Haberler:

Foruma Resim Yükleme ve Boyut Sınırlaması ( ! )  https://bit.ly/2GMFb8H

Ana Menü

ASM den kurtulmam lazım:) Yardım.

Başlatan Pyrodigy, 06 Eylül 2012, 14:38:02

Pyrodigy

Malum ASM nin 49 adet standart komutları ile maksimum 16f lerin midrange pic lerine kadar programlıyabiliyorum. Ama midrangelerde 32 adet BANK olduğu için program akışında BANK karmaşası yaşıyorum. Sırf bu sebepten C dile geçmeye karar verdim. Nereden başlamam konusundan ziyade önerebileceğiniz hızlandırılmış kurs varmıdır? Mesela İstanbulda C Programcıları derneği isminde bir kursu var nedir, nasıldır? Önerirmisiniz?
İlk altyapı kitapla olcak iş değil gibi gözüküyo! Sözüm meclisten dışarı asm yi kitaplardan öğrendim ama C nin önü açık o yüzden ilk altyapı çok önemli diye düşünüyorum.
Saygılar
Persistance is the name of the game in this business....

diot

Al basit bir c++ kitabı önce c++ temellerini öğren. Sonra kullanacağın c++ derleyicisi ve işlemciye göre bir adet kitap nasılsa bulursun. Burda ilk etapta bakabileceğin dökümanlar var. https://hotfile.com/dl/170753815/b1cd6ea/C_DKMANLAR.rar.html

Tagli

Program hafızasın da bank karmaşası yaşıyorsan PIC18'leri deneyebilirsin. Bunların GOTO ve CALL komutları bank değişimi olmaksızın tüm program hafızasına erişebiliyor. PIC16 vb. işlemcilerde ise relocatable kod yazarak ve makroları ustaca kullanarak bank değiştirme olayı otomatiğe bağlanabilir bence, ama kendim denemediğim gibi, PIC18 gibi bir seçenek varken bununla uğraşılmasına gerek olmadığı düşüncesindeyim.

Öte yandan, her ne kadar yukarıda bahsettiklerim çözüm olabilse de, C'nin mutlaka öğrenilmesi ve kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

İnternette C anlatan pek çok site var. Bunlar varken kursa ve kitaba da çok fazla ihtiyaç yok. PIC için olan C ise, bence biraz daha assembly'ye benziyor, veya öyle olmalı. Assembly geçmişin olduğu için fazla zorlanacağını sanmıyorum. Kullanacağın derleyiciye göre birka ayrıntı öğrenmen gerekecek sadece.
Gökçe Tağlıoğlu

Pyrodigy

Alıntı yapılan: Tagli - 06 Eylül 2012, 15:19:14
Program hafızasın da bank karmaşası yaşıyorsan PIC18'leri deneyebilirsin. Bunların GOTO ve CALL komutları bank değişimi olmaksızın tüm program hafızasına erişebiliyor. PIC16 vb. işlemcilerde ise relocatable kod yazarak ve makroları ustaca kullanarak bank değiştirme olayı otomatiğe bağlanabilir bence, ama kendim denemediğim gibi, PIC18 gibi bir seçenek varken bununla uğraşılmasına gerek olmadığı düşüncesindeyim.

Öte yandan, her ne kadar yukarıda bahsettiklerim çözüm olabilse de, C'nin mutlaka öğrenilmesi ve kullanılması gerektiğini düşünüyorum.

İnternette C anlatan pek çok site var. Bunlar varken kursa ve kitaba da çok fazla ihtiyaç yok. PIC için olan C ise, bence biraz daha assembly'ye benziyor, veya öyle olmalı. Assembly geçmişin olduğu için fazla zorlanacağını sanmıyorum. Kullanacağın derleyiciye göre birka ayrıntı öğrenmen gerekecek sadece.
Eylallah hocam haklısın PIC18 mimarisini biliyorum ama şöyle bir durum var, PIC18 programlamak için 78 instruction luk karmaşık ASM komut mekanizmasına hakim olmak gerekiyor. Ve bu komutları bilsen bile PIC serisi denetleyicilere mahkumsun. Bukadar eziyet yerine C daha mantıklı geliyor. Mimariyi bildikten sonra, Register haritasına ve çevresel arabirimlere hakim olduktan sonra geriye sadece C dilini öğrenmek kalıyor. 
Alıntı yapılan: diot - 06 Eylül 2012, 15:13:57
Al basit bir c++ kitabı önce c++ temellerini öğren. Sonra kullanacağın c++ derleyicisi ve işlemciye göre bir adet kitap nasılsa bulursun. Burda ilk etapta bakabileceğin dökümanlar var. https://hotfile.com/dl/170753815/b1cd6ea/C_DKMANLAR.rar.html
Eyvallah kardeş, yalnız C ye hakim olmadan C++ a geçmeyin diye birkaç makale okumuştum. Yinede verdiğin dökümanlar için teşekkürler.
Persistance is the name of the game in this business....

serhat1990

Bence temel c kitabı al yada internette çok fazla döküman mevcut okumaya başla ondan sonra pic c ' ye geçmek pek zor olmaz. ASM bilmenden dolayı çok daha hızlı ilerleyeceğin düşüncesindeyim.

İyi çalışmalar.

a_a_sezen

Bence de kursa ihtiyacınız yok.
Programlama mantığını, programcı gibi düşünmeyi zaten biliyorsunuz.
Söz dizimi, karar ve kontrol mekanizmaları, ansi c gibi temel konuları aştığınızda, iyi bir başucu kitabı ile birlikte yol alırsınız.
Sizin için güzel tarafı c içinde asm kodlarını rahatlıkla kullanabilirsiniz.
Güce ve Geleceğe Güvenle...

diot

@Pyrodigy

Zaten verdiğim dökümanlar temel c ile alakalı ve bazıları okul kaynaklı. Baştan şöyle bir c ye bakarsınız. Sonra sizi pic falan kesmeyecek merak etmeyin :) Birde bakmışsınız arm ve fbga da bulacaksınız kendinizi.