 Temmuz 2012, 17:56:48

Alıntı yapılan: Mucit23 - 20 Temmuz 2012, 16:05:29
Aynen hocam kesinlikle katılıyorum. Peltier ile çok iyi bir ısıtıcı yapıır.
Soğutucu yapmak için sıcak tarafı çok iyi soğutmak gerekiyor. Ben bu konuda aynen sizin gibi çok uğraştım. Hatta bi aralar bilgisayarcıları gezip eski bozuk işlemci fan ve soğutucularından topluyordum. Ama hangi soğutucu olursa olsun hiçbir zaman ısı iletimini iyi yapamadım. Sanırım bu iş için özel soğutucular lazım. Sadece en sonki denememde çok büyük bir soğutucuya bağlamıştım peltieri. Sıcak tarafıda yine özel yapım hava debisi çok yüksek bir fan ile soğuttum. Ozaman soğuk tarafı termal kamera ile ölçtüğümde yaklaşık olarak -10, -15 lere indiğini gördüm. Soğu tarafa damlalık ile su damlattığımda hemen donuyordu. Ama sürekli bu sıcaklıkta kalmıyordu. 1-2 dakika böyle çalıştıktan sonra artık sıcak tarafı yeterince soğutamıyordum. Dolayısıyla soğuk tarafta ısınmaya başlıyordu.

Diğer bir yandan peltierin enerjisi kesilince iki yüzey arasındaki ısı farkı hemen sıfırlanıyordu. Bu kötü bir özellik.

Elimde 6-7 adet 136.8Wlık peltier var.Sıcak tarafı soğutmak için  minik radyatörlerden lazım. Su soğutmalı olmalı kesinlikle.

Hocam senin peltier büyük bende de var aynısından elimdeki 60 watt lık kadar verim alamıyorum ayrıca onu soğutmak çok zor...

videoda görülen buz tutmuş soğuk parça büyüklüğünde içinden su kanalı geçen bir sistem yapacağım hurdalıktan birde ufak radyatör bulayım arkasına birde fan.... ısınan tarafın ısısını bir şekilde almak lazım orayada bir radyatör eklesem o ısı bir şekilde ortama yayılacak değil mi? gerçi fanın soğuk üflemesi bil yeterli :)