giriş bacakları problem..!

Başlatan spinic, 12 Eylül 2012, 23:01:02

spinic

yaptığım devre gereği bir menü var ve 4 adet tuş ile menüde hareket sağlıyorum. 18f452 kullanıyorum ve programda d4, d5, d6, d7 (23, 24, 25, 26) bacaklarını giriş olarak ayarladım ve bu bacaklara birer buton bağladım. ancak butona bassam da basmasam da kendi kendine butona basılmış gibi işlem yapıyor... bu bacaklar dışında bir bacağı daha giriş tanıplayıp sensörden veri alacağım ancak o bacakta da henüz birşey bağlamadığım halde sürekli değişen değerler alıyorum. Bunun sebebi ne olabilir? yardımcı olabilecek biri var mı?

elektroacemi

Buton girişi olarak kullanacağın girişleri pull-up veya pull-down yapman lazım. Hatırladığım kadarı ile kullandığın pic B portunda dahili pull-up vardı datasheet den bakarak onları açıp tekrar dene. Yazılımda buton girişlerini anlık yaptıysan gene problem yaşarsın. Sen bir kez basarsın ama 10 kez basmış gibi işlem yapar...

Not: Şema koyarsan daha kolay yardımcı olabiliriz.

erdogan2734

Öncelikle programı görmeden bu konu ile ilgili bir cevap alabileceğini, cevap alsanda çözüm bulabileceğini sanmıyorum.
Bence TRİS ve PORT seçeneklerini programda kontrol et. Pull-up yada Pull-down hangi bağlantıyı kullandıysan dahili yada harici direnç bağlantılarını kontrol etmen lazım. Bu platform sana kesinlikle çözüm bulacaktır ama sorunun ne olduğunu görmeden kimse sana yardımcı olamaz...
Bildiğim tek şey henüz hiç bir şey bilmediğim...

serhat1990

Alıntı yapılan: spinic - 12 Eylül 2012, 23:01:02
yaptığım devre gereği bir menü var ve 4 adet tuş ile menüde hareket sağlıyorum. 18f452 kullanıyorum ve programda b4, b5, b6, b7 (23, 24, 25, 26) bacaklarını giriş olarak ayarladım ve bu bacaklara birer buton bağladım. ancak butona bassam da basmasam da kendi kendine butona basılmış gibi işlem yapıyor... bu bacaklar dışında bir bacağı daha giriş tanıplayıp sensörden veri alacağım ancak o bacakta da henüz birşey bağlamadığım halde sürekli değişen değerler alıyorum. Bunun sebebi ne olabilir? yardımcı olabilecek biri var mı?

PROGRAM - ŞEMA

Neyi yorumlayacaz butonu basınca sıfır verecek şekilde ayarlayıp sorgulamada sıfırmı diye sorgulayıp sorgulamadığını nereden bilebiliriz ? Reset pini boştamı picin vs bir çok soru var. Ama çözüme ulaştıracak hiç birşey yok.

spinic

tamam arkadaşlar teşekkür ederim :) 10k ile pull down yaptım sorun ortadan kalktı.

pic 18f452 kullanıyorum ve 2 numaralı bacağı basınç sensöründen aldığım veri için kullanacağım. basınç sensörünü henüz bağlamadım ama yine ordan da aynı şekilde değişken değerler alıyorum. sensöre de mi pull up ya da down yapmam gerekiyor? :o

XX_CİHAN_XX

Alıntı yapılan: spinic - 13 Eylül 2012, 16:29:52
tamam arkadaşlar teşekkür ederim :) 10k ile pull down yaptım sorun ortadan kalktı.

pic 18f452 kullanıyorum ve 2 numaralı bacağı basınç sensöründen aldığım veri için kullanacağım. basınç sensörünü henüz bağlamadım ama yine ordan da aynı şekilde değişken değerler alıyorum. sensöre de mi pull up ya da down yapmam gerekiyor? :o

hangi sensör?
Birde 2 numaralı ayak yerine o pinin adını yazarsanız insanlar portların numarasını ezbere bilmezler.
Benim gibi datasheet açmaya da üşenirler.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

spinic

MPXHZ6400A basınç sensörü. gelen veriyi 10 bit olarak alıyor ve ona göre işleme sokuyorum. 18f452 mikroçipinin 2. bacağı olan RA0/AN0 bacağına bağladım. isiste gayet güzel çalışıyor. ancak belirttiğim gibi  pull down yapmadan önce butonlarda olduğu gibi farklı farklı değerler gösteriyor sensörü bağlamadığım halde.

XX_CİHAN_XX

Analog bir sensör. Analog girişlere her zaman pull down koymakta fayda var hatta duruma göre ufak bir kapasite ile de by pass yapmak gerekebiliyor. Isis te güzel çalışıyor dediğinize göre programınız da ciddi bir hata olmadığını varsayarak konuşuyorum. Bağlayacağınız elemanın çıkış empedansına uygun bir değerde pull down direnci bağlamanız da fayda vardır. Analog girişler boşta bırakılırsa elbette rastgele ölçüm alırsınız. Ek olarak sağlıklı bir ölçüm için PIC in besleme bacaklarına mümkün olan en yakın noktaya kapasite koyun. Temiz bir kaynak ile besleyin.
Yirmi yaşındaki bir insan, dünyayı değiştirmek ister . Yetmiş yaşına gelince , yine dünyayı değiştirmek ister, ama yapamayacağını bilir.

spinic

pull down ile sorun kalmadı. kapasiör zaten koymuştum. hepinize teşekkür ederim