Pic 12F675 Program yükleme

Başlatan TA7R, 15 Eylül 2012, 20:10:04

TA7R

Amatör bir arkadaşın 12f675 ile yapılmış pil şarj devresini yaptım , ilkin 2 pil şarj ettik (2.8v) sonra pil adedini 4 e ayarlamak istedim olmadı saçmalamaya başladı , 11 volt veriyor çıkışta ,  şimdi 2 pil için de 10v veriyor .  pici çıkarıp hazır hex yüklüyorum düzelmiyor , devrede 1 adet lm317 bir adet de bc547 var ,ikisi de sağlam . Picin pil seçme kontrol bacaklarında +5v volt var normali de bu . Pic bozulmuş olsa tekrar program attığımda kabul etmemesi lazım , anlayamadım bir türlü aklıma osilatör geliyor , sanırım internal osilatör var bu pic de  ve zaten osilatör bağlanabilecek pini  , voltaj seçmek için +5v veya sıfır olarak atanmış . Osc seçimi hex de hazır değil midir , program atarken ayrıca bir osc ayarı gerekir mi ?

serhat1990

Bozulmuş piclerde tekrar program atınca almaması gerekir diye birşey yok bazen io'larda sıkıntı oluyor program alır fakat işlevini tam yerine getiremez.
Program devre şeması koy inceleyelim istersen...

TA7R

Serhat bey çok teşekkür ederim , resim yükleme zahmetli olduğu için kaçındım sanırım linki :
http://antrak.org.tr/gazete/062007/ta2cba.html
2 gündür uğraşıyorum ama mesajı attıktan sonra devre üzerinde gördüğüm bir durum var çıkışı 11 v a getirecek eleman lm317 , ben hernekadar avo metre ile söküp sağlam ölçmüşsem de değişmem gerekirdi , LM317 yi değişip öyle bakmam lazım.

serhat1990

Değiştir bir dene bakalım... osc ile ilgili 12f675 datasheet ; 52.sayfada configuration bitleri var bir incele. Yazılıma baktım basic ile yazılmış osc ile ilgili bir kısım görmedim programlayıcıda seçiliyor olabilirmi ?  Basic'ten anlamam.

TA7R

Serhat bey benim de merak ettiğim program atma esnasında osc seçimi olacak mı idi . Lm317 de sorun yokmuş yenisini taktım aynı , ben yanlış düşünmüşüm pic arızalı olsa program atılmaz ve doğrulama yapmaz diye düşünmüştüm ama picden başka bir sorun yok devrede .

serhat1990

Aynen bir kaç projede başıma geldi , örnek vermek gerekirse bir keresinde analog pinlerden birisi sıkıntı yaratmış nedenini tam bilmiyorum fakat kafasına göre adc bilgisi alıyordum . Başka bir pinden ölçümü yaptım sıkıntı yok arızalı ölçüm yapan pini dijital i/o olarak kullanmak istediğimde pinden cevap alamadım . Program atma olsun , doğrulama olsun hiç bir hata almıyordum yani piclerde sıkıntılar sonucu program atamama ,  vs gibi sorunlar olmayabilir.

TA7R

Serhat bey sağolun , gerçekten yeni pic takınca 2pil (2.8V) şarj yapmaya başladı ancak 4 pil şarj opsiyonu çalışmıyor , GP2 bacağı toprağa çektiğimizde ki 4 pil için bu gerekli ,pic çıkış vermiyor .  Program atarken dikkat ettim internal osilatör görülüyor , ya hex de bu bilgi var ya da programcı default olarak int osc program yüklüyor. Anladığım kadarıyla bu pini osc olmadığında farklı amaç için kullanmakta da bir sakınca yok ancak belki programı yazılırken özel bir tanım mı istiyor neyse 4 pil şarjı çalıştıramadım .Bu da program hatası gibi görülüyor. Teşekkürler selamlar .