Pic 12F675 MCLRE Giriş olarak kullanılınca

Başlatan TA7R, 18 Eylül 2012, 16:21:39

TA7R

Montajnı yaptığım pil şarj devresinde:
http://antrak.org.tr/gazete/062007/ta2cba.html
12f675 in mclre pini giriş olarak kullanılıyor ve girişi 0 yapmak grektiğinde de topraklanıyor (4 pil şarj opsiyonunda bu gerekiyor)  , böyle olunca pic resete giriyor ve şarj yapmıyor. Program atarken configde MCLRE  off yapınca pic işlev görmüyor . Ne yapabileceğim hakkında bilgisi olan var mı ?
Benim aklıma gelen , mclre pinini topraklamadan  +5 voltluk girişini kessem acaba bunu 0 olarak değerlendirir mi ?

serhat1990

MCLR disable yapınca pic'i resete götürmemesi ve çalışması lazım . Bir yerde bir hata yapıyor olabilirsin . datasheet 52. sayfayı bir kontrol et. Yada kodunu inceleyelim ...

mehmet

MCLR ucu pull-up yapıldıktan sonra
okunmalı...

Saygılar...
Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

TA7R

Sayın Serhat ve Mehmet bey , yardımlarınız için çok teşekkür ederim .
-MCLR  = off yapılınca pic anormalleşiyor her durumda 8 v çıkış veriyor , olmadı .
-Pull up nasıl yapılacak bilemiyorum ama muhtemelen doğru yöntemdir , MCLR= on da iken giriş 5V kesince devre tam işlev çalıştı ,yani girişini keserken bir şekilde topraktan izole etmek gerekiyor , devreyi tasarlayan Barbaros bey sanırım , devreyi 4 pil konumu için test etmemişti.
- Aklıma gelen çözüm işe yaradı , Mclr in +5V bağlantısını söktüm (toprak yapmadan) , devre 4 pilde de normal voltaj (4.8v) şarj voltajı vermeye başladı.
-Diğer şarj opsiyonunda MCLR pinine +5 voltu bağlayabilmek için extra bir switch ilave edeceğim.
-Bu pini topraktan izole ederek girişini kesecek daha pratik bir yöntem açıklarsanız öyle de yapabilirim (muhtemelen pull-up bilmiyorum)
Pil-şarj cihazı piyasada dolu ama maalesef hepsi pil katili , doğru bir cihaz bulabilseydim hiç uğraşmazdım.
Selam ve saygılarla ...

mehmet

+ Vcc
   |
   |
  ' '
  | |  4,7K -- 10K direnç ile Vcc ye bağlanacak
  . .
   |
   ------ GP3(MCLR)    MCU pinine
   |
   |
   o |
     |= Buton
   o |
   |
   |
   |
  ---  GND
   -

Olan olmuştur,
olacak olan da olmuştur.
Olacak bir şey yoktur.
---------------------------------------------
http://www.mehmetbilgi.net.tr

TA7R

Mehmet bey , orijinal devre böyle zaten , böyle çalışmadı .
Şöyle çalıştı .

+vcc-------===------------/       o---------Mclr
                10K                       o--------------------boş.

Maxim

antrakin devresinde mclr jumper girisi olarak kullanilmis. yani mclr mclr olarak degil normal bir giris olarak set edilmis. demekki siz config ayarlarlarini yapamadiniz.

TA7R

Maxim hoca , derleyicim kurulu değil , hazır hex yüklerken  yükleyicinin programındaki config ayarından MCLR=Off yapınca  olmadı , burdan olmaz mı , bunun yanında başka cnf de lazım mı bilmiyorum.

serhat1990

Program içerisinde config ayarları mevcut ise programlayıcıdan config ayarlarını yapsanızda program içerisindeki ayarlar geçerli olur diye biliyorum . Hiç config ayarlarını programlayıcıdan yapmadım ama tahminim bu yönde ...

Maxim

o olay her programlayicinin kendi yaziliminda farkli oluyor. ama anlasilan su: problem config ayari ile ilgili.