PBP 'da LCD 'ye Karakter Yazdıramadım ?

Başlatan mavikaplan, 26 Temmuz 2012, 22:50:48

mavikaplan

proteusda devreyi kurdum düzgün çalışıyor ama reelde şöyle bir sorun var karakterleri ekrana yazmıyor ekran şöyle gözüküyor.

serhat1990

Bağlantılarını kontrol et. Enable , rs ,rw  , data uçlarını kontrol et.
Ayrıca devre şeması , kod vs hiç birşey yok. Bunları eklersen daha iyi yardımcı olabiliriz. Bu şekilde olunca resme bakıp dua etmek kalıyor bize :)

mavikaplan

kodlar:
DEFINE LCD_DREG PORTB 'LCD 'nin data registerını belirle
DEFINE LCD_DBIT 0  'LCD data veri yollama için kullanılacak pinler
DEFINE LCD_RSREG PORTB
DEFINE LCD_RSBIT 4
DEFINE LCD_EREG PORTB
DEFINE LCD_EBIT 5
DEFINE LCD_BITS 4
DEFINE LCD_LINES 2
pause 600
basla:
lcdout $fe,$1
lcdout "Deneme"
lcdout $fe,$c0
lcdout "Mesaji"
pause 300
goto basla

devre şeması:

Pin bağlantılarını (rs,enable,r/w) hepsi doğru. Benim aklıma şu geldi acaba pbp 'nin kullandığım lcdyi desteklememe gibi bir durumu olabilir mi? Kullandığım LCd 'nin datasheeti şu:
http://www.ozkulelektronik.com/p_docs/HY-1602F-001.pdf

homer380

rw bacağını da pice bağla ve

DEFINE LCD_RWREG PORTB
DEFINE LCD_RWBIT 6

satırınıda ekle. sorun cözülecektir. proteus da o sekilde calısıyo ama devreyi gercek hayatta bu sekilde bağlayınca sıkıntı olabiliyor.

mavikaplan

Alıntı yapılan: homer380 - 27 Temmuz 2012, 10:48:50
rw bacağını da pice bağla ve

DEFINE LCD_RWREG PORTB
DEFINE LCD_RWBIT 6

satırınıda ekle. sorun cözülecektir. proteus da o sekilde calısıyo ama devreyi gercek hayatta bu sekilde bağlayınca sıkıntı olabiliyor.

Dediğinizi yaptım ama yine aynı sorun oluşuyor. Birde yukarıdaki resimdeki gibi sadece üst satır siyah karelerle doluyor, alt satırın kareleri boş. LCD belki bozuktur diye gittim yeni bir LCD aldım, devreyi sıfırdan kurdum ama onda da yine üstteki gibi sorun oluyor.

serhat1990

iletiminde bir sorun var gibi. Board üzerinde bu tür sorunlar oluşabilir. Bana kalırsa devrenin donanımını kontrol et . Basic unuttum sayılır ama kod bakımından problem yok gibi :) Board üstünde benzer sorunlar ile karşılaştım. Ayrıca resimde gördüğüm kadarıyla board'u pek düzenli kullandığın söylenemez :)

Erdem

Alıntı yapılan: mavikaplan - 27 Temmuz 2012, 23:39:09
Dediğinizi yaptım ama yine aynı sorun oluşuyor. Birde yukarıdaki resimdeki gibi sadece üst satır siyah karelerle doluyor, alt satırın kareleri boş. LCD belki bozuktur diye gittim yeni bir LCD aldım, devreyi sıfırdan kurdum ama onda da yine üstteki gibi sorun oluyor.

Ben PICBasic bilmiyorum ancak sorunun bağlantı problemlerinden olabileceğini tahmin ediyorum. Çünkü daha önce başıma gelmişti.

İlkönce LCD'nin tüm pinlerinin lehimli olmasına dikkat edin. Daha sonra devreyi kurduktan sonra multimetre ile kısa devre testi olup olmadığını kontrol edin.

Bir de 15 numaralı uca 220 ohm direnç takıp 16 numaralı ucu toprağa bağlayarak arka ışığı yakabilirsiniz. Böylece ne olup bittiği daha iyi gözükür. Gene 3 numaralı metinlerin parlaklık ayarını yapan uca 10K ayarlı bir potansimetre takarsanız LCD doğru çalışıyorsa ilk planda şunun gibi bir ekran görmelisiniz.

mavikaplan

Cevaplarınız için teşekkür ederim arkdaşlar dediğiniz gibi bağlantılarda sorun varmış. Lcdyi lehimledim, birde breadboardun ortasında + ve - arasında bağlantı yokmuş ondan dolayı çalışmamış teşekkür ederim :)

serhat1990

Tamda tahmin ettiğim gibi :)

Kolay gelsin. Benim önerim denemeleriniz için bir deneme board'u çizip uygulamalarınızı üzerinde yapmanız.