Akımı voltaja nasıl çevirebiliriz ?

Başlatan pcb, 27 Temmuz 2012, 22:17:43

pcb

Merhaba arkadaşlar
Bir algılama sensörü ve opamp çıkışı bir led e bağlanmış led önünde 220 ohm direnç var.
algılama olmadığında led voltajı 2,3V , sensör algılama yaptığında led ışığı parlaklaşıyor ama voltaj aynı 2,5V, akım yükselmesi düşmesi söz konusu   büyük ihtimalle.
Akım değişimini voltaja çevirerek pic ile okumak istiyorum , bunu nasıl sağlarım ?
optokuplör bu devrede işe yarar mı sizce ?

bilal0052

bir direnç ile şaseye bağlayıp direnç üzerinde oluşan gerilimi okuyabilirsin direnç üzerinde oluşan gerilim ise gelen akım ile direnç değerinin çarpımı kadardır  :)

qeek

hocam benim bildiğim opamp ile yapılan bir devre var basit birşey ama işine yararmı bilmem ;D

mehmet

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

esensoy

mesela 4-20 mA çıkışlı sensörleri okumak için 250 ohm direnç takılırak 1-5V a çevrilir ve adc den okunabilir,
V=IxR
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

cinque

Piyasada şönt adı verilen düşük dirençli yüksek wattlı dirençler vardır multimetrelerde kullanılır. devreye seri bağlarsınız şönt üzerinden gerilimi okursunuz. Mikrodenetleyiciniz ttl seviyesiyse 0-5 V arası bir skala olacak şekilde bir direnç seçin adcden okutun.

pcb

yardımcı fikirleriniz için teşekkürler , şönt direnç nedir onu da öğrenmiş oldum.
elimde bulunan optokuplör ile sorunu hallettim.