Dünya 'nın En Büyük Yalanı : C Dili Basic 'den Daha Zor!

Başlatan mavikaplan, 02 Ağustos 2012, 11:38:07

burak ozturk

c' nin pointer olayı yeter ya hem zorlugu hem daha iyi oldugunu göstermek için bence...
happy coding.

OG

Konu yine sacma sapan iddialaşmaya dönüyor. Bizim gibi aklı başında adamlara yakışmaz, yakışan bir şeyler uretmektir (fikir anlamında)

Konu baslığı "C Dili Basic 'den Daha Zor" olunca merak edip yazdım, nicin diye. Aksi halde C'nin kıyaslaması yapılabilirmi, evrensel dil olması yeter. C = ingilizce ,  Basic = Almanca gibi bir şey.

-----------

Şu var ki kullanıcının algoritma mantığı ve matematik gücü çoğu zaman daha önde gider.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

serhat1990

Alıntı yapılan: OG - 02 Ağustos 2012, 21:06:38
Şu var ki kullanıcının algoritma mantığı ve matematik gücü çoğu zaman daha önde gider.

Konuda verilebilecek en güzel cevaplardan birisi . Sonuna kadar katılıyorum Hocam.

Erdem

Geçenlerde Ceviz.net'de buna benzer bir konu konuşulmuştu.

Linus'un bir haber grubunda verdiği cevabın ilk cümlesi şuydu: "C++ is a horrible language"

http://article.gmane.org/gmane.comp.version-control.git/57918

Linus'un yorumlarının bir nedeni, C++'ın az bilenlere kötü kod yazdırabiliyor bir dil olmasıymış. Ben de o mesajda konuşulanlara katılıyorum. İnsan zamanla iyi, temiz, ve basit C++ yazmayı öğreniyor.

C++'ın yerine C'yi öneriyor olmasını da anlaşılır değil. Sonra C'de yarım yamalak diziden başka veri yapısı yok. Aykırı durum yönetimi, birim testleri (unit tests), RAII ( Resource Acquisition Is Initialization) sınıfları kısacası güvenli kod yazma diye bir durum yok..

Kısacası ben de aynı orada konuşan arkadaşlar gibi düşünüyorum :D

http://forum.ceviz.net/c-c/119775-c-hakkinda-dusunceleriniz.html

mavikaplan

Benim Basic 'in savunuculuğunu yaptığım yok bu arada bunuda belirtiyim. Ben C dilini daha çok seviyorum, daha önceki mesajımda da belirttiğim gibi C 'nin bana Basic 'den daha kolay geldiğini söylemiştim. Benim bu konuyu açmamdaki amaç: bazılarının C daha zor diye ağlıyarak timsah göz yaşları dökmemesi içindi :), bilinçlendirmek istedim, ortalıkta böyle bir yalan dönüyor, bu yalana körü körüne inanmayalım. Aslında iş algoritmada bitiyor, algoritmayı oluşturma becerisi olmayan bu işe girmesin zaten. Geçen internette bir uygulama gördüm adam basicle 4 adet 8X8 Dot matrix display 'da kayan yazı yapmış. Programın boyutu 5-6kbyte.Ben ise sadece döngü ve koşul deyimleriyle yaptım üstelik, sadece kayma özelliği yok, kayma, yanıp sönme ve yazıyı sabit tutma şeklinde 3 özelliği vardı programın. Ben yazdım 2kbyte tuttu program, algoritma budur işte, algoritma oluşturma becerisi kazanan her yerde işi yapar c,basic,java,c# v.s. fark etmez. Konuda burda kapanabilir :)

yamak

@mavikaplan
Bence siz dilleri syntax yapısına göre karşılaştırıyonuz ve böyle bi kıyaslama yanlış.

coco

pic için basicle ve c dili ile çok örnek var bu forumda atmega için c ile yazılmış örnekler mevcut peki basic ile atmega için varnı?  :)Tabi atmega işlemcilerin daha kararlı çalıştığı bilinen bir gerçek.

muhittin_kaplan

ziyaretci

Alıntı yapılan: mavikaplan - 02 Ağustos 2012, 22:37:03
algoritmayı oluşturma becerisi olmayan bu işe girmesin zaten.

@mavikaplan ,  kimse dünyaya algoritma becerisi olarak gelmez. İnşallah bu yazını daha programcılığa yeni başlayanlar,heves edenler okumaz.Bence değiştir. İnsan programcılığa girerken algoritmayı tam bilmesinede gerek yok.Tam bir beceri kazanmasınada gerek yok.Herşey zamanla.İnsan yeterki heves etsin öğrenmediği ne beceriler kazanır.Herşey heves,azim,istemek,kendine güvenmekte bitiyor.

Sen bir yalanı ortadan kaldırmak isterken, diğer bir yalan ortaya koyuyorsun.Belki dikkat etmedende yazmış olabilirsin ama bu işi öğrenmek en azından hoby olarak öğrenmek isteyenle "algoritmayı oluşturma becerisi olmayan bu işe girmesin zaten." bu gibi cümlelerle karşı karşıya bırakmamak gerekir. 

Dediğim gibi inşallah bu cümleni işe girişmek için ufak bir kıvılcım bekleyen geleceğimiz, dikkate almaz.Okumaz.

mavikaplan

Alıntı yapılan: erkantr67 - 02 Ağustos 2012, 23:30:35

@mavikaplan ,  kimse dünyaya algoritma becerisi olarak gelmez. İnşallah bu yazını daha programcılığa yeni başlayanlar,heves edenler okumaz.Bence değiştir. İnsan programcılığa girerken algoritmayı tam bilmesinede gerek yok.Tam bir beceri kazanmasınada gerek yok.Herşey zamanla.İnsan yeterki heves etsin öğrenmediği ne beceriler kazanır.Herşey heves,azim,istemek,kendine güvenmekte bitiyor.

Sen bir yalanı ortadan kaldırmak isterken, diğer bir yalan ortaya koyuyorsun.Belki dikkat etmedende yazmış olabilirsin ama bu işi öğrenmek en azından hoby olarak öğrenmek isteyenle "algoritmayı oluşturma becerisi olmayan bu işe girmesin zaten." bu gibi cümlelerle karşı karşıya bırakmamak gerekir. 

Dediğim gibi inşallah bu cümleni işe girişmek için ufak bir kıvılcım bekleyen geleceğimiz, dikkate almaz.Okumaz.

Evet haklısınız, dikkat etmeden yazmışım yazıyı :) . Algoritma hemen oluşan veya doğuştan var olan birşey değil :), çok çalışarak halledilebilecek bişey. Hemen programlama kitabı alıp, oturup çalışmaklada oluşan bişey değil algoritma. Bir programlama dilini öğrenseniz bile zamanla oluşabilecek birşey, bol bol pratik yapmakla iyi algoritmalar oluşturmaya başlıyorsunuz. Kusura bakmayın biraz yanlış bir cümle kurmuşum yukarda :)

carirt

basic de diziye işaretçi atama

veya yapılara dolaylı veya statik erişim gibi şeyler varmı

yada fonksiyonu işaretçi olarak kullanıp adres döndürme

c dilinde bunlar bayağı avantaj sağlıyor program kodları kısalıyor

mavikaplan

Alıntı yapılan: carirt - 03 Ağustos 2012, 01:18:10
basic de diziye işaretçi atama

veya yapılara dolaylı veya statik erişim gibi şeyler varmı

yada fonksiyonu işaretçi olarak kullanıp adres döndürme

c dilinde bunlar bayağı avantaj sağlıyor program kodları kısalıyor

Basic dilinde pointer kavramı yok. Ama bu o kadar büyük bir sorun değil assembly ile ilgilenenler için, basicde bazı şeyleri yapamadığınız durumlarda yardımınıza assembly giriyor ve o farkıda kapatıyorsunuz :)

muhittin_kaplan

Proton, PBP yok ama Swordfish e bir bakınız. (PIC programlama için konuşuyorum.)

CoşkuN

Ersin

Delinin biri kuyuya taş atmış, 40 akıllı çıkaramamış.