STEP-DOWN indüktör minimum değeri hesabı

Başlatan mcan, 12 Ağustos 2012, 01:31:46

mcan

Merhaba ,
step down entegrelerinin datasheet lerinde minimum gereken indüktör değerini belirlemek için ;

L= ( (Vin - Vout) * (Vin/Vout) ) / ( Ioutmax * Fsw *0,3 )

Burada Ioutmax ı küçük seçtiğimizde minimum gerekli indüktör değeri büyüyor, Diyelim Imax değerini  1A seçtik ve çıkan sonuç 330uH. Devreyi kurduk bir t süresince maximum 0.01 amper ihtiyacımız oldu . Devreyi kurarkn formülde Ioutmax değerini 0.01 amper olarak belirleseydik indüktör değeri çok daha büyük olmalıydı. Şimdi bizim 330uH ile kurduğumuz devreden 1A altında akım çekmek istediğimiz zaman indüktörün değeri yeterli olmayacak mı?

Benim bu hesaplamadan anladığım maximum akım değerini küçük seçtiğimizde hedeflediğimiz maximum ripil değeri (0,3xIoutmax) küçüldüğünden indüktör değeri büyüyor.Peki indüktörü 1A için hesapladığımızda 330uH buluyorsak ve 0.1 amper çektiğimiz zamanlarda 0.3*1A = 0.3A maximum rıpıl değerinin bizim devremizdeki etkisi nasıl olur?

bymrz

Bir kaç gün önce bu durum benim de dikkatimi çekti. MC34063 için internette online tool lar mevcut. Bunlarda, ben de senin dediğin gibi hesaplara dikkat ettim, 0.01A gibi bir çıkış değeri için çok uçuk indüktör değerleri çıkıyordu...

Analog konusunda tecrübeli arkadaşların cevabını ben de merakla bekliyorum...