adsl modem ile ip yönlendirme

Başlatan kasif, 29 Ağustos 2012, 13:26:27

kasif

Merhabalar

sorum şudur, internet üzerinden başka bilgisayar ile beaglebone giriş yapmak.

evimde zyxell in 4 ethernet ve wirelessli modem var. (P-660HW-T1 v2)
Beaglebone modeme bağlıyorum, tarayısıya 192.168.1.35 yazdığımda beaglebone görebiliyorum, yine tarayıcıya 192.168.1.35:3000 yazdığımda cloud a girebiliyorum. Burada sorun yok.

dinamik ip adresim var ama modemimde dyndns nin ayarlarını yaptım ve internetten kasif01.dyndns.org (adres doğru değil) yazdığımda modem sayfası geliyor.

Ben istiyorumki kasif01.dyndns.org/nedimbeaglebone veya kasif01bb.dyndns.org yazınca evimde modeme bağlı beaglebone'a ve/veya beaglebone nun cloud una gireyim. Hatta 2 veya daha fazla beaglebone veya Pic ile yaptığım web serverler varsa onlara da ayrı ayrı ulaşabileyim.

Ama bu arada modem kontrol ekranım gitmesin yani kasif01.dyndns.org adresi yazınca hala modem ayar ekranım gelsin.

Bunun için muhtemelen modem üzerinde bir ayar yapmam gerekiyor ama hang ayarı ve nasıl yapacağımı bulamadım.

NAT yönlendirmelerinde(ki çalışmadı) sadece port yönlendiriliyor ve port 80 i yönlendirirsem modem ayar sayfasına ulaşamayacağım. Başka bir ayr vs. de bulamadım. Ne yapmam gereklidir.

MC_Skywalker

port yönlendirme yapman gerekmekte.

Dinmaik ip adresin 10.10.10.10 olsun Beaglebone ip adresin 168.192.1.99 ve bağlantı için kulanacağı port 1111 olsun

modemin virtual server kısmından ve portforward kısmından yönledirme yapman gerek. ayrıca modemin firewall kısmından ilgili portu açma gerek.

kasif

Alıntı yapılan: MC_Skywalker - 29 Ağustos 2012, 14:50:50
port yönlendirme yapman gerekmekte.

Dinmaik ip adresin 10.10.10.10 olsun Beaglebone ip adresin 168.192.1.99 ve bağlantı için kulanacağı port 1111 olsun

modemin virtual server kısmından ve portforward kısmından yönledirme yapman gerek. ayrıca modemin firewall kısmından ilgili portu açma gerek.

peki beaglebone cloud a girmek için 192.198.1.34:3000 yazıyordum. Çok iyi bilmediğim için soruyorum, burada 3000 port mu oluyor. Çünkü port 1111 i yönlendirirsem cloud a giremem.(şimdi iş yerinde olduğum için deneyemiyorum)

teknikelektronikci

ayni problem bende yasadim malesef zyxell de bu olay karmasik ama 1 port yönlendirmeden 2 güvenlik bölümünden halletmen gerekcek ezbere bilmyiorum ama aksam Türkiyedeki bilgisyara baglanabilirsem bakar yazarim ama sonucta oluyor interneti kurcala derim ben netten bulmusdum sorunun cözümünü

mesaj birleştirme:: 29 Ağustos 2012, 15:49:08

simdi aklima bir sey geldi di$ ip nizi modemin bagli oldugu yani ayni agdaki bilgisyara girmeyin disaridan baska bir bilgisyardan girin örnegin cep telefonunuzun 3g internet özeligini kullanarak (wireless degil) veya internet cafe vs.
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

diot

Modemin misc ayarlarına girip modem portunu (örn:8080 )yap. yani 192.168.1.35:8080 yazdığında modem arayüzü gelsin.
Ondan sonrada Nat yaparak 80 nolu portu istediğin ip ye yönlendir.
internetten modemin ipsini yazdığında direct yönlendirme yaptığın ip devreye girer.
http://10.xx.xx.xx:8080 yazarsan modem arayüzü açılır. Ben IIS ve FTP kurduğumda böyle yapıyorum.

kasif

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 29 Ağustos 2012, 15:46:46
ayni problem bende yasadim malesef zyxell de bu olay karmasik ama 1 port yönlendirmeden 2 güvenlik bölümünden halletmen gerekcek ezbere bilmyiorum ama aksam Türkiyedeki bilgisyara baglanabilirsem bakar yazarim ama sonucta oluyor interneti kurcala derim ben netten bulmusdum sorunun cözümünü

mesaj birleştirme:: 29 Ağustos 2012, 15:49:08

simdi aklima bir sey geldi di$ ip nizi modemin bagli oldugu yani ayni agdaki bilgisyara girmeyin disaridan baska bir bilgisyardan girin örnegin cep telefonunuzun 3g internet özeligini kullanarak (wireless değil) veya internet cafe vs.

Zaten öyle yapıyorum. Dün gece ayarlar ile biraz uğraşmıştım. Ayar yaptıktan sonra laptopun wifi sini kesip telefon üzerinden bağlanıp giriyorum. Denemeleri o şekilde yapıyorum. Netin üstünü altına getirdim ama yakın bir çalışma bulamadım henüz.

Alıntı yapılan: diot - 29 Ağustos 2012, 15:58:31
Modemin misc ayarlarına girip modem portunu (örn:8080 )yap. yani 192.168.1.35:8080 yazdığında modem arayüzü gelsin.
Ondan sonrada Nat yaparak 80 nolu portu istediğin ip ye yönlendir.
internetten modemin ipsini yazdığında direct yönlendirme yaptığın ip devreye girer.
http://10.xx.xx.xx:8080 yazarsan modem arayüzü açılır. Ben IIS ve FTP kurduğumda böyle yapıyorum.

Bu şekilde yapınca sadece 1 cihaz çalıştırabiliniyor, 2. cihaza ulaşılamıyor diye biliyorum.

teknikelektronikci

Alıntı yapılan: kasif - 29 Ağustos 2012, 16:09:00
Zaten öyle yapıyorum. Dün gece ayarlar ile biraz uğraşmıştım. Ayar yaptıktan sonra laptopun wifi sini kesip telefon üzerinden bağlanıp giriyorum. Denemeleri o şekilde yapıyorum. Netin üstünü altına getirdim ama yakın bir çalışma bulamadım henüz.

Bu şekilde yapınca sadece 1 cihaz çalıştırabiliniyor, 2. cihaza ulaşılamıyor diye biliyorum.

birde dyndns ile degilde ip ile denermisiniz önce calisinca dyndnse gecersiniz
bu arada bir sorum olacak (baska baslik acmadan burdan sorayim)
budyndns modemin ipsiini otomatik kendisi güncelemiyormu ? illa ip degisince kendimmi güncellemem gerek ?
Ey Türk istikbalinin evlâdı! İşte, bu ahval ve şerâit içinde dahi, vazifen; Türk İstiklâl ve Cumhuriyetini kurtarmaktır! Muhtaç olduğun kudret, damarlarındaki asil kanda mevcuttur!

kasif

Alıntı yapılan: teknikelektronikci - 29 Ağustos 2012, 16:30:24
birde dyndns ile değilde ip ile denermisiniz önce calisinca dyndnse gecersiniz
bu arada bir sorum olacak (baska baslik acmadan burdan sorayim)
budyndns modemin ipsiini otomatik kendisi güncelemiyormu ? illa ip degisince kendimmi güncellemem gerek ?

Akşam öyle de deneyim.

Dyndns işi anladığım kadarı ile; modem açılınca bir ip alıyor ve modem bu ip yi dyndns e bildiriyor(modemde dyndns kullanıcı adı ve şifre kayıtlı). Modem online kaldığı süre boyunca ip yi değiştirmiyor sanırım, yada ip değiştiğinde modem bunu anlıyor ve yeni ip yi dyndns e gönderiyor. Yani ben evde yokken elektrik kesilip tekrar geldiğinde veya başka bir sebeple ip değiştiğinde dyndns bunu biliyor ve ben aynı adresimi kasif01.dyndns.org kullanmaya devam edebiliyorum. Statik ip değil ama statik internet adresim olmuş oluyor.

OG

IP oğrenmek için,

php tabanlı bir web siteniz varsa, veya hostunuz, şu ekteki php sayfayı oraya yukleyin, çağırdığınızda direk IP nizi gosterecektir. Yani dyndns gibi yerlere ihtiyacınız yok.

https://hotfile.com/dl/169635856/ffaa174/ip.rar.html
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

kasif

Alıntı yapılan: OG - 29 Ağustos 2012, 16:47:23
IP oğrenmek için,

php tabanlı bir web siteniz varsa, veya hostunuz, şu ekteki php sayfayı oraya yukleyin, çağırdığınızda direk IP nizi gosterecektir. Yani dyndns gibi yerlere ihtiyacınız yok.

https://hotfile.com/dl/169635856/ffaa174/ip.rar.html

Dyndns den menunum, modem ne ip almış ne almamış, hatta birkaç tanıdık "çocuk çok internete giriyor kapatırsak bize kızıyor" diyordu. Bende bunların modemlerine de dyndns ile hesap alıp ayarları yaptım. Çok sorun olunca ailesi beni arıyor, bende modem ile bilgisayar arasındaki neti bir süreliğine(5-10 dakika) kesiyordum. dyndns de ip hiç önemli değil. Şimdilik tavsiye bile edebilirim.

diot

Aynı ip den bir çok domain yayınlayacaksanız, ozaman dns kuracaksınız araya aldığınız domainleri local hostlara yönlendirecek.
örnek  ahmet.com , mehmet.com, hasan.com.... vs. hepsi aynı IPden virtual olarak yayın yapacak ve local iplere yönlendirilecek.
ahmet .com ->  192.168.1.100
mehmet.com -> 192.168.1.101
hasan.com -> 192.168.1.102 .
vs. yani gelen adı çözümleyip locak ip lere yönlendirme yapmalısın. Bu da modemle olmaz . Araya DNS server kurman gerek. ağa bir adet linux server kurup Local DNS ni oluşturacaksın. ondan sonra aynı ip den istediğin kadar local host yap. Tabi bu durumda ücretli domain alman gerekecek. dyndns ile bu iş olacağını sanmıyorum. tek host olsa iş gayet basit, birden çok web server oldumu ağda ozaman iş karışıyor biraz.