18f4550 usb haberleşme için Bilgisayardaki program nasıl yazılıyor?

Başlatan ziyaretci, 10 Ağustos 2012, 12:40:47

ziyaretci

Merhaba,

Şuanda daha  usb haberleşme için araştırmalar yapıyorum. 320volt.com da çok güzel bir uygulama var.Bu usb haberleşmeyi sökmek istiyorum. Söylemesi kadar kolay olmadığını da biliyorum.Bir şekilde olacak bu iş.

Başlangıç her zaman mantık aşamasıdır. Malzeme tanıma, neden kullanılmış,neye yarar vs. vs. bunlar kafaya oturdu mu yavaş yavaş kafada bir şeyler oluşuyor.

Ben bu 320volt.com daki 18f4550 usb haberleşme uygulamasındaki ilk kafama takılan yer PC programı oldu.Led_1 led_2 led_3 vs.  küçük bir pencere üzerinde let komut kutucukları ve lcd ye veri gönderme kutucuğu

Yukarıdaki pc deki program nasıl yazılıyor? Ne bilmemiz gerekli? Programı yapmak için o program mı var?

Mucit23

C# bilmen yeterli olur

Edit;

Ayrıca bahsettiğin yerde yazıyı yazan adam yukarıdaki programı Visual C++ ile yazdığını belirtmiş.

serhat1990

Bilgisayar usb'si üzerinden senin işlemciye tanımladığın dataları gönderiyor. Sen nasıl işlemciye göndereceğin dataları alacağın dataları bildiriyorsan , aynı şekilde pcde port üzerinden hangi datayı alıp vereceğini bildiriyorsun. Sen nasıl buton okuyorsan pic için pc programındada aynı şekilde buton okuyor vs.
Tabi komut aynı demiyorum yanlış anlama hemen yazayım o zaman gibisinden :)

C# , Visual Basic , Delphi vs gibi dillerle yaparsın.

ziyaretci

Alıntı yapılan: serhat1990 - 10 Ağustos 2012, 13:06:54
Bilgisayar usb'si üzerinden senin işlemciye tanımladığın dataları gönderiyor. Sen nasıl işlemciye göndereceğin dataları alacağın dataları bildiriyorsan , aynı şekilde pcde port üzerinden hangi datayı alıp vereceğini bildiriyorsun. Sen nasıl buton okuyorsan pic için pc programındada aynı şekilde buton okuyor vs.
Tabi komut aynı demiyorum yanlış anlama hemen yazayım o zaman gibisinden :)

C# , Visual Basic , Delphi vs gibi dillerle yaparsın.

Alıntı yapılan: erkantr67 - 10 Ağustos 2012, 12:40:47

Şuanda daha  usb haberleşme için araştırmalar yapıyorum. 320volt.com da çok güzel bir uygulama var.Bu usb haberleşmeyi sökmek istiyorum. Söylemesi kadar kolay olmadığını da biliyorum.Bir şekilde olacak bu iş.

:) yanlış anlamam yukarıda belirttim zaten(altı çizili cümle)

C# bilmem gekiyorsa veya C++,  bu iş 1 sene ileri atar :( Teşekkür ederim. CCS C yi yeteri kadar öğrendikten sonra  başlarım ozman

serhat1990

USB uygulaması için pc programı bilmek zorunda değilsin. Hazır programları kullan ama yok ben pc tarafı ve işlemci tarafınada hakim olayım dersen o başka.

ziyaretci

Alıntı yapılan: serhat1990 - 10 Ağustos 2012, 14:05:06
USB uygulaması için pc programı bilmek zorunda değilsin. Hazır programları kullan ama yok ben pc tarafı ve işlemci tarafınada hakim olayım dersen o başka.

O hazır programların veritabanına inmeden hangi bilgiye göre çıkış vereceğini nasıl bileceğim? Mesela led _1 kutucuğuna basıldığında şu şu şu bilgisi gelecek ki bende ona göre işlem yapayım. Hazır programlarda bunu belirtiyorlar mı ?

serhat1990

Evet . Genelde belirtirler değilse bile öğrenmek zor değil. Gelen bilgiyi lcd ekranına yaz gör. Bunun neresi zor. Yada 8 tane led üzerinde gelen karakterleri sırasıyla göster.

ziyaretci

Alıntı yapılan: serhat1990 - 10 Ağustos 2012, 15:17:28
Evet . Genelde belirtirler değilse bile öğrenmek zor değil. Gelen bilgiyi lcd ekranına yaz gör. Bunun neresi zor. Yada 8 tane led üzerinde gelen karakterleri sırasıyla göster.

evet doğru.Tınk etti :)

alialper

bende uğraşıyorum. Fırsat buldukça öğeleri birleştiriyorm. pcbyi çizdim. hafta sonu basıp programı çalşmaya başlayacam. burada yaptıklrımı paylaşırım. ben visual basic biliyorum. pc programını bu şekilde çözceğimi umuyorum. pic tafın fazla dert etmiyorum zaten. Bazı yazılar okudum bunun için önce usb driver yükleyip. bir com portu tanmlıorsun. ondan sonra com portundan seri data iletişimi kuruyorgibi diye anlatıyorlar. neyse bir şekilde öğreneceğiz.

ziyaretci

Alıntı yapılan: alialper - 10 Ağustos 2012, 19:40:22
bende uğraşıyorum. Fırsat buldukça öğeleri birleştiriyorm. pcbyi çizdim. hafta sonu basıp programı çalşmaya başlayacam. burada yaptıklrımı paylaşırım. ben visual basic biliyorum. pc programını bu şekilde çözceğimi umuyorum. pic tafın fazla dert etmiyorum zaten. Bazı yazılar okudum bunun için önce usb driver yükleyip. bir com portu tanmlıorsun. ondan sonra com portundan seri data iletişimi kuruyorgibi diye anlatıyorlar. neyse bir şekilde öğreneceğiz.

@alialper , gerçekten pc programı hakkında bilgileri ayrıntıları paylaşırsan çok sevinirim ben ve pic proje üyeleri..

PCB derken kontrolkalemin.com daki örnek haberleşme  pcbsinimi ?

muhittin_kaplan

"bir com portu tanmlıorsun"
Yanlış bilgi. USB iletişiminde COM port kavramı yoktur. Bu tanımlama USB-RS232 çevirici chiplerde vardır (FT232 gibi)

Usb Driver ile uğraşmadan yazmak istiyorsanız ki buda programlama bilgisi gerektirir HID olarak tanıtılan bir USB cihaz yapmanız gerekir.

ziyaretci

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 12 Ağustos 2012, 02:53:15
"bir com portu tanmlıorsun"
Yanlış bilgi. USB iletişiminde COM port kavramı yoktur. Bu tanımlama USB-RS232 çevirici chiplerde vardır (FT232 gibi)

Usb Driver ile uğraşmadan yazmak istiyorsanız ki buda programlama bilgisi gerektirir HID olarak tanıtılan bir USB cihaz yapmanız gerekir.

o zaman pc deki program usb driver programı olsa gerek ?

peki bu usb cihazın ana işlevi nedir? Yapması gereken ne olmalı? Ayriyetten bu cihazı yapsak bile pc de bir programın bulunması gerekli değil midir?

Mucit23

Hid cihazlar driver gerektirmezler. Sen usb hid cihazını  pc ye bağladıktan sonra hemen otomatikmen driverler yuklenir ve cihaz haberleşmeye hazır olur.
Bundan sonra yapman gereken pc programında daha önce belirledigin Vendor id  ve product id ile cihazına bağlanmak.

Bilgisayar tarafina program yazmadan cihaz ile haberlesemezsin

ziyaretci

Alıntı yapılan: Mucit23 - 14 Ağustos 2012, 18:51:12
Hid cihazlar driver gerektirmezler. Sen usb hid cihazını  pc ye bağladıktan sonra hemen otomatikmen driverler yuklenir ve cihaz haberleşmeye hazır olur.
Bundan sonra yapman gereken pc programında daha önce belirledigin Vendor id  ve product id ile cihazına bağlanmak.

Bilgisayar tarafina program yazmadan cihaz ile haberlesemezsin

Teşekkür ederim.

Kafamda dert ettiğim tek şey PC programı, arkadaşlar Visual C++ bilmemin gerektiğini söylediler.Öğrenirim sorun değil Allahın izniylede, yalnız CCS C yi bir yere kadar getirmem lazım. Sadede gelecek olursam elinizde  PC programı örneği konu ayrıntısında verdiğim led_1 led_2  resimdeki gibi bir program örneği ayrıntılı anlatımı olur örnek olur.Ne bileyim  hazır programda örneklere göre kendi istediğim kutucuk yazı alanı gibi bölmeleri, duyarlama yapabileceğim(örneklere bakarak) bir kaynak istiyorum elinizde veya diğer hocalarımızın ve arkadaşlarımız kullandığı,yapmış olduğu modül vs.  paylaşırsanız çok memnun olurum.