HV statik elektrik uygulaması hakkında

Başlatan fractal, 24 Eylül 2012, 09:26:03

fractal

Fabrikalarda plastik üretim bantlarında sürtünmeden dolayı elektrik yüklenen malzemeler var.operatörler malzemeleri ellediğinde elektrik çarpıyor.bunun için yapılan cihazlar var.ama pahalı.cihazların çalışma mantığı bir adet yüksek gerilim trafosu var.yüksek gerilim trafosunun çıkışını örneğin 1 metre uzunluğunda belli aralıklarla iğne bağlanmış bir cubuğa bağlamışlar.sistem 220 vac ile çalışıyor ve bu cubuğun etrafından bir elektriksel alan oluşuyor.yüksek gerilim trafosu sanırım en fazla 10kv civarından.bu cubuk etrafındaki malzemelerin yükünü alıyor.

şimdi aynı şeyi bir uht trafosuyla yapamayızmı?ölümcül sorunlar ortaya çıkarmı?nasıl bir devre yapmamız lazım..yukarıdaki sistem 300 euro civarından ve trafoda yurt dışından geliyormuş..
Restantum cogniscutur Quantum deligutur

tayyar

Eltex firması bu işi yapan cihazları üretiyor.

Elimde olan hali hazırdaki çalışır sistemlerin fotolarını eklemeye çalışırım gün içerisinde.

Birde tavsiyem işçilere topraklama yapabilen çivili iş ayakkabısı giydirin ve zeminleri topraklayın. Çarpılma durumları azalıyor.

Bende sürekli spor ayakkabı giydiğim için çarpılıp duruyorum.
--EGEMENLİK KAYITSIZ ŞARTSIZ MİLLETİNDİR--

fractal

resimler iyi olur.herkeste iş ayakkabısı var ama sadece bir bantta çarpılıyor herkes.o bantında coğu yeri plastik.merak ettiğim televizyonlardaki uht trafosundan böyle bir şey yapılamazmı?
yada flyback trafomu tasarlamak  gerek?basit bir yapı nasıl oluşrulabilir.
benim gördüğüm orjinal cihazın içinde sadece trafo vardı o kadar...

ayhani

Yürüyen bant üzerine aşağıdaki fırçalardan koysan böylece statik elektriği boşaltabilirsin sanırım.

http://www.simtekno.com.tr/nm-Antistatik_Firca_Karbon-cp-251
En iyi bildiğim şey hiçbir şey bilmediğimdir.

fractal

gıda sektörü olunca otellerin dökülme olasılığı var.ben sadece bu sistemin tam olarak nasıl çalıştığını  merak ediyorum.bu kadar pahalı olmaması lazım.bende yapmak istiyorum 1 tane..

salim ALTIN

Merhaba.
Ben yaptım sattım hatta bu işi bıraktım...
Tüm ürünler satılık idi.
https://www.picproje.org/index.php/topic,33001.msg234039.html#msg234039

Halen var...
İnsanlar 3 guruba ayrılırlar. 1- Birşeyler yapıp üretmeye çalışan küçük bir gurup. 2- Birşeyler yapanları hayranlıkla ve takdirle izleyen büyük bir gurup. 3- Hiç birşeyden haberi olmadan yaşayan devasa yığınlar....

ipek

bir gün plastik rulo kesim yapan atelyeye gittim ana rulo müşterilerin satın alabileceği ebatlara getiriliyor çin malı tırnak makaslarının boncuk zinciriden binlerce fırça bir aparata bağlı ana rulonun hemen dibinde kıvılcımlar kıyametler kopuyor yağmur yağmış gibi kesif bir ozon kokusu bu ne dedim kibarca statiği anca böyle alıyoruz dediler,hemen yanında buna benzer makina bu aparatı yok hiçte problem yok bunda niye kıvılcım yok dedim argo yavan ağızla 3M bu abi müsade et bu kendinden iyonlu elektron bombardımanı fabrikasında silinip geliyor dedi ben yinede makinalar ile kendim arasına bir güvenlik payı bıraktım atlama ile türk tesla'sı olmayalım..... ;D

not birde bu makinaların minyatürü ana aksam akrilik detaylar görünüyor lazer printerlerin içinde kıldan ince zigzaglı bir tel vardın dokunmayın uf olursunuz yazar bunlardan belli aralıklarda dizilmiş...