Makina gurultusu

Başlatan mikromuh, 13 Eylül 2012, 21:52:30

mikromuh

Merhaba arkadaslar,
Makinamizda toprak hattina Dc 24V un eksi (-) ucu bagli,calisan diger sistemler dogrultusunda toprak hattimizda yuksek gurultu olusuyor.Bu durum gormezden geliniyor,ilerleyen durumlarda calisan elektronik sistemler veya enerji kaynaklari bu gurultulerden zarar gorebilirmi?Bazen makinadaki ekran kendini korumaya aliyor,mavi ekrana geciyor.
Tesekkurler.

frat

Kesinlikle ileride daha ciddi problemlere yol açacaktır. Bu durum elektronik malzemelerin daha hızlı yorulmasına da yol açacaktır. Ekranın kendini korumaya alması oluşan anlık voltajların sınırlardan daha yüksek olması olabilir.

Bu parazitleri ortaya çıkaran elektromekanik bir eleman mı var acaba? Devresel ya da yazılımsal bir çalışmayla minimuma indirelbilir sanırım.
DataCNC ve Robotus Mühendislik Kurucusu // https://www.robotus.net & https://www.datacnc.com

EGE

İlk önce devresel önüne geçmek gerek hemen hemen bütün sistemlerin büyük bölümünde kart kalitesinden tutunda  kartın çizimine , devrenizin dizaynına ve kullanılan kompanentlerin kalitesine kadar etki eden sebeplerdir bunları kontrol ettikten sonra sorun olursa yazılımsal bakmak gerekir.

kolaygelsin

mustafa6106

- ucu neden toprağa bağlamışlar?gürültü derken harmoniklerdenmi bahsediyorsunuz?

Analyzer

Selam,

Ben de merak ettim 24V DC kaynağın eksi ucu neden toprağa bağlı? Elmalarla armutları toplamış bunu düşünen.

Analyzer
Üşeniyorum, öyleyse yarın!

My75

DC kaynakların - ucu genelde toprak hattına bağlanırda o yüzden,yani smps kaynaklarda nötr ile DC gnd arasında bir kapasitör vardır,bundaki amaç nötr hattındaki gürültüyü toprak hattı üzerinden filtrelemektir..Amaa genelde toprak hattı bulunmayan yerlerde bu sorun çıkarır çünkü bu gürültü DC gnd üzerinden sistemden akar..Bu yüzden ben genellikle bu kondansatörü iptal ederim..

Birde topraklama işlemi tüm cihazlarda yerinde olmalıdır ve topraklama iyi olmalıdır,bir cihaz benim topraklamam iyi değil gideyim komşunun toprağına sulanayım derse yukardaki olay olur..
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

Cetinal

Pc smps lerde  Çıkış tarafında bulunan - (negatif)  ve normal pc anakartlarında usb soketinde bile - normal toprak hattına bağlıdır.

Buna  pozitif şase denilir.   Ama otomotiv ve endüstriyel ortamlarda ağırlıklı olarak  negatif şase kullanılır   mesela araba aküsünün - kutbu arabanın  yüzeye bağlı değildir. 

Yada büyük sanayi makinalarında bırakın eksiyi topraktan ayırmayı  eksiler arası bile izolasyon mevcuttur.

Kolay gelsin.

My75

Alıntı yapılan: RoMeO123 - 14 Eylül 2012, 13:56:23
mesela araba aküsünün - kutbu arabanın  yüzeye bağlı değildir. 

Bundan eminmisiniz??
Tomurcuk için çaba göstermeyen dal,odun kalmaya mahkumdur...

Cetinal

Alıntı yapılan: My75 - 14 Eylül 2012, 15:53:32
Bundan eminmisiniz??

Yüksek güç harcayan pro alman makinalarında kesin öyle bundan eminim...  Hatta üzerinde kontrol cihazları var 24V la çalışan makinanın 24V hattına doğrudan bağlı değil içinde izolasyon trafoları var.

Araba konusunda %100 emin değilim . Ama bildiğim kadarıyla arabalarda da yüzey  elektirikten izole tamamen.  Hatta arabaya LPG doldururlarken  Arabanın gövdesine toprak pensi bağlıyor pompacılar.   Zaten - tüm metal yüzeye dağılıyor olsa sadece artı kablolarla dağılıyor olsa normal bir kazada bile herhangi bi yerde artı kablosu ezildiğinde akünün kısa devre olup  kabloyu patlatması veya patlatamıyorsa akünün kendisinn patlaması lazım .

Ama emin değilim.  pozitif şase mi negatif şase mi olduğundan.

Okan AKÇA

eskiden baglıyorlardı ancak artık baglanmıyor büyük ihtimal tabanca topraklanmıştır

Erol YILMAZ

Araç gövdelerinde şase var.
Olmayan modelini ben görmedim. 

z

Akünün negatif kutubu araba şasesine bağlıdır.

Eğer negatif kutup şase olarak kullanıldı ise bunun adı negatif şase denir.
Pozitif kutup şase olarak kullanıldıysa bunun adı da pozitif şasedir.

Pozitif şase uygulaması çok eskiden radyolarda kullanılırdı. Şimdilerde tamamen kalktı.
Bana e^st de diyebilirsiniz.   www.cncdesigner.com

Cetinal

hmm anladım .. doğrudur tam emin değildim .

Benim bahsettiğim şeyi ben yanlış anlatmışım  buna ingilizcede şöyle deniliyor

Örnek bağlantı 1 )     +24VDC ve Ground
Örnek bağlantı 2 )     +24VDC ve Ground (Earthed)

mikromuh

Yanitlariniz icin tesekkur ederim,bu durum riskli gibi gorunuyor.
Makina uzerinde 3 faz motor suruculer de bulunuyor,bu suruculer ve motorlarin govdelerinden de topraga kablo cekilmis.Yani Dc eksiye.
Meydana gelecek kacaklar veya gurultuler ileride sorun cikartabilir gibi.

JKramer

Eski Skoda'larda pozitif şase olabilir.