Renkler ve Görüntü [ses] arasında nasıl bir ilişki kurabilirim ?

Başlatan GreeN, 16 Ağustos 2012, 17:27:51

GreeN

Anlayacağınız üzere müzik ile RBG ledler... Bir çok uygulama videosu izledim ama renklerde bir ahenk yok. Tamam sürekli renkler değişiyor ama çok karışık. Müzikle uyumlu birşey yapmak istiyorum.

ilk aklıma gelen BAS , TIZ ve arasında bir frekansı izleyip örneğin tiz kırmızı , bas mavi , diğeri yeşil renk için referans olacak.
Bir band geçiren filtre (en basit R,C,opamp elemanlarıyla ) uygun frekansa ve genliğe ayarlanmış...

Bir fikri olan var mı ? Yada bu iş nasıl yapılır ?

Edit:Başlığa Görüntü eklendi
Terörü Lanetliyoruz.

Burak B

FFT veya Goertzel ile frekans aralığını bulup bunları renklere bağlayabilirsin.
"... a healthy dose of paranoia leads to better systems." Jack Ganssle

GreeN

Yani mantığı budur değil mi?
Artık gerisi tecrübe etmeye bakıyor sanırım...
Terörü Lanetliyoruz.

z

Alıntı yapılan: GreeN - 16 Ağustos 2012, 17:27:51
Anlayacağınız üzere müzik ile RBG ledler... Bir çok uygulama videosu izledim ama renklerde bir ahenk yok. Tamam sürekli renkler değişiyor ama çok karışık. Müzikle uyumlu birşey yapmak istiyorum.

ilk aklıma gelen BAS , TIZ ve arasında bir frekansı izleyip örneğin tiz kırmızı , bas mavi , diğeri yeşil renk için referans olacak.
Bir band geçiren filtre (en basit R,C,opamp elemanlarıyla ) uygun frekansa ve genliğe ayarlanmış...

Bir fikri olan var mı ? Yada bu iş nasıl yapılır ?

Eskiden 220v lambaları anahtarlayan triaclar  aynen dediğin filitreler üzerinden tetiklenirdi. Light modulator gibi isimlerle anılırdı.

Ses sinyalini filitrelerle 3'e ayırıp (alçak orta yüksek) daha sonra da belli bir seviyeyi aşan değerlerle ledleri yaktırabilirsin. Fakat bana göre ortaya güzel bir etki çıkmıyor.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

muhittin_kaplan

Renk Spektrumu ile Frekanslar arasında bağ kurardım.
Yüksek frekans lı sesleri Renk Spektrumunda kırmızıya yakın yapardım mesela.

GreeN

Alıntı yapılan: z - 17 Ağustos 2012, 10:03:07
Ses sinyalini filitrelerle 3'e ayırıp (alçak orta yüksek) daha sonra da belli bir seviyeyi aşan değerlerle ledleri yaktırabilirsin. Fakat bana göre ortaya güzel bir etki çıkmıyor.

Alıntı yapılan: muhittin_kaplan - 17 Ağustos 2012, 10:10:52
Renk Spektrumu ile Frekanslar arasında bağ kurardım.
Yüksek frekans lı sesleri Renk Spektrumunda kırmızıya yakın yapardım mesela.
(Resim gizlendi görmek için tıklayın.)

hakikaten sesle renk arasında bir ahenk kurulamıyor. hadi bir ensturuman olsa notaların frekansına göre bir renk sıralaması yapsan belki birşeye benzer. ama mubarek bas seslerin arkasında birçok tiz ses var , filtrelerin hepsi birden çıkış veriyor. kulak sesleri ayırt edemezken filtreler ayırabiliyor buda duyduğun sese karşılık gelen rengin sarı olmasını ümit ederken mavi olması anlamına geliyor. hoşumuza gitmiyor.

Peki görüntüler ?

Star Wars III with Ambilight [HD]

videodaki TV den renk bilgisini nasıl almış?

Edit : bu videodaki daha net olmuş.
Terörü Lanetliyoruz.

burak ozturk

http://learn.adafruit.com/downloads/pdf/adalight-diy-ambient-tv-lighting.pdf

hocam linkte elemanlar kitini satıyor, elbette almıyacagız ama processing kodları ve arduino kodları mevcut .büyük ihtimalle amblight olayı ses değilde ekran tarama bilgisi üzerinden çalışıyor.processing yazılan program arduinoya ekran tarama bilgilerini yolluyor arduinoda ledleri sürüyor, bildigim kadarıyla bu ledler dmx formatına benzer bir formatta çalışıyor.
happy coding.

fatih6761

Ambilight kolay bir şey.Ama elinizdeki MCU, CPU her neyse televizyona giren video sinyalini yakalamanız lazım.Her kareyi alıp parçalara ayıracaksınız.Mesela dikey 4, yatay 8 led kullandınız, görüntüyü 4x8 parçaya bölüp her parçadaki renklerin ortalamasını alacaksınız.Ortadaki parçalar ne işe yarayacak demeyin.Mesela 2x1 led için; 2 satırdaki renkler baştan sona 5, 4, 3, 2 ve 1 ile çarpılıp toplanacak, sonra 15'e bölünerek ağırlıklı aritmetik ortalama alınacak.Çıkan değerde LED'e yansıtılacak... Bu Ambilight'ı Philiphs bulmuştu yanlış hatırlamıyorsam...

GreeN

@fatih6761 , renk bilgisini nasıl alıyor , tv donanımından mı ?

@burak ozturk ,burada bir proje var. Projeyi tamamen paylaşmışlar. inceliyorum.

http://www.livelightproject.com/downloads.php

Terörü Lanetliyoruz.

elektronik

frekansa göre yaparsanız ses ve renk arasındaki uyumu hissetmek zor olur, uyum olmasına rağmen.  sesin şiddetine göre yaparsanız hisedilir.

düşük orta ve yüksek seviyedeki seslere göre ama bunu yaptığınızda  sesin hep aynı seviyede olması lazım bunun içinde bir limitör kullanabilirsiniz. limitörün tepkime süresinide biraz uzatmanız gerekecek.

fatih6761

Televizyon bir uydu alıcısından görüntü alıyorsa uydu alıcısının çıkışından paralel kablo alınır.O kablo üzerinden yazılımla veya özel bir entegre ile analog sinyal dijital resim bilgisine dönüştürülür...
Televizyona HDMI ile görüntü veriliyorsa bir HDMI decoder, scart tan geliyorsa YPbPr decoder lazım.

speak48

öncelikle ses işleme teknikleri araştırılmalıdır.
ses işlemede sinyalin frekansı sürekli değiştiğinden   dspnin özel hali diyebiliriz.
tüm sinyali almak yerine kısa örnekler alma pencereleme yapma ,pitch çıkarma ....

GreeN

Ambilight olayını smart TV'ler de yapması kolaymış. Ubuntu gibi işletim sistemleri olan bu tv'lerde çalıştırılan bir yazılımla renk bilgileri tv dışına kolaylıkla taşına biliyor[muş]. ubuntuda yaptığın arkaplan resminin renklerine göre otomatik tema değiştirme gibi hoş olaylar var diye duydum. Bu noktada bir PC için uygulama yapılabilir .

Alıntı yapılan: fatih6761 - 17 Ağustos 2012, 19:05:37
Televizyon bir uydu alıcısından görüntü alıyorsa uydu alıcısının çıkışından paralel kablo alınır.O kablo üzerinden yazılımla veya özel bir entegre ile analog sinyal dijital resim bilgisine dönüştürülür...
Televizyona HDMI ile görüntü veriliyorsa bir HDMI decoder, scart tan geliyorsa YPbPr decoder lazım.

@fatih6761 Smart TV hariç tüm TV'ler için bir uygulama yapabilmek için illaki söylediğiniz gibi bir uygulama yapmak daha mantıklı. Tüm TV'ler için ortak bir video çıkışı var mıdır ?
Terörü Lanetliyoruz.

fatih6761

Telvizyonlardan görüntü çıkışı varsa oradanda alınabilir, dediğiniz gibi smart tv ler daha kolay olur.Ama her televizyon için standart yok.Hangisini kullandığınıza bağlı, YPbPr, HDMI, UHF-VHF olabilir...