Mouse Encoder

Başlatan hacettepeli_muhendis, 30 Eylül 2004, 13:53:45

hacettepeli_muhendis

mouse un içindeki encoderı kullanmak için iki mouse un içini açtım (ikisindede aynı sorunlar) encoder için bir led bide karşısında siyah bişey kullanmışlar 3 bacaklı galiba transistör (groundları (emitter) ortak collector leri ayrı iki phototransistor diye tahmin ediyorum) bu ortadaki bacak grounduna bağlı mouse un chipinin
mouse u seri porta bağlayıp bacaklarla ground arasındaki voltajı ölçtüm 4.3V civarında bir kağıtla arasını kapadım yine ölçtüm yine o civarda çıkıyor halbuki benim tahminimce arada bişey yokken 0v civarında arada bişey varken 5 volt civarında bişey ölçeceğim doğrultusundaydı burda sizce nerde hata yapıyorum devrede pull up direnci filanda göremedim bu eleman için yoksa bunlar photo transistör değil başka bişey mi teşekkürler
Dünyada 10 çeşit insan vardır binary saymayı bilenler ve bilmeyenler

cozturk

Led den darbe gidiyor olabilir. skopla bakmak lazım

tnr

Arkadaşlar ben farklı bir konuya değinmek istiyorum:

Hacettepeli arkadaşın dediği gibi LED ile fototransistörün arasında bir tekerlek var. Bu tekerleğin hareketinin hızına bağlı olarak fototransistör çıkışında darbeler oluşuyor. Benim merak ettiğim şey, mouse u sağa veya sola hareket (benzer şekilde yukarı-aşağı) ettirdiğimiz nasıl ayırt ediliyor. (Ben mekanik birşey göremedim, Heralde elektronik olarak yapılıyor.) Tekerlek, LED ile fototransistör arasında olduğu için sağ veya sola hareket ettirilince aynı darbeler oluşur.  :?

hacettepeli_muhendis

x için iki y için iki farklı kare dalga üretiyor bunların fazından sağa sola yukarı aşağı olduğunu anlıyor tnr

tnr

Evet arkadaşım senin dediğini biraz anladım gibi. Heralde ilk yazmış olduğun yazıda da belirttiğin gibi iki adet foto transistör kullanıldığı için iki dalga üretilecektir. Teşekkür ederim.

hacettepeli_muhendis

tam istediğim gibi çok güzel bi PDF dosyası buldum isteyen olursa yollarım
Mouse Parçalarından Ev yapımı encoder anlatıyor

cozturk

hacettepeli_muhendis