servis manuel okuma yardım

Başlatan merdin, 23 Eylül 2012, 20:24:06

merdin

arkadaslar merhaba herkese telefon tamırı
servis manuel semasında bu resımdekı  kodları okuyamıyorum bunlar smd dırenc  yardımcı olurmusunuz tesekurler
http://imageshack.us/photo/my-images/844/koddeneme.jpg/

ipek

burada bir değer söz konusu değil bu bir servis bülten sayfasından alıntı bu numaralar vasıtası ile üreticiden ilgili parçayı isteyebilmek için tablo.

merdin

bu smd direnclerin  degerlerını nasıl ogrenebılırım

ipek

en kolayı digital bir ölçü aleti ile ölçerek bu yakın bir sonuç verebilir kesin sonuç için sökerek ölçmek gerekir.
okumanın nasıl öğretileceği yöntemini bilmiyorum. eğer metal film değilse kolay genelde 3 rakam olur örnek
çip'in üstünde 473 yazıyor sonrakam çarpan 47000 ohm tabi piyasa ağzı ile 47 kiloom. yanık bir direncin eğer şema ve servis manual'inde bilgisi yok ise  tahmin etmek tecrübe  mantık yürütebilme yeteneği ister eğer hala üzeri okunabiliyorsa makro modunda okunabilir bir fotosunu ekle cevap alabilirsin..

polleme

VA-505B SMD ölçüm cihazını tavsiye ederim. Hem otomatik modda direnç ve kondansatör ayrımı yapıyor, hem değerini ölçüp gösteriyor, hem de bunları SMD elemanı sökmeden yapabiliyor. Özellikleri aşağıda...

Komponenti sökmeden ölçüm özelliği
SMD Direnç Ölçüm Foksiyonu
600?/6K?/60K?/600K?/6M?/60M?
SMD Kapasitör Ölçüm Foksiyonu
6nF/60nF/600nF/6µF/60µF/600µF/6mF/60mF
SMD Diod Ölçümü ve Continuity Check Fonksiyonu

Devre elemanlarını kart üzerinden sökmeden ölçüm yapabilmektedir.
* Scan özelliği ile ölçüm yaptığı malzemeyi tanıyabilmektedir.
Örn: Scan modunda direnç ölçtüğünüzde ekranda Ohm değeri gösterir, cihazda hiç bir ayar yapmadan kapasitör
ölçümüne başladığınızda otomatik olarak kondansatör değeri gösterir.

Fonksiyonlar
Ölçüm Aralığı - Range
Hassasiyet

Direç Ölçüm
600?/6K?/60K?/600K?/6M?/60M?
±(1.2%+5)

Capacitance
6nF/60nF/600nF/6µF/60µF/600µF/6mF/60mF
±(3%+3)

Otomatik Tarama modu
0~6M?/400pF~600µF
±(1%+5)

VA505B

Otomatik Tarama modu (Direnç/Kapasitör/Diod)
?

Otomatik Kapanma
?

Continuity Check
?

Düşük Pil Uyarısı
?

Max. Display
5999 Count

merdin