Seri bağlı lamba ve direnç sorusu..?

Başlatan Andromeda, 17 Ağustos 2012, 11:12:26

Andromeda

Soru:
geçen akım..? Lambanın üzerinde düşen gerilim?  vs...
" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

OG

FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

z

Yanlış cevaplamış. 

Elektrik varsa ohm kanunu vardır.Dinamik yapılardada ohm kanunu  uygulanır.

Bu ifadeden yola çıkarsak ohm kanunu kondansatöre uygulayamazsın. Gaz deşarjlı tüplere uygulayamazsın. Tunnel diyod gibi negatif eğime sahip elektrik malzemelerine uygulayamazsın.

Ohm kanunu şunu der.

V/R=I ise 2V/R=2I dır. Bu ancak doğrusal direnç elemanı için geçerlidir.

Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

OG

Yahu neyi yanlış cevaplamış, gaz nerde tüp nerde, 2 direnç var, farklı bir detay verilmemiş yani onlarda doğrusal kabul ediilmiş, o kadar,
adam hesaplamış, üşenmeyip de tek tek yazmış. Hepsi o.

z

Yahu konuyu açan adam, lamba direncinin sıcaklıkla değiştiğini ve bu nedenle hesaplamanın kolay olmadığına dair konu başlatmış.

Gaz deşarj tüpü, kondansatör vs vs de işin içinde elektrik olan heryerde ohm kanununun işlemeyeceğine dair tarafımdan verilmiş örnekler.

Lamba da bunlara ilave bir örnek.

Eğer lambayı doğrusal kabul edersen konuyu saptırmış olursun. Adam doğrusal elemanlardan oluşan bir devreyi neden sorsun?  Adamın ilk mesajını tekrardan oku çekincesini de belirtmiş ondan sonra ne diyeceksek de.

OG

Tamam da hiç bir parametrik değer vermemiş. Noolacak şimdi.

Klein

Bana da çok karmaşıklaştırmaya gerek yokmuş gibi geliyor.
Eğer akımı istiyorsa ve flaman direncinin sıcaklıkla değişimi önemli olsa bununla ilgili parametreleri vermesi gerekirdi.
Muhtemelen  güç ve ohm , gerilim ve akım hesaplamalarının tümünü tek bir örnek üzerinde uygulamak için  direnç yerine lamba kullanılmış.

Andromeda

Bilinenler sadece 220 V, 100 W akkor lamba ve ona seri bağlı 100 ohm  direnç  ve 220 V AC gerilim...
değerler farklı da olabilir..lamba direncinin değişmesi önemli..
bunlar verilince akımı bulacağımız bir formul yok mu?

" Tanrı, iradesini hakim kılmak için yeryüzündeki iyi insanları kullanır, yeryüzündeki kötü insanlar ise kendi iradelerini hakim kılmak için Tanrı'yı kullanırlar." ..." Tanrı'dan mesaj gelmiyor, biz Tanrı'ya mesaj gönderiyoruz"

Klein

Bazı parametreler olmadan lamba direncinin değişimini hesaplayamazsın.
Flamanın uzunluğu , tel çapı , yüzey alanı , sarım şekli, lambanın camının malzemesi, cam kalınlığı , içerideki vakum, antioksidan olarak kullanılan gaz, ortam sıcaklığı gibi parametreler  flaman sıcaklığını etkiler , flaman sıcaklığı da direnci etkiler.
Bu durumda soruyu soranın bu parametreleri vermesi veya standart bir lamba modeli kullanılacaksa bu model hakkında bilgi vermesi gerekirdi.
Eğer soruyu soran; Bu parametrelerle bu hesap yapılamaz gibi bir cevap bekliyorsa, evet "Bu parametrelerle bu hesap yapılamaz".

Eğer soru OHM kanunununun temellerini  anlatan bir bölümde ise , bu kadar teferruata girilmiş olması pek aklıma yatmıyor. 

Andromeda

Dimmer ile ilgili düşünürken aklıma geldi böyle birşey....
şimdi eski bir kitaba baktım da...
lamba parametreleri ile ilgili  ;
I= In (U/Un) üstel ifadesi 1.2 
tam gösteremedim ama 1.2 değeri parantezin üstüne geliyor... "X kare"deki  2 gibi...
bunun bize yardımı olur mu?

Un= lambanın işletme gerilimi (örneğimizde 220 V)
U= lambaya verilen gerilim

Klein

Bu bağıntı tam ne içindir bilmiyorum. eğer gerçekten lamba sıcakken besleme geriliminin değişimine bağlı olarak akımın değişimini gösteren bir bağıntı ise hesaplanabilir sanırım.

Ama bunun için şu önermenin doğru olması gerekir.
Lambanın üzerinde yazan güç değeri  lamba ortam sıcaklığında iken belirli bir süre yanıp sıcaklık dengeye geldikten sonra Un geriliminde harcadığı güçtür.

Eğer yukarıdakileri doğru kabul edersek:

Lamba gücü 220V verildiği düşünülerek 100W denildiğine göre  Un=220V  U =220V
(U/Un) = 1 olur.  1^1.2 = 1;

Bu durumda I = In olur. 

Yani, flaman sıcakken  nominal gerilimde  üzerinde yazan kadar güç harcar. Bu durumda sıcaklık etkisini yok sayabiliriz.

z

Peki voltajı yarı yarıya düşürdüğümüzde flaman direncinin sıcaklıkla değiştiğini göz önünde bulundurursak bu durumda akım ne olur?

Klein

formüle göre 0.25A civarı.
hafızadaki yanlış bir değerle işleme sokma sonucu hesap hatası....

0.20 civarı olur. Gerilimin düşmesi ile sıcaklığın azalması, buna bağlı olarak da direncin düşmesi akımın artması gerekir.
Oysa burada düşüyor. Bu durumda formül hatalı diyebiliriz.