Dc-Dc step up converter.

Başlatan erdogan2734, 15 Ağustos 2012, 11:56:40

erdogan2734

Sevgili arkadaşlar merhaba. Bir projem için 3.7 Volt li-ion batarya kullanacağım. Kullandığım mikro işlemci ve rf modüller falan 4 voltun altında çalışmadığı için. 3.7'tu 5V' ta çevirmem lazım. Bunun için yurt dışından tedarikçimizden max756CPA ve Lm2731y aldırdım. Bugun yaptıgım denemelerimde max 756'yı çalıştıramadım. Devreyi iki,üç defa kurdum ama step up işlemini yapamadım. Sizden ricam max 756 kullanan arkadaşlar varsa yada 3.7 voltu 5 Volta sorunsuz çeviren arkadaşlarımız varsa bana yardımcı olursanız çok sevinirim. Hayırlı günler...
Bildiğim tek şey henüz hiç bir şey bilmediğim...

Logan

Devre şemanı paylaşır mısın? Kontrol etmek istiyorum. Bobin ile ilgili bir problemin var gibi.
İmza.

erdogan2734

Alıntı yapılan: Logan - 15 Ağustos 2012, 12:05:55
Devre şemanı paylaşır mısın? Kontrol etmek istiyorum. Bobin ile ilgili bir problemin var gibi.

Resimin yanına açıklama yaptım biraz işallah açıklayıcı olur. Yardımın için saol bu arada.

mesaj birleştirme:: 15 Ağustos 2012, 13:33:34

Bu arada lm2731y yi çalıştırdım. Şu anda çalışıyor. 3.3V'tu 5V'a rahat çeviriyor. 700mA'e kadar da çalışıyor. Ancak ben okadar denemedim 200mA'e kadar çalışıyor. Max 756 dan sonuç almaya çalışacağım şimdi.

G-Kocak

Alıntı yapılan: erdogan2734 - 15 Ağustos 2012, 12:37:12
Bu arada lm2731y yi çalıştırdım. Şu anda çalışıyor. 3.3V'tu 5V'a rahat çeviriyor. 700mA'e kadar da çalışıyor. Ancak ben okadar denemedim 200mA'e kadar çalışıyor. Max 756 dan sonuç almaya çalışacağım şimdi.

Selamlar

Forum kirliliği açısından yeni konu açmak istemedim. 3.7V li-ion polymer batarya ile çalışan bir sistemde HY0802B 2x8 LCD ve 3,6V RF modül kullanmam gerekiyor fakat lcdnin datasheet dosyasında 5V ile çalıştığı belirtiliyor. MC34063 ile delikli plakette bir uygulama yaptım işimi görücek düzeyde çalışıyor fakat pcb de çalışma alanım kısıtlı olduğundan sığacak gibi gözükmüyor. Forumda alternatif çözümler ararken bu LM2731 dikkatimi çekti.

LM2731 ile batarya çıkışındaki enerjiyi 5V seviyesine çeksem LCD nin çalışmasında herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım zira bu entegrenin anahtarlama frekansı oldukça yüksek. Entegreden max. 300mA akım çekeceğim.

İyi Çalışmalar

erdogan2734

Alıntı yapılan: G-Kocak - 16 Eylül 2012, 18:09:47
Selamlar

Forum kirliliği açısından yeni konu açmak istemedim. 3.7V li-ion polymer batarya ile çalışan bir sistemde HY0802B 2x8 LCD ve 3,6V RF modül kullanmam gerekiyor fakat lcdnin datasheet dosyasında 5V ile çalıştığı belirtiliyor. MC34063 ile delikli plakette bir uygulama yaptım işimi görücek düzeyde çalışıyor fakat pcb de çalışma alanım kısıtlı olduğundan sığacak gibi gözükmüyor. Forumda alternatif çözümler ararken bu LM2731 dikkatimi çekti.

LM2731 ile batarya çıkışındaki enerjiyi 5V seviyesine çeksem LCD nin çalışmasında herhangi bir sorunla karşılaşırmıyım zira bu entegrenin anahtarlama frekansı oldukça yüksek. Entegreden max. 300mA akım çekeceğim.

İyi Çalışmalar

Sevgili G-kocak
Benim kullandığım lm2731-y modeli çok küçük bir kılıf. Yanılmıyorsam sot 23 kılıfı. Bu arada bu malzemeyi burada bulman imkansız çünkü ben 3 ay aradım Türkiyede yok. Yurt dışından çinden getirttim eğer bir hobby devre ise sana 1 yada 2 adet temin edebilirim. Çalışması konusunda sıkıntı yok ben 450mA 'e kadar çalıştırdım sıkıntı yaratmadı. İyi çalışmalar...