step motor ses problemi

Başlatan skara1214, 20 Temmuz 2012, 17:22:26

skara1214

sla7062m step motor sürücü ile polulunun unipolar step motorunu kullanıyorum.Boşta dururken tiz bir ses geliyor pwm ile sürdüğü için onun frekans ve dutycycle ile orantılı sleep moda alınca ses kesiliyor ama bu seferde sargılarda akım olmadığı için sistemi tutmuyor.Bu sesten kurtulmak mümkün değil gibi ama en azından nasıl azaltabilirim onu merak ediyorum.Fikrinizi paylaşabilirmisiniz?
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

pisayisi

pwm frekansını motorun yanıtı için uygun ise daha yüksek bölgeye taşı; yani frekansı yükselt ya da deneme yanılma yolu ile torktan kaybetmeden pwm frekansını kendin optimize ederek belirle. Ya da sleep mod da süreler motor sargılarında sorun oluşturmayacak ise pwm siz sürme tekniğini durma noktalarında frenleme amaçlı kullanabilirsin.
Murat

skara1214

hocam pwm yi ben değil entegre sağlıyor ben değiştiremiyorum entegre sla7062m.Frenleme olarak değilde sessiz bir şekilde motor shaftının yerini sabitleme gibi birşey benim için çok daha iyi olur

pisayisi

Bu entegre için evet pwm frekansını değiştirme imkanı yok, mekanik çözümler aramanız gerekecek...
Murat

skara1214

bu arada sla7062m nin orjinalini türkiyede nerede bulabilirim?ben elimdekini farnellden getirtmiştim.Entegreci denen bir sitede var orası güvenilirmi yoksa başka bir yerden bulabilirmiyim?

z

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

hocam dediğiniz linki okudum fakat başta 5-6 mesaj bununla alakalı sonrası uzayıp başka konuya girmiş o 5-6 mesajdada bir cevap göremedim sorunu çözecek.

z

Cevap orda yazıyor. Baskı devrede ground dağılımını iyileştirmek ve akım sens dirençlerini kaliteli  seçmek suretiyle sorunu çözemiyorsan yapacak fazla bir şey yok.
Çünkü bu sorun sinyal işleme ile ilgili bir sorun ve çipin içinde bu sorunu engelleyecek herhangi bir blok yok. Sense bacağındaki dirençleri smd tipte ve paralel 10 kadar dirençle oluşturmayı dene.

Tamamıyle bu sorunu olmayan sürücü lazımsa bana müracat edebilirsin.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

skara1214

burada sormuştum cevap verilmemiş yeniden sorayım sla7062m entegresini türkiyede nereden bulabilirim?1amper sitesindeki yerleri biliyorum sizin bildiğiniz bir yer varmı???

skara1214

bu problemim hala devam ediyor yani ilginç bir kaç gelişme kaydettim.Farnellden aldığım sla7062 lerde ses var ama türkiyede bir firmadan aldığım fakat çıkma entegre olduğunu anladığım entegrelerde hiç ses yok çok güzel çalışıyor.Farnellden aldıklarım hiç sahteye benzemiyor bu olay nasıl oluyor?Ayrıca sizin bildiğiniz orjinal sattığına inandığınız sla7062m entegresi ni satan bir yer varmı(Türkiyede) yada unipolar minimum 1/16 microstep özelliği olan bildiğiniz bir step motor sürücü entegresi varmı?