LM2576 da 3A Çekemiyorum , Yardım Lütfen

Başlatan Eren Eraslan, 07 Eylül 2012, 15:47:40

serhat1990

Hocam , bence kalması daha iyi olurdu en azından benzer problemler yaşayabilecek arkadaşların forumda cevabını bulabilmesi açısından daha iyi olurdu düşüncesindeyim.

Sadece düşünce ;)

İyi Çalışmalar.

Eren Eraslan

İnternette degildim hocam cevabinizi gormedim bile
insanın içine işleyen şarkılar ;  https://soundcloud.com/reeraslan

arm-beginner

Alıntı yapılan: The Gariban - 07 Eylül 2012, 23:27:23
(...) bende sildim.

Silmekle iyi ettiniz, çünkü o devre ilede ereneraslan7 istediği sonucu alamazdı.

arm-beginner

Sabır, sabır, sabır. Serhat Bey datasheet'in sayfasını bile belirtmiş, ve siz halen kahve falına bakarak bu problemi çözmeye çalışıyorsunuz!

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: arm-beginner - 08 Eylül 2012, 10:43:34
Sabır, sabır, sabır. Serhat Bey datasheet'in sayfasını bile belirtmiş, ve siz halen kahve falına bakarak bu problemi çözmeye çalışıyorsunuz!

Anlamadim hocam neyin kahve fali ya size yasadigim tecrubeyi anlatiyorum bana ilginc ilginc cevap veriyosunuz ben bu forum kadar egosu yuksek baska bi ortam gormedim. Arkadasim 100uH de kullandim olmadi bu nasil bi ustten bakmakliktir yahu

arm-beginner

Alıntı yapılan: ereneraslan7 - 08 Eylül 2012, 11:02:25
Anlamadim hocam neyin kahve fali ya size yasadigim tecrubeyi anlatiyorum bana ilginc ilginc cevap veriyosunuz ben bu forum kadar egosu yuksek baska bi ortam gormedim. Arkadasim 100uH de kullandim olmadi bu nasil bi ustten bakmakliktir yahu
Sayin ereneraslan7, bir soru: elektronik konusunda bir yerlere varmak istiyormusunuz? Yoksa birilierin bir yerde bir zaman yaptıklarını kopyalamakmı istiyorsunuz?
Birinci cevap ise, takip ettiğiniz yol yanlış yol.
Hiç bir zaman başka birisinin yaptığına güvenmeyiniz: çünkü kağıdın yüzü kızarmaz. Onun yaptığını fikir olarak alınız, ama o kadar.
Sizin problem sonderece basit bir problem.
Sadece datasheet'e bakmanız lazım. Ve Serhat Bey size sayfasını bile vermiş. Onu bile yapmiyorsunuz ve ben burda "sabır sabır sabır" diye haykırdığım için, beni "ustten bakmakla" suçluyorsunuz.

İstiyorsanız bu konuyu en başdan sıfırdan tekrar bir ele allalım.
Sizin bir probleminiz var. Tek başınıza çözemiyorsunuz ve desteğe ihtiyacınız var. Resim çekiyorsunuz ve onları yayınlıyorsunuz. Nasıl yanı? Size yardım edebilmek için ben şimdi o resimlere bakarak şemayımı çizeyim? Dünyanın her neresinde olursa olsun, elektronikcilerin müşterek konuştuğu bir lisan var: şema.
Lütfen yardım istiyorsnaız, sorunuzla birlikde şemayı yayınlayınız. Ona ek olarak resimde ekliyebilirsiniz. Ama önemli olan şema.

diot

I=v/r   evet   I=3.3v/1Ohm
I=3.3 A  yani 3 amper değil. devrede  feedback tipi akım sınırlama varsa 3 ampere gelmeden voltajı kısmaya başlıyordur.
şemayı ve çıkış yükünü kontrol ediniz.

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: arm-beginner - 08 Eylül 2012, 11:19:11
Sayin ereneraslan7, bir soru: elektronik konusunda bir yerlere varmak istiyormusunuz? Yoksa birilierin bir yerde bir zaman yaptıklarını kopyalamakmı istiyorsunuz?
Birinci cevap ise, takip ettiğiniz yol yanlış yol.
Hiç bir zaman başka birisinin yaptığına güvenmeyiniz: çünkü kağıdın yüzü kızarmaz. Onun yaptığını fikir olarak alınız, ama o kadar.
Sizin problem sonderece basit bir problem.
Sadece datasheet'e bakmanız lazım. Ve Serhat Bey size sayfasını bile vermiş. Onu bile yapmiyorsunuz ve ben burda "sabır sabır sabır" diye haykırdığım için, beni "ustten bakmakla" suçluyorsunuz.

İstiyorsanız bu konuyu en başdan sıfırdan tekrar bir ele allalım.
Sizin bir probleminiz var. Tek başınıza çözemiyorsunuz ve desteğe ihtiyacınız var. Resim çekiyorsunuz ve onları yayınlıyorsunuz. Nasıl yanı? Size yardım edebilmek için ben şimdi o resimlere bakarak şemayımı çizeyim? Dünyanın her neresinde olursa olsun, elektronikcilerin müşterek konuştuğu bir lisan var: şema.
Lütfen yardım istiyorsnaız, sorunuzla birlikde şemayı yayınlayınız. Ona ek olarak resimde ekliyebilirsiniz. Ama önemli olan şema.

size hak verdiğim tek nokta şematik paylaşmamış olmamdı şimdi onu da yüklüyorum , madem çok yardımsever gözüküyorsunuz buyrun altta yükledim inceleyin. Ayrıca günlerdir datasheet içinde okumadığım sayfa kalmadı bilmeden konuşmak size pek yakışmadı. Ben projeyi yaptıktan sonra fxdev in incelemesini gördüm

düzeltme:

mesaj birleştirme:: 08 Eylül 2012, 12:03:42

Alıntı yapılan: diot - 08 Eylül 2012, 11:43:15
I=v/r   evet   I=3.3v/1Ohm
I=3.3 A  yani 3 amper değil. devrede  feedback tipi akım sınırlama varsa 3 ampere gelmeden voltajı kısmaya başlıyordur.
şemayı ve çıkış yükünü kontrol ediniz.
hocam 3.3 amper çekmeye çalıştım doğru sonra düzelttim 1.1ohm koydum olmadı

diot

sürgülü reosta  koyup voltajın düşmeye başladığı akıma bir bak istersen önce.

dhan000

@ereneraslan7 üstad @arm-beginner üstadımın yazdıkları biraz itici veya alaycı gelebilir ama sizin son yazdıklarınızda bu durumda biraz daha uslublu yazmakta fayda var kimseyi kırmaya gerek yok , bunu tartışma çıkarmak niyetiyle yazmadım...
sizden şema istenmiş ama siz şema yerine pcb dosyası vemişsiniz ...
son olarak datashetin 11 sayfasına bakmanız faydanıza, ben ordan 12volt giriş 3.3v 3A çıkış için bobin değerinin 68uh olması gerektiği sonucunu çıkardım yanılıyor olabilirim...
selametle...

Eren Eraslan

Alıntı yapılan: dhan000 - 08 Eylül 2012, 12:27:32
@ereneraslan7 üstad @arm-beginner üstadımın yazdıkları biraz itici veya alaycı gelebilir ama sizin son yazdıklarınızda bu durumda biraz daha uslublu yazmakta fayda var kimseyi kırmaya gerek yok , bunu tartışma çıkarmak niyetiyle yazmadım...
sizden şema istenmiş ama siz şema yerine pcb dosyası vemişsiniz ...
son olarak datashetin 11 sayfasına bakmanız faydanıza, ben ordan 12volt giriş 3.3v 3A çıkış için bobin değerinin 68uh olması gerektiği sonucunu çıkardım yanılıyor olabilirim...
selametle...
hocam kimseyi kırmak gibi bir niyetim yok forumda da okadar eski değilim kim üstad kim alaycı kim değil ama nazikçe sordum nazikce cevap bekledim , 68uH sarıcam bugün işe gittiğim vakit teşekkür ederim hocam..

pea

Ben diyotu beğenmedim.Hem bir kablo parçasıyla bağlanmış hem de max 3A verebilen SMD kılıfta.

Giriş çıkış kabloları da çok ince.10A verebilen L4970 entegresini kullanmıştım zamanında.Ölçüm için de krokodil tutturmuştum, multimetre problarıyla ölçüyordum.2-3A anca veriyordu entegre.Krokodilleri çıkardım, 7A'e çıktı.

arm-beginner

Şemadan maalesef ne diot kullandığın belli olmiyor. Ve board dizayn ve ilk yazında gönderdiğin resimler birbirinden farklı. Bu nedenle fazla incelemedim.

Ve hayır, seninle alay etmedim. Senin ego'nu kışkırtmak istedim. Çok başarılı bir girişim olmadı, kabul ediyorum. :)
Peki, "datasheet içinde okumadığım sayfa kalmadı" diyorsunuz. Bakmak != Görmek. Okumak != Anlamak.
Ama bırakalım bu ince ayrıntıları.
11. sayfada Figure 3 de ne görüyorsun ve o diagramdan ne anlıyorsun?

Eklenti: Diagram
[IMG]http://img214.imagevenue.com/loc976/th_105345207_inductor_122_976lo.jpg[/img]

The Gariban

Ben bu sorunun benzerinidaha önce yine ereneraslan7 sormuştu bende dilimin döndüğünce izah etmiştim
Linkteki son yoruma bakınız

https://www.picproje.org/index.php/topic,42141.msg304322.html#msg304322