Pic, eeprom ve elektrik kesilmesi ?

Başlatan elektroacemi, 24 Temmuz 2012, 22:51:50

elektroacemi

Arkadaşlar pic ile bir cihazı çalıştırıp çalışma süresini kayıt etmem lazım, ancak cihaz (pic olan kısım) kapatılıp açılınca da kaldığı yerden çalışma süresini saymaya devam etmesi lazım, 10 dk da bir eeproma yazmak eeprom ömrünü düşünürsek mantıklı mı ?, yoksa elektrik kesildiğini anlayan bir sistem kurup elektrik kesilince mi yazması mı daha mantıklı?

justice_for_all

eeproma yazacagin datalar surekli degisiyor mu ?
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

Maxim

elektroacemi

Alıntı yapılan: justice_for_all - 24 Temmuz 2012, 22:56:28
eeproma yazacagin datalar surekli degisiyor mu ?

cihazin çalışmasını dakika hassasiyetli yaparsam dk da bir değişir, tek kayıt edeceğim değer çalışma süresi.

justice_for_all

o zaman dakikada bir eeproma yazman gerek sonucta elektrigin ne zaman gidecegini bilemezsin dakikada bir yazmaklada eepromun omrunu cabucak bitirirsin.en guzeli elektrigin kesildigini anlayan bir sistem yap ve elektrik kesildigi anda degeri eeproma yaz. en garantilisi boyle olur.
Deneyip de başaramayanları değil, yalnızca denemeye bile kalkışmayanları yargıla.   Gökhan Arslanbay

elektroacemi

Alıntı yapılan: Maxim - 24 Temmuz 2012, 22:57:46
elektrik kesilince yazması lazım

elektrik varken lojik 1, elektrik kesilince lojik 0 verecek bir devre gerikiyor,
faz sırası bulmak için sıfır geçiş noktası yapmıştım, oradan algılatsam besleme büyük kapasite koysam dezavantajı olur mu ?

justice_for_all

cihazin enerjisi ile picin enerjisi ayni kaynaktan degilmi ? ayrica bir tane pil gerekli olabilir veya buyuk kapasiteli bir kondansator baglayip 1 saniyelik bir geciktirme yapsan pic e regulatorun girisinden direnc boluculerle girersen regulatorun girisinden elektrik gittigini anlayip eeproma yazdirabilirsin.

elektroacemi

Alıntı yapılan: justice_for_all - 24 Temmuz 2012, 23:10:16
cihazin enerjisi ile picin enerjisi ayni kaynaktan değilmi ? ayrica bir tane pil gerekli olabilir veya buyuk kapasiteli bir kondansator baglayip 1 saniyelik bir geciktirme yapsan pic e regulatorun girisinden direnc boluculerle girersen regulatorun girisinden elektrik gittigini anlayip eeproma yazdirabilirsin.

1 F kapasiye yaklaşık 40 sn çalıştırıyor pic, pcb üzerinde pic ile LCD aynı hattan besleniyor, pcb üzerinde oynama ile kaynağı ayırabilmem biraz zor görünüyor ama deneyeceğim...

justice_for_all

ben 3300 uf kapasiteyle 24 v roleyi 3 saniye calistirdim sen hesapla artik :)okadar buyuk kapasite kullanmak yerine kullan 9 voltluk pil gitsin ugrasma bosuna.pili sadece elektrik gittigini anlamak icin kullanacaksin eeproma yazdiktan sonra pille picin baglantisinida kesebilirsin pil uzun omurlu olmasi acisindan.

elektroacemi

Alıntı yapılan: justice_for_all - 24 Temmuz 2012, 23:21:56
ben 3300 uf kapasiteyle 24 v roleyi 3 saniye calistirdim sen hesapla artik :)okadar buyuk kapasite kullanmak yerine kullan 9 voltluk pil gitsin ugrasma bosuna.pili sadece elektrik gittigini anlamak icin kullanacaksin eeproma yazdiktan sonra pille picin baglantisinida kesebilirsin pil uzun omurlu olmasi acisindan.

kendim kullansam olur da, başkası kullanacağı için pilli diye istemezler, onlara anlatamazsın pil 10 sene gider diye :))

XX_CİHAN_XX

Evet bence de pil kullanışlı ve uzun ömürlü olmaz. Sonuçta elektrik kesildiği anda algılayıp eeproma kayıt alman birkaç milisaniyeden ibaret. Devren dediğin gibiyse öyle koca koca kondansatörlere, pillere de gerek yok zaten. Uygun bir kapasite işini çözer. Ek olarak BOD sigortasını OFF yapmanı tavsiye ederim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

elektroacemi

Alıntı yapılan: XX_CİHAN_XX - 24 Temmuz 2012, 23:46:33
Evet bence de pil kullanışlı ve uzun ömürlü olmaz. Sonuçta elektrik kesildiği anda algılayıp eeproma kayıt alman birkaç milisaniyeden ibaret. Devren dediğin gibiyse öyle koca koca kondansatörlere, pillere de gerek yok zaten. Uygun bir kapasite işini çözer. Ek olarak BOD sigortasını OFF yapmanı tavsiye ederim.

18f4520 kullanıyorum, öyle bir sigorta hatırlamıyorum ama, yarın bakarım (yüklü pc yanımda değil) , BOD anlamı nedir.

justice_for_all

elektroacemi

justice_for_all

onu disable yaparsan daha iyi olur elektrik gidince belli bir voltaj dusmesi olabilir pic reset atmasin .