basınç ölçmek

Başlatan vurkacoglu, 24 Eylül 2004, 01:52:11

vurkacoglu

Selam. basınç ölçme işiyle uğraşmış olan varm mı?

epolat

Basınç sensörü kullanarak ölçüm yapmıştım

vurkacoglu

ben rüzgar tüneli içerisindeki bir nesneye uygulanan kaldırma kuvvetini ölçmek üzerine bi bitirme aldım da neyime güvenerek yaptıysam, biraz yardıma ihtiyacım var. aklıma gelen ilk fikirlerden biri. bu parçnın altındaki ve üstündeki basınçları ölçmek ve aradaki basınç farkından yararlanarak kaldırma kuvvetini hesaplamak oldu. bu yüzden basınç ölçme işinde biraz yardıma ihtiyacım var. bu konuda pek bi fikrim yok ve araştırmada yapmaya başladım zaten ama biraz yardımada hayır demem.
tabi bu iş için yeni fikirlerede açığım. herkese teşekkürler.

aster

ölçeceğin basınç kaç bar olacak ?
böyle bir şey yeterli gelirmi bu alet çift taraflı çalışıyor
hem vakum basıncı hemde karşı basınç ölçer
http://www.sensirion.com/en/sensors/differentialpressure/sensors_devices/sdp_1000_2000.htm

birumher

Rüzgar tünelinde uygulanan kaldırma kuvvetini basınçları ölçerek hesaplaman oldukça zor. Çünkü her noktada basınçlar değişecektir. Özellikle yüksek hızlarda türbülanslı rejimde bütün yüzeydeki basınçların ortalamasını alman gerekebilir o nedenle bence kaldırma kuvvetini mekanik olarak ölçersen daha mantıklı olur. Örneğin kaldırma kuvveti ölçülecek nesneyi ince çelik bir çubuğa bağlayarak o çubuğa uygulanan kuvveti ölçebilirsin. (Benimki sadece bir fikir gerçekte nasıl yapıldığını bilmiyorum)
Birkan.Herguner

vurkacoglu

Alıntı yapılan: "birumher"Rüzgar tünelinde uygulanan kaldırma kuvvetini basınçları ölçerek hesaplaman oldukça zor. Çünkü her noktada basınçlar değişecektir. Özellikle yüksek hızlarda türbülanslı rejimde bütün yüzeydeki basınçların ortalamasını alman gerekebilir o nedenle bence kaldırma kuvvetini mekanik olarak ölçersen daha mantıklı olur. Örneğin kaldırma kuvveti ölçülecek nesneyi ince çelik bir çubuğa bağlayarak o çubuğa uygulanan kuvveti ölçebilirsin. (Benimki sadece bir fikir gerçekte nasıl yapıldığını bilmiyorum)

Biraz araştırma yapınca bende farkına vardım. basit bir ölçüm için bile Yaklaşık 15-20 arası sensör gerekiyo. senin dediğin gibi yapıncada sağlıklı sonuç verir mi bilmiyorum ama işe mali politikalar karar verdiğine göre başka şansım yok gibi. teşekkürler.

t600

Ben mpx ile biraz çalıştım , ekteki devreyi yaptım , mpx sensörlerde istenilen her basınç ve vakum aralığı neredeyse mevcut .

Salih

@birumher arkadaşın fikri daha mantıklı geliyor.
Loadcell'ler ile sistemi askıya alıp, kuvvetleri daha rahat ölçebilirsin.

Okan AKÇA

loadcell agırlıgı  olcer basınc cm2 uygulanan kuvvettir

Maxim

Alıntı yapılan: t600 - 04 Nisan 2013, 13:43:15

Ben mpx ile biraz çalıştım , ekteki devreyi yaptım , mpx sensörlerde istenilen her basınç ve vakum aralığı neredeyse mevcut .

neden 9 senelik yazıya cevap veriyorsunuz sorabilirmiyim ?

t600

bunu pnomatik bir sistem için yaptım o sebeple mpx kullandım , daha önce weston köprüsü ile loadcel kullandım . Loadcel kullanırken tabi bukadar kolay olmadı . simetrik 12 volt besleme ile giriş için  opamp  kullandım yarım kiloluk adımlar ile 400 kiloyu ölçebildim . Tek sorun opamp tan okuduğum değer liner değildi , biraz deneme yanılma oldu  ::)

Salih

Alıntı yapılan: cyclone - 04 Nisan 2013, 17:59:34
loadcell agırlıgı  olcer basınc cm2 uygulanan kuvvettir

Arkadaş basınç ölçmek istemiyor. Kaldırma kuvvetini ölçmek istiyor.

Alıntı Yapneden 9 senelik yazıya cevap veriyorsunuz sorabilirmiyim ?

Kızmayın. Fikir mütealası yapıyoruz. Belki ilerde birilerine gerekebilir.

muhittin_kaplan

bilgi bilgidir birilerine lazım olurda biraz geç kalmışız zannımca.

F.T

strain gauge ile istediğin ölçümü yapabilirsin.  ;D
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.