Elektroniğe yeni başlayan birinin soruları

Başlatan organik, 04 Eylül 2012, 17:52:38

organik

1- PIC leri araştırıyordum ve bazılarının sonunda SMD , I/P gibi tanımlamalar gördüm. Bunlar ne anlama gelir?

2- Yeni başlayan birisi için en başından elektroniği anlatan "ücretsiz" kaynak var mıdır?

3- Proteus programını nereden edinebilirim ? Kaç liradır? Korsan kullanmak istemiyorum.

4-Mikrodenetleyiciler ve benzer şeyler pilleri çok yer mi?

arm-beginner

Alıntı yapılan: organik - 04 Eylül 2012, 17:52:38
1- PIC leri araştırıyordum ve bazılarının sonunda SMD , I/P gibi tanımlamalar gördüm. Bunlar ne anlama gelir?
2- Yeni başlayan birisi için en başından elektroniği anlatan "ücretsiz" kaynak var mıdır?
3- Proteus programını nereden edinebilirim ? Kaç liradır? Korsan kullanmak istemiyorum.

3. soruna cevap bulmak için
- google'a proteus pic girmesini akıl edemeyen,
- veya bu forumda arama yapıp https://www.picproje.org/index.php?topic=28591.0 bulamayan birisi olarak ben senin yerinde olsam vaktimi başka bir alanda harcardım. Çünkü elektroniğin büyük bir bölümü araştırma demektir.
"Ben  araştırarak değil, soru sorarak "hazır cevap" peşinde koşarak ilerleyen birisiyim" diyorsan ... hmm, o zaman tabii diyecek birşey yok. Bol şanslar!

organik

15 yaşında , kredi kartı olmayan , paypal gibi sitelerde üyeliği olmayan , ingilizcesi ise yine 15 yaşındaki biri seviyesinde biri olarak google da arama yapmayı deneyin lütfen. Benim bunları edinebileceğim tek yer şehrimdeki teknoloji mağazaları. Biz de biliyoruz googledan arama yapmayı. Tavrınız hiç hoş değil. Akıl edemeyen gibi kelimeler kullanmışsınız. O verdiğiniz konuyu da siz söylemeden önce de gördüm. Proteus un türkiye distribütörü nün sayfasına bir bakmış olsaydınız , proteus ile ilgili olan sayfanın yapım aşamasında olduğunu görürdünüz. Ben 15 yaşında biri olarak orta derecede c++ bilen biriyim. Sizce bunu hazır cevap peşinde koşarak mı yaptım?  Gerçekten de kendinizi benim yerime koyun ve arama yapın bakalım...

arm-beginner

Şöööööyle biraz geriye baktım ve kendimi 15 yaşında gördüm.
Ve o yaşda kendimi orta derecede C++ bildiğimi hayal ettim. Hehalde şu an çok değişik konumlarda olurdum.
Çok üstün zekalı birisi olman lazım (veya C++ ne olduğunu bilmeyen birisi).

Sadece bu zeka seviyesinde bir kişi nasıl girişdeki soruları sorabilir, bu konuyu henüz daha çözemedim.

cicjoe

C++ bir dildir, yani bir aractir. Bu forumdaki herkes Turkce bilir, ama otursak pek azimiz bir kitap yazabilir. Dil, dusuncelerimizi aktarmak icin kullandigimiz bir aractir. Kitap yazabilmek icin dile hakim olmak gerektigi gibi, dusunce gucumuzun de yeterli olmasi gerekir.

1- SMD, DIP, PLCC, LQFP gibi kisaltmalar entegrelerin kilifini (paketini) belirtir. Elbise gibi dusunebiliriz.
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_integrated_circuit_packaging_types
Ornek SMD:

Ornek DIP:

2- Vardir. "temel elektronik pdf" " temel elektronik ekitap" diye aratirsan buyuk ihtimal turkce bir kaynak bulursun. Bulduklarinin cogu telif hakki ihlal edilmis yayinlar olacaktir. amazon.com'dan elektronik halini satin alip indirebilirsin. "ucretsiz" kelimesini arama kriterine ekleyerek denk getirebilirsin belki bir kac kitap.

3- Arkadaslar fiyat cizelgesi icin link vermis. Eger paran varsa dahi, once deneme surumunu indirmeni oneririm. Firmanin sitesinde Demo icin link var. Ayrica ticari amacla değil, ogrenme amacli kullancaksan, ticari ucret tablosu uzerinden %20 indirimden faydalanabilirsin.

4- Senin tasarimina bagli. Belirli zaman araliklariyla mikrodenetleyiciye islem yaptirir, kalan zamanlarda uyku moduna gecirirsen guc tuketimini dusurebilirsin.

Saruman

Lütfen herhangi bir PIC'in datasheetini açın ve ilk 3 sayfa , daha sonra son 3 sayfayı okuyun.

Erdem

Bu seneki C++ ve D seminerinde bazı arkadaşlar diğerleriyle tanıştıklarında çok şaşırdılar. Ben de dahil  :D

Bunun nedeni forumlarda diğerlerine ders anlatan, sorularını yanıtlayan arkadaşların daha 14 - 18 yaş grubunda olduğunu öğrenince insan ister istemez şaşırıyor. Bu genç arkadaşlarımızdan bazıları 4 senedir bir programlama diline çalışıyorlar ve abilerinin yönlendirmesiyle direkt programlama öğrenirken bir taraftan proje yazmaya başladılar. Bu arkadaşlardan bir tanesinin hem kodlama tarzını, hem de tekniğini çok beğeniyorum. Hatta diyebilirim ki bir tanesi benden daha iyi durumda. Geçenlerde Houffman algoritması kullanan bir program yazmış anlamakta zorluk çektim  :)

Demek istediğim böyle pırıl pırıl genç zeki arkadaşlarımız var be bu arkadaşlar abilerinin tecrübelerinden yararlanmak istiyorlar.

C++ gurularını da ceviz forumlarına bekleriz efendim.

Arama motorunda PIC diye arama yaptım. İlk karşıma çıkan kaynak bu oldu:

https://320volt.com/picbasic-dersleri-pic-basic-pro-ile-pic-programlama-1/

Buradaki bilgilere göre bu kodları nereye yazacağız, programlayıcı gerecek mi, bu devreyi nerede kuracağız, nasıl çalıştıracağız, heksadesimal, flash ne.. Öyle ya hiç bir şey bilmiyoruz. Kısacası yabancı kaynaklarda yeterli bilgi olsa da Türkçe kaynaklar yeteri kadar ayrıntılı değil.

Var ama yabancı dilde.

http://learn.sparklelabs.com/electronics/

Ama benim tavsiyem şu olurdu. Mikrodenetleyiciler ile uğraşmak yerine elektroniği pratik olarak uygulamalarla anlatan kaynaklara yönelmek.

http://amzn.com/0596153740

Bu ücretsiz bir kitap değil ancak çok güzel ve tamamen uygulamaya yönelik elektroniği anlatan bir kitap. İşin pratik kısmını öğrendikten sonra ileride elektronik okursan işin teorik kısmını da öğrenirsin. Yok okumazsan o zaman da bir hobin olmuş olur  :)

Bu tür yabancı kitapları pandora gibi kitapevleri getirtebiliyorlar.

ayhani

1- SMD= Yüzey montajlı eleman denir. Elektronik malzemelerin daha az yer kaplayan tipleri denilebilir. Google'da görsellerde SMD diye arat. Mesela bir pic'in hem DIP hem SMD versiyonu vardır. DIP klasik bildiğimiz montajlı tipidir.
I/P ise PİC'in endüstriyel kullanıma uygun olduğunu belirtir.

2- Benim hazırladığım e-kitaptan başlayabilirsin
http://www.1amper.com/ekitap/elektronik.zip

Ayrıca http://www.megep.meb.gov.tr/mte_program_modul/ adresinden elektrik-elektronik teknolojisi(2007 onaylı) ve 2011 onaylı  ELEKTRİK-ELEKTRONİK ESASLARI ve ELEKTRİK ELEKTRONİK ÖLÇME derslerini seç. Onların altındaki modülleri indir çok işine yarayacaktır.

3-Proteus programının demo sürümünü bulmaya çalış. Yazılımı lisasnlı kullanmak istemen takdire şayan fakat bir öğrenci için pahalı gelebilir.
Demo sürüm aşağıda
http://www.labcenter.com/download/prodemo_autodl_general.cfm
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

kantirici

Kendimin 15 yaşındaki halini bir düşündüm.Elektrik-elektronigi küçüklükten beri merakım var ve bu dal üzerinede eğitim aldım alıyorum.Kendi adıma bulundugum yerin imkanlarımı desem çevremdeki imkanlardanmı desem yoksa kendi başarısızlığımmı desem aslında bir çok şeyi çook sonradan farkettim ediyorum.Ben arkadaşın yerinde olsam hevesim kırılabilirdi.Sorduğu sorulara arkadaşlar cevap vermişler gerçi.Bence bu tarz sorulara daha yapıcı yaklaşılmalı.Kişi interneti pek kullanmayı bilmiyor yada neyi ,hangi anahtar kelimeleri, nereden başlayacagını v.s bilmiyor olabilir.Hatta bunları biliyor fakat forumdakilerin düşüncelerinide almak istiyor olabilir.

15 yaşında iken birisi elime C kitabı verse ve "hadi iki sayıyı bilgisayara toplat"  veya "dünyada mcu denen birşey var bak şu işlere yarıyor şöyle programlanıyor" deseydi şu an çok daha farklı olabilirdi.Bu açıdan @organik önünde çok güzel bir fırsat vat değerlendir.

Ayrıca 10lu yaşlarda iphone oyun yazanlar ve milyon indirmeye ulaşnlarda var.

organik

Erdem , ben ceviz forumdaki braindamage , şasirdin mi :)

Ömer KANAR

Megep ders notları
Bir tek saat, beş vakit namaza abdestle kâfi gelir.

Erdem

Alıntı yapılan: organik - 04 Eylül 2012, 23:21:30
Erdem , ben ceviz forumdaki braindamage , şasirdin mi :)

Evet şaşırdım tabi biraz :)

Hatta konu elektroniğe doğru gitmeye başladı o yüzden konu uzmanı mühendis ve teknik eleman arkadaşların olduğunu bildiğim için burada sor demiştim  ;)

mustafa6106

@kantiriciye katılıuyorum.ben lisedeyken temel elektronik dersinde lojik tasarımlarda hocam bana 1-0 ın neler yapabileceğini nelerin temeli olduğundan bahsetti.benim ozamana kadar elektronik neymiş elektrik seçip tesisatçı olacağım demiştim ama bi anda fikrim değişti sürekli bi buluş yapma isteği geldi içime.o senenin yaz ayında daha 3 ve 4. sınıfta gösterilen derslerdeki uygulamaları kendim yaptım öğrendim farklı şekilde tasarlamaya çalıştım hatta ve hatta lojik entegrelerle değilde transistörlerle 1-2 bitlik bi kaydedici bile yapmıştım.mezun olduktan sonra dedimki keşke bunları daha küçük yaşta birisi bi çıtlatsaydı keşke eğitim sisteminde orta öğretimde bunlardan biraz bahsedilseydi dedim. burada @organik'e böyle bakmamak gerekir. ona bakılırsa hangi ülke hatırlamıyorum ama 10-11 yaşlarında çocuğun biri program bile yazıyordu.

muhittin_kaplan

Yılmak Yok Sormaya öğrenmeye devam.
(Soruya Bakarak soranın Seviyesi tespit edilir genelde, Burada konuyu karıştıran olay Bilgisayar programlama bilen birinin elektronik bilmesi gerekmediğidir.)