İlginç bir devre yapıyorum belki yardımınız dokunur?

Başlatan erdogan2734, 07 Eylül 2012, 13:24:36

mustafa_cmbz

şöyle birşeyde olabilir:

[IMG]http://img428.yukle.tc/images/5745pic6_8310.gif[/img]

ben bi ara elimdeki kumandayı merak edip şemasını çıkartmıştım oda aşağıdaki gibi birebir kullanılan malzemelerine kadar şemada var :

[IMG]http://img428.yukle.tc/images/3804kumanda.jpg[/img]

distvitom

üstadlar merhaba,

değerli bilgileriniz için teşekkür ederim.
mustafa_cmbz hocam verdiğiniz devreyi 12v olacak şekilde isis te direnç değerlerini değiştirerek denedim.
buton voltajları 4,95 v ve mclr voltajı da 5,09 v oluyor. en yakın voltaj değerleri bunlar. fakat kafama takılan soru mclr voltajı 5 voltu aşarsa pic'e zarar verirmi ?? sınır voltaj buton ve mclr için nedir üstadlar ??
saygılar

rree

Şemayı yanlış görmüyor isem
   İdeal düşünürsek   
     B1=12 volt 1n4737a =7.5 volt ise Vdd=12-7.5 =4.5 volt 
  Batarya zayıflarsa misal
     B1=10 volt Vdd=10-7.5 =2.5 volt
  Zener ters kırılma dinamik direnc eğrisi yaklaşık göz önüne alınırsa
     B1=12 volt Vdd =12 - (yaklaşık 7.1 30 k yükte ) = 4.9 volt
Sonuç regülasyan yok çıkartma devresi
mclr 10 k direnc seri bağlanırsa bir şey olmaz.
   Benim tercihim  seri devre yerine en azından parelel regülasyon olmalı.
   Parelel regülasyon için
      Cımbızın devresinde  direnç ile zener yer değiştirilmeli
      Direncin  değeri pic ve devre akımını besleyecek kadar olmalı Örnek 56 ohm
      Zener diyot 5 volt olmalı

Daha iyi önerim yinede 7805 L tipi  hem enerji tasarufu sağlar.

My75

Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

mustafa_cmbz

Alıntı yapılan: rree - 11 Eylül 2012, 23:26:57
Şemayı yanlış görmüyor isem
   İdeal düşünürsek   
     B1=12 volt 1n4737a =7.5 volt ise Vdd=12-7.5 =4.5 volt 
  Batarya zayıflarsa misal
     B1=10 volt Vdd=10-7.5 =2.5 volt
  Zener ters kırılma dinamik direnc eğrisi yaklaşık göz önüne alınırsa
     B1=12 volt Vdd =12 - (yaklaşık 7.1 30 k yükte ) = 4.9 volt
Sonuç regülasyan yok çıkartma devresi
mclr 10 k direnc seri bağlanırsa bir şey olmaz.
   Benim tercihim  seri devre yerine en azından parelel regülasyon olmalı.
   Parelel regülasyon için
      Cımbızın devresinde  direnç ile zener yer değiştirilmeli
      Direncin  değeri pic ve devre akımını besleyecek kadar olmalı Örnek 56 ohm
      Zener diyot 5 volt olmalı

Daha iyi önerim yinede 7805 L tipi  hem enerji tasarufu sağlar.

Hesaplamaların doğru olabilir fakat şöyle birşey var yukarıda verdiğim 2. şema hazır bir şema olup minik elciklerin içine sığacak şekildeki kılıflarda malzemeler seçiliyor.bunun ile birlikte 12v minik uzaktan kumanda pilleri ile çalışıyor ve yazılımsal olarak ta şöyle bir durum var şayet 25sn den fazla tuş basılı kalırsa data gönderme...böylece rf çıkış yapmıyacağı için data az akım çekecektir.kısacası 3-4 sn işlem yapan bir sistemde sıkıntı çıkaracağını sanmıyorum...durum bundan ibaret kart ve şema tasarımı bana ait değil o yüzden seçilen malzemelerin neden seçildiği konusunda bir yorumda bulunamayacağım..

tabi siz kendinize göre değişiklikler yapabilirsiniz...amaç sadece bir örnek olması...iyi çalışmalar.

yusuf3101

Merhaba arkadaşlar..

birçok arkadaşında dediği gibi sleep modu ile yapmak daha mantıklı. yani bence böyle çünkü 7805 kendi üzerinde yanlış hatırlamıyorsam yaklaşık
300 ma akım çekiyor bunu ortadan kaldırıp 3 tane kalem pil ile yaparsan ve programa birde uyku , yani sleep(); modu koyarsan Butonlara basıldığı zaman kesme ile uyanarak bilgiyi gönderirsin buda pilin baya uzun gitmesini sağlar.

örnek olarak:
16f876 ile 2x16 lcd kullarak saat yaptım ve saatimide 3 kalem pil kullanarak çalıştırdım, programda sleep(); modu kullandım ve bu saatime tanesi 50 kuruş olan pillerden taktım 4 aydır çalışıyor yakşalk 2 ay daha gideceğini tahmin ediyorum  :)

Saygılar..