Hyper Terminal Sorunu

Başlatan salih_arel, 27 Temmuz 2012, 13:15:04

salih_arel

Merhaba Arkadaşlar. Hyper terminal ile pic arasında bağlantı kurmak isteyince unable to open comport4. please check ... gibi bir uyarı çıkıyor. Çözemedim bir türlü. Acil Yardım lütfen...

serhat1990

Bağlantı kablonu pc tanıyormu . Aygıt yöneticisinde görebiliyormusun bağlantı kablonu ?

salih_arel

ewt görüyor com port 6 ile bağlanıyor..

yamak

com4 ü başka bi uygulama kullanıyordur.

salih_arel

com8 yaptığımdada olmuyor. ayrıca docklight diye bir programda kullanıyorum ondanda herhangi bir veri alamıyorum.

serhat1990

Sen comport 6 ' ya bağlanıyorum diyorsun hyper terminalde comport4 ile ilgili hata alıyorsun . Sen programda com port belirtmedenmi başlatıyorsun ?

salih_arel

ya ben değiştiriyorum çakışma olmasın diye ama hala aynı sorunu yaşıyorum. comport 9 seçicem kullanılmıyor herhangi bir şekilde.yine aynı sorunu yaşıyorum. çıldırcam ya bir pic ile haberleştiremedim şu bilgisayarı.

serhat1990

Başka bir terminal programı kullanmayı dene birde . Örneğin Fırat Hocanın terminal programı var .
http://www.fxdev.org/serial-port-terminal-v1-1/comment-page-1/#comment-3649

salih_arel

#include <18F452.h>

#use delay(clock=4000000)
#FUSES NOWDT                    //No Watch Dog Timer
#FUSES WDT128                   //Watch Dog Timer uses 1:128 Postscale
#FUSES HS                       //High speed Osc (> 4mhz)
#FUSES NOPROTECT                //Code not protected from reading
#FUSES NOBROWNOUT               //No brownout reset
#FUSES NOPUT                    //No Power Up Timer
#FUSES NOCPD                    //No EE protection
#FUSES STVREN                   //Stack full/underflow will cause reset
#FUSES NODEBUG                  //No Debug mode for ICD
#FUSES LVP                      //Low Voltage Programming on B3(PIC16) or B5(PIC18)

//====== LCD Tanıtılıyor ==========//
#include <lcd.c>
#define use portd_lcd TRUE

//==============================/

//=======RS232 AYARLARI========//

#use rs232 (baud=9600,  xmit=pin_C6, rcv=pin_C7, parity=N, stop=1)

//=============================//

void main()
{

setup_adc_ports(NO_ANALOGS);
   setup_adc(ADC_OFF);
   setup_psp(PSP_DISABLED);
   setup_spi(FALSE);
   setup_timer_0(RTCC_INTERNAL|RTCC_DIV_1);
   setup_timer_1(T1_DISABLED);
   setup_timer_2(T2_DISABLED,0,1);

while (TRUE) {
output_high(PIN_B7);

printf("\r\nSinyali Baslatmak icin B tusuna basiniz");
      if (getchar() == 'b')         //eğer b tuşuna basarsan
      {
         printf("\n1 hz sinyal aktif edildi\r");
            while (1) {
            output_low(PIN_B7);
               delay_ms(500);
               output_high(PIN_B7);
               delay_ms(500);
               output_low(PIN_B7);
               delay_ms(500);
            }
      }
   }
}

Dostum kodum bu fakat hiç bir şekilde çalıştıramıyorum. Altta alınan kısımda sinyal yazıyor ve sürekli tekrarlıyor.

serhat1990

Biraz daha açıklarmısın anlamadım tam olarak sistem hiç çalışmıyordu. comport sorunu çözüldümü ?

salih_arel

sorun çözüldü dostum portu açıyor. veriyi alıyor fakat hep tekrarlayan biçimde alınan veri kısmı sinyal sinyal sinyal sinyal sinyal diye gidiyor . yani ben birşey anlamadım proteusta bu yazdığım program çalışıyor. yaptığım işlemde zor birşey deil fakat çözemedim durumu:S rs232 devremde sorun var dicem 5 kere yaptım yani sorun olsa zaten veriyi almaz değilmi?

mesaj birleştirme:: 27 Temmuz 2012, 15:17:18

sorunu buldum breadboardda kurduğum için rx ucunda tam irtibat sağlanamıyormuş. peki bunun hakkında çözüm öneriniz varmı. picin rx bacağına kabloyu sağlam bir şekilde değdirdiğimde sorun ortadan kalkıyor.

serhat1990

Haberleşme devrelerinde board üzerinde çalışmanı önermem. Ayrıca şu şekilde yapabilirsin. Board üzerine giren kalın sıralı pinler var. Kabloyu bu pine lehimleyip board üzerine takabilirsin. Daha verimli olur.

salih_arel

o pinlere bir örnek gösterebilirmisiniz??

serhat1990

LCD lere takılan sıralı pinler olabilir. yalnız tx rx pinleri birbirine değecek kadar yakın olmasın parazit kapabilir.

salih_arel

ama şöylede bir durum var girişler hep yan yana zaten picin bacakları olsun mac232nin olsun. bunun olur bir yanı yokmu yani baskı devremi dökmem gerek illa bunları yapabilmem için?