Kamera ile Derinlik Tespiti ve Kamera Seçimi

Başlatan barisertekin, 24 Temmuz 2012, 22:11:47

barisertekin

Selamlar, bir haftalık araştırma sonucunda olayı çözdüm diyebilirim.
Yapılması gereken işlemleri aşağıda sıraladım.

Stereo Vision ile Derinlik Ölçümü :

STEP 1

- 2 tane kamera alıyoruz.
- Sağlam bir şekilde monte ediyoruz.
- Dama tahtası kullanarak 25 adet resim çekiyoruz.(İki kamera göz gibi yan yana dururken ikisi birden çekim yapıyor. 25 + 25 = 50 fotoğraf elde etmiş oluyoruz.)
- Matlab'ta kalibrasyon bilgilerini buluyoruz.

STEP 2 (Çekime başlayabiliriz)

- Yapacağımız programda 2 adet kamera için 2 adet video player olacak.
  Birinci player'da mouse ile bir nokta seçeceğim. (İleride göz ile baktığım yeri seçeceğim.)
- Rectification(doğrultma) yaparak aynı noktayı ikinci resimde hangi satırlarda aramamız gerektiğini kalibrasyon bilgilerini kullanarak tespit edeceğiz ve image proccesing ile aynı noktayı daha kolay bulabileceğiz.
- Aynı noktayı bulduğumuza göre uzaklığınıda hesaplayabiliriz.

Senkronizasyon Sorunu ve Kamera Seçimi

İki kameranın görüntüsünün bilgisayara aynı anda ulaşmaması sorunudur.
Kameralar ve Hedef sabit ise senkronizasyon problemi yaşamayız. Çünkü perspektifler değişmez. Tüm kareler aynı olur. 1. kare ile 15. kareyi eşlesek bile doğru ölçümü yapmış oluruz.

Fakat sabit değilse;
İki kameranın görüntüsü bilgisayara aynı anda ulaşmayacağı için, resim işleme yapacağımız iki resim farklı perspektiflerden olursa hatalı ölçüm yapmış oluruz.
Çözüm : Donanımsal olarak senkronizasyonu sağlamak için firewire bağlantılı, mikrokontrolör sinyaliyle tetiklenebilecek iki kamera almak ve bunlara tetik işareti verecek bir mikrokontrolör tasarlamak gerekir.

Bu bilgiler ışığında, doğru kamera seçmekte zorlanıyorum.

Geliştirme aşaması için maliyeti düşük tutmam gerekiyor.
Şimdilik kamera ve hedefleri sabit tutarak. Projeyi ucuz kameralar ile başarıya ulaştırmak istiyorum.
Başarılı olursa ilerisini düşünürüz.

10 metre ötedeki hedefi resim işleme yapmaya uyumlu şekilde görüntü kirliliği olmadan çekebilen. Odak uzaklığı ve DPI özellikleri belli bir kamera iş görür.
Kamera seçiminde yardımlarınızı bekliyorum.

barisertekin

Bu işi başarıya ulaştıran bir arkadaş "A4 Tech PK-835MJ Notebook Webcam" kullandığını söylemiş.
http://www.hepsiburada.com/liste/a4-tech-pk-835mj-notebook-webcam/productDetails.aspx?productId=bd8501176&categoryId=1065&SKU=BD8501176

Sabit monte etmek için daha uygun, kafası dönmeyen bir model buldum. Fakat Odak Uzaklığı falan yazmıyor üzerinde.
http://www.hepsiburada.com/liste/artes-art-12crn-siyah-webcam-tak-calistir-ve-yuz-takip-ozelligi/productDetails.aspx?productId=bd85180&categoryId=1065&SKU=BD85180#Gorseller

Böyle bir modül kullanarak senkronizasyon kontrol devrelerini kendimiz yapmamız mümkün mü?
http://www.electrodragon.com/?product=ov7670-camera-module-breakout-board-power-cable

barisertekin

Alıntı yapılan: sinansinan09 - 28 Temmuz 2012, 19:50:22
....

Morse Code ise  '....' = 'H' harfine karşılık geliyor ama :S  Anlam vermeye çalışıyorum. Daha açık olur musunuz?

satilla

sadece konuyu takip etmek istedim....

bu arada cümle sonundaki 4 noktanın da mors alfabesiyle ilgisi yok :)