Loadceller ve Paralel bağlama şartları.

Başlatan Mucit23, 04 Eylül 2012, 14:38:27

Mucit23

Arkadaşlar bilirsiniz loadceller weastone köprüsünden ibared. üzerine yük bindiği zaman çapraz olarak dirençler değişir ve fark voltajı artar veya azalır. 
Loadceller paralell bağlanabiliyor yanlız bazı şartlar sağlandığında. Bu şartlar sağlanmazsa yanlış ölçümler yapılıyormuş. Ben işte bu şartlar nedir onun peşindeyim.

Dengesiz yüklerde loadcelleri paralell bağlarken loadcell çıkışlarına bazı dengeleyici dirençler koyuyorlar. Bu işin mantığını anlamaya çalışıyorum.
4 adet loadcell mevcut olsun. ve bu loadcelleri son derece dengesiz yükleyelim. Eğer Dengeleyici dirençler koyulmadan paralel bağlanırlarsa loadceller birbirleri üzerinden akım akıtmaya başlarlar. Buraya kadar sıkıntım yok. Anlamadığım nokta burada eklenen dengeleyici dirençlerin nereye eklendikleri, görevleri ve nasıl çalıştıkları. Bu konuda bilgi sahibi birisi varsa eğer yazarsa sevinirim. Bu konuda bir çalışmam var.

F.T

aslında loadcellerde tüm uçlar parelel bağlanır.voltaj uçları sense geri besleme  uçları varsa  ve  sinyal uçları.fakat platformlardaki mekanik sorunlardan dolayı loadcellerin farklı voltaj üretilmesi istenmiyor.bundan dolayı loadcell baskısının mekanik olarak ayarlanması veya en az voltaj üreten loadcell seviyesine diğer loadcell voltajları çıkışlarına seri direnç takılarak eşitlenmeye çalışır.aksi taktirde platform üzerine konulan agırlık farklı noktalarda farklı değer üretilmesine sebep olur.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

Mucit23

Aslında evet dediğiniz gibi olayı çözdüm. İnternette güzel bir loadceller için el kitabı var onda bu dediğiniz yöntemin nasıl yapılacağı hesapları anlatılıyor.Tank yüklü iken en az çıkış gelirimi üreten referans alınıyormuş. Sanırım en çok bu yöntem kullanılıyor ama birde yine internette araştırırken gördüğüm uygulama şekli var. Bu uygulamadada Loadcellerin çıkışlarına paralel dirençler atılarak çıkış gelrimini kırpmaya çalışıyorlar(Şemadan anladığım kadarıyla.) Bu yöntem nasıl çalışıyor. Hangisi verimli olur.

esensoy

Alıntı yapılan: Mucit23 - 07 Eylül 2012, 11:52:25
Aslında evet dediğiniz gibi olayı çözdüm. İnternette güzel bir loadceller için el kitabı var onda bu dediğiniz yöntemin nasıl yapılacağı hesapları anlatılıyor.Tank yüklü iken en az çıkış gelirimi üreten referans alınıyormuş. Sanırım en çok bu yöntem kullanılıyor ama birde yine internette araştırırken gördüğüm uygulama şekli var. Bu uygulamadada Loadcellerin çıkışlarına paralel dirençler atılarak çıkış gelrimini kırpmaya çalışıyorlar(Şemadan anladığım kadarıyla.) Bu yöntem nasıl çalışıyor. Hangisi verimli olur.
El kitabını paylaşmanız mümkün mü?
En tehlikeli an "zafer" anıdır.

Mucit23

Tabiki vereyim.
https://hotfile.com/dl/170869206/25451c6/Loadcell_Troubleshooting_(1).pdf.html
Sayfa 49 da ilk dediğim yöntem anlatılmış adım adım. Bende buraya bakarak çözdüm. 
Yanlız sayfa 51 de bir yöntem daha var. Sinyal kırpma diye geçiyor. Bu nasıl çalışıyor. Pek ayrıntı verilmemiş.

F.T

seri direnç yöntemi en çok kullanılan yöntem.
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.