PIC ile direnç ölçümü

Başlatan abdullahmk, 21 Eylül 2012, 16:42:02

abdullahmk

Merhaba arkadaşlar.

Suyun iletkenliğini ölçen devre üzerinde çalışıyorum. Bildiğiniz üzere iletkenlik kabaca direnç ile ters orantılıdır. Dolayısıyla benim suyun direncini ölçmem gerekiyor. Aşağıdaki linkteki devreye bir göz atın.
http://www.elektrotekno.com/about36760.html
Eleman basit bir devre kurmuş ve kısaca açıklamasını da yapmış. Benim anlayamadığım kısım ölçeceği dirence uygun, gerilim bölücü olarak kullanacağı direnci nasıl otomatik seçtirmiş? Her defasında nasıl tek bir kanaldan gerilim gönderiyor?

Erol YILMAZ

Gerilim bölme tekniği ile oluşan gerilim ADC ile çevrilerek sonuca gidiliyor...

ADC çevrimi sadece 3 nolu pin ile yapılıyor.

Peki Yüksek taraftaki direnç neden değişik dirençler arasından seçiliyor ?

Her halukarda Yüksek tarafta 1K direnç konursa ölçüm yapabiliriz.  100 ohm da 330K da...
Fakat çözünürlüğümüz 1K değerinden saptıkça düşecektir....

Bu sebeple Rx direncini ölçtüğümüzde belli bir gerilim aralığında değer oluşturmasını şart koşarak
programı oluşturmamız gerekir.

Ölçülen gerilim misal 1.2...3.8 V aralığı dışında ise Yeni Yüksek taraf direncini kullan diyebiliriz.

Eğer Rüst 1K ve ölçülen gerilim 1.2V un altında ise ve
Eğer Rüst 1M ve ölçülen gerilim 3.8V un üstünde ise direnç değeri değiştirmeden sonucu yazabiliriz.

Klein

eğer problar su içerisinde sürekli duracak ve sürekli ölçüm yapılacaksa, belirli periyotlarla kutupların sürekli değiştirilmesi gerek.

Mucit23

Alıntı yapılan: Klein - 21 Eylül 2012, 17:59:39
eğer problar su içerisinde sürekli duracak ve sürekli ölçüm yapılacaksa, belirli periyotlarla kutupların sürekli değiştirilmesi gerek.

Aynen öyle
Daha önce başıma gelmişti. Metal bir Tank içerisindeki suyun seviyesini ölçmüştüm. Tankın gövdesine elektrik verip problar la transistörleri tetikleyip seviye bilgisini alıyordum. İlk zamanlar problemsiz çalışırken 6 ay sonra sistem sapıtmaya başladı. Tankın içerisine baktımki ne bakayım. Her bir probta ceviz büyüklüğünde kireç topakları oluşmuştu. Artık tankın gövdesine değip sürekli iletimde bulunuyordu. Gerçi Tank içerisindeki su çok kireçliydi ama olsun. Normal şebeke suyunda bile olabilir bu

abdullahmk

Cevaplar için teşekkür ederim arkadaşlar.