iki step up convertoru uç uca eklemek?

Başlatan XX_CİHAN_XX, 11 Eylül 2012, 23:38:59

XX_CİHAN_XX

mc34063 lü bir step up convertor devresi ile LNBP21 güç devresi beslenmektedir. Bu iki devrenin şeması aşağıda görülmektedir.

Step up kaynak devresi

LNB Power devresi

Yukarıdaki şemalara bakarsak burada mc34063 lü kaynağın Vout çıkışı LNBP21 devresinin Vin(12V) girişine bağlayarak devrenin beslemesi bir step up konvertorden sağlanmıştır.

Buradaki LNB devreside bir step up konvertor olarak çalışıyor giriş voltajını 13/18V seviyelerine çıkartıp LNB çıkışına aktarıyor.
Sorun şu ki bu iki step up birbirini etkiliyor. LNBP21 (Vin) girişindeki bobin MC34063 ün çıkışını etkiliyor.
MC34063 lü devrenin Vout çıkışı boştayken 10V veriyor LNB devresini beslemeye kalktığımda 16-17V lara fırlatıyor (2. bobin ve yükselteç devresinin etkisi)

Bu iki devrenin arasına schotky diyot ve ve hemen akabinden low esr bypass kondansatörleri ile ripple ları şaseye aktarmaya çalıştım ama yemedi. Vin girişindeki voltaj fırlamasını yok edemedim bir türlü.
Vin den harici bir adaptör yada kaynak ile besleme yaptığımda böyle bir sorun olmuyor.
Nasıl bir çözüm uygulamalıyım?
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

OG

Sanıyorum soruna sebep olan 2. devredeki L1 bobininde oluşan ters emk (IC2 deki mosfet açınca oluşur). Taa  birinci devrenin 5819'una kadar uzanan ve  onu iletime sokan bir ters gerilim olmalı.

2. devre girişinde görülen (1. devrenin çıkışında) kaynak iç direnci düşürülebilir ve depolanan enerji arttırılabilirse bu nokta oluşan ters gerilime dayanabilir sanıyorum. Yani 2. devrenin girişine düşük esr li bol sayıda kapasite ekleyerek.

Bir deneme daha yapılabilir, 1. devrenin çıkışına bir LC filtresi daha ilave edilir, L ve C değeri yüksek tutulur. Sonra 2. devreye bağlanır.
FORUMU İLGİLENDİREN KONULARA ÖM İLE CEVAP VERİLMEZ.

ErsinErce

Bu tarz bir sonuç almanız çok normal iki sistemde bobini gnd ye bağladıktan sonra bağlantısını kesip üzerindeki akımı diyot ile kondansatöre aktarıyor(kabaca)
1. devrenizin bobini aynı zamanda 2. devre tarafından da sürülüyor, 2. devrenin peak akımları karşılayabilecek boyutta ms34063 ten sonra bir kondansatör koymanız gerekli eğer illa 2 step up seri olmak zorundaysa
ama ileride kapasite düşmeye başladıkça devrede yine sorun yaşamaya başlarsınız bilginiz olsun

tavsiyem 2 step up'ı paralel besleyin, 2. step up'ın kazancını çoğaltın

XX_CİHAN_XX

mc34063 ü smd kullanıyordum dip kılıfı ile değiştirince bu sorun düzeldi.
dediğiniz gibi kaynağın çıkış empedansı dolayısıyla da çıkış gücü burada zayıf halka oluyor.
MC34063 ün çıkış empedansı çok yüksek. Hele hele smd olanın ki daha da yüksek olunca zayıf kaldı.
Dip olan kurtardı ama o da aşırı ısınıyor. Voltaj yükselme sorunu yok lakin yok yere fazla akım akıyor (L1 bobini üzrinden) Ve çok ısınıyor.
İşin garibi lnb mosfetini kapatıyorum bu halde bile çok akım çekip ısınıyor. Yani o bobin etkilemeye devam ediyor.

LC filtreyi deneyecem hocam. Çıkışı çok fazla kapasiteye boğmak ta istemiyorum ama bypass yapmayı denemiştim.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.