LM7805 ile hangi kondansatörü kullanalım

Başlatan Erdem , 25 Eylül 2012, 15:05:14

Erdem

7805 ile kullanacağımız sığacın (kondansatör) kapasitesi ne kadar olmalı.

Örneğin burada 100uF/25V tavsiye etmişler. Ama Bilim Teknik kendimiz yapalım bölümünde 0.33uF kullanılıyordu.

Giriş geriliminin değerinin (burada 9V) kullanılan sığacın seçilmesinde bir etkisi var mı?

Bir de pratik olarak sığacın dayanma gerilimini belirlerken yaklaşık olarak kullandığımız gerilimin iki katı olarak seçiyorduk. Ben genelde elektronikçilere gittiğimde 100uF/25V yerine örneğin 100uF/63V gibi daha yüksek dayanma gerilimi olan kondansatör bulabiliyorum. Daha yüksek dayanma gerilimine sahip kondansatör kullanmanın bir mahsuru var mı?

7805'in giriş geriliminin alabileceği en yüksek en düşük değerler kaç?

polleme

7805 için maksimum giriş voltajı 35 V'tur. Ancak giriş ve çıkış gerilimleri arasındaki fark çok yüksek olursa geçen akıma bağlı olarak üzerinde harcanan güç çok artar ve 7805 çok ısınır. O nedenle ideal durumda çıkış voltajı 5 V iken giriş voltajının 9-12 V civarında olması tavsiye edilir. Giriş ve çıkışa bağlanan elektrolitik kondansatörlerin değerleri çok kritik değildir, anma voltajlarının en azından 25 V olması iyi olur, ancak 63V ta koysanız sorun olmaz. Bir de özellikle mikroişlemcili devrelerde 7805 çıkışındaki elektrolitik kondansatöre paralel 100 nF bir seramik kapasite daha eklenmesi parazitlerin engellenmesi adına gereklidir.

Erdem

Teşekkürler  :)

Tüm toprakları da birbirine bağlıyoruz o zaman anladığım kadarıyla.

polleme

fryrmnd

Dayanma gerilimlerinin çok yüksek olmasının kondansatör ömrü üzerinde kötü etkisi olduğundan bunalmış hocam bahsetmişti. Sebebini ve başlığı hatırlayamadım. Yani 7805 e 12 volt giriş için 63v gereksiz ve zararlı olabilir.

polleme

Zaten gereksiz de. Zira 63V kondansatör daha pahalı. İdeal olan, devredeki maksimum voltajın 1,5-2 katı olması.

murat torun

bu devreyi yapmıştım canavar gibi çalısıyo.