Aşırı akım hissetme (overcurrent)

Başlatan efsanepoldem, 11 Eylül 2012, 12:40:58

efsanepoldem

Arkadaşlar merhaba. 220V  AC ile çalışan bir  motorum var. 3 adet role ile ileri geri kumanda ediyorum. Fakat benim istediğim şu motorda bir sıkışma yada zorlama olduğu anda motor durup geriye dönsün. Programlama ile ilgili herhangibir sıkıntım yok. Benim istediğim motordaki zorlama yada sıkışmayı hissedebileceğim bir devre. Biraz araştırma yaptım rogowski bobini diye bir bobin var. Yalnız bunun için nasıl bir devre kurmam gerekli yardımcı olursanız sevinirim.

skara1214

ac motor hiç kullanmadım ama bir shunt dirençle akım ölçmek mümkün
Herkes ölür ama herkes gerçekten yaşamaz

apsis

Akım trafosu kullansan olmazmı?yada çok güçlü değilse motorların akım ölçmek için entegrelerde var.
"Makineye Beyin" MEKATRONİK

efsanepoldem

İşte bana bu bobinden gelecek sinyali işleyeyip, microişlemcinin anlayacağı şekle getirecek devre lazım

OG

1N4148, uygun dirençler, uygun kondansator.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

pisayisi

Aslında shunt direnç toprak hattına bağlayarak low side akım sense yapabilirsin. Bu tip kuvvetlendirici entegreler de çok yaygınlaştı. Ancak izolasyon sıkıntıları olmasın ve çok yüksek güçler sözkonusu ise rogowski bobini iyi bir seçenek. Bobin uçlarındaki gerilim hattan geçen akımın değişimi ile orantılı olduğundan , ortalama akım değerini bulmak için bobin uçlarındaki gerilimin integrasyonu gereklidir. Aşağıdaki devreyi kullanabilirsin...

http://publik.tuwien.ac.at/files/PubDat_197220.pdf
Murat

efsanepoldem

mehmet

Motorun uygun bir yerinden (rotor, dişli vs.)
eski fare tekerleklerinde olan bir düzenek ile
geri besleme alıp bunu mcu da işleyebilirisin.
Bu düzenek dönmediğinde yada istediğin
devirden düşük döndüğünde motora
istediğin işlemi yaptırabilirisin...

Saygılar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

Veli B.

Israr ve inatla aynı öneriyi getiriyorum.
Allegro ACS*** serisi akım sensörleri.

Allegro ve Kapman bana ücret ödemeli diye düşünüyorum ama ödemediklerine göre hala satış yaptıramamışım adamlara ;D

OG

Böyle basit bir işi niçin büyütüyorsunuz,

esensoy

En tehlikeli an "zafer" anıdır.

OG

Akım trafosunun çıkış alınan bobini.

F.T

OG hocam selamlar. aslında akım trafosu çıkışına şönt direnç atılsa daha uygun olmazmı?
Hakk şerleri hayr eyler Zannetme ki gayr eyler Ârif anı seyreyler Mevlâ görelim neyler Neylerse güzel eyler.

My75

2w bir trafo bile işini görür,seconder'den akım geçir,primerden ölç,OG' nin verdiği devreyi geliştirip  (ekstra olarak diyottan sonra 1 direnç ve sonrasında 5v/1w bir zener şöntle) deneyebilirsin..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...