24V-12V Dc 10A dönüştürücü

Başlatan erdogan2734, 26 Eylül 2012, 10:10:31

erdogan2734

Arkadaşlar Merhaba
İşim gereği çoğu zaman araçlarda kullanmak üzere 24V-12V 10A Dönüştürücüye ihtiyaç duyuyorum. Bu aralar tedarikçi arkadaşların afaedersiniz g*tü kalkmış durumda ve 18-20 Tl lik ürünleri 35-40 Tl ye çıkarttılar sağolsunlar. Ayrıca her istediğimde de bulamıyorum en az 2 -3 hafta beklemek zorunda kaldığım zamanlar bile oluyor. Bu sebeple bu devreyi kendim yapmak istiyorum. Ama işin kötü tarafı 10 A lik bir devre bulamadım. Bana Türkiyede tedarik edeceğim elektronik malzemelerle yapacağım ve çalışır vaziyette çok büyük olmayacak 24V-12V dönüştürücü tavsiyelerinde bulunursanız çok sevinirim. Bu işi kendim yapmak istiyorum iyi çalışmalar...
Şimdiden herkese Teşekkürler...
Bildiğim tek şey henüz hiç bir şey bilmediğim...

Erol YILMAZ

Bahsettiğiniz, bu fiyatlarla satılan ürünler İzolasyonsuz SMPS tarzında ürünlerdir.
Yani BUCK tipi Konverterlerdir.

PWM controller + N kanal Power MOSFET + Sağlam bir bobin ile bunu yapabilirsiniz diye düşünüyorum...
Buna benzer ürünler incelediğimde genellikle UC3843 ile karşılaşıyorum...

Değişik yöntemler var ama bahsettiğiniz konuda Lineer tipte konvertör kalmadı diye biliyorum.
( Eskiden vardı 3-6-10A lik modeller )

eistain_54

Her gün 24 altın verilirken bunun için kime şükredersin ey ademoğlu!?!

erdogan2734

Arkadaşlar bende buck converter kullanabilirim bu zamanda kadar bu tip ürünlerde sıkıntı yaşamadım çünkü ürettiğim ürünün içinde bir aleminyum cep var oraya yerleştiriyorum bu cihazları ve hem soğutu hemde izalasyon görevi görüyor. Yani mikro işlemci kullanılmıyor çoğunda içini açıp baktığımda bobin kondansatör ve programlanmayan entegrelerden oluştuğunu görüyorum.
    Bu arada 4096 nedir?

Erol YILMAZ

Alıntı yapılan: erdogan2734 - 26 Eylül 2012, 10:46:18
   Arkadaşlar bende buck converter kullanabilirim bu zamanda kadar bu tip ürünlerde sıkıntı yaşamadım çünkü ürettiğim ürünün içinde bir aleminyum cep var oraya yerleştiriyorum bu cihazları ve hem soğutu hemde izalasyon görevi görüyor. Yani mikro işlemci kullanılmıyor çoğunda içini açıp baktığımda bobin kondansatör ve programlanmayan entegrelerden oluştuğunu görüyorum.
    Bu arada 4096 nedir?

Yazdıklarınızı anlamakta zorlandım biraz...
Mikroişlemci den bahsetmedi kimse bu başlıkta bu arada yanlış anlamışsınız.

erdogan2734

Alıntı yapılan: Allegro - 26 Eylül 2012, 10:59:08
Yazdıklarınızı anlamakta zorlandım biraz...
Mikroişlemci den bahsetmedi kimse bu başlıkta bu arada yanlış anlamışsınız.
Pwm denilince aklıma mikroişlemciler geldi. Orda hata ettim galiba. Şunu demek istedim dönüştürücüler için ürettiğim ürünün bir bölümünde aleminyum yuva yaptım. Bu dönüştürücüleri bu yuvaya monte ediyorum ve bu yuva hem soğutucu hemde yalıtım görevini görüyor demek istedim.
Bu arada aldığım ürünlerin kartlarına baktığımda mikroişlemci görmedim bunu belirteyim dedim.

erdogan2734

Arkadaşlar İstanbuldaki LEd ve Ledlighting fuarına firmamız katıldığı için uzun süre yazamadım. Gevv hocam bu paylaştığınız devreyi buraya yazmadan önce indirip deneme şansım oldu. Ancak gerek bobin değeri tutturamam gerekte bazı malzemeleri bulamadığım gerekçesiyle bu devreden vazgeçtim.
Bana önerebileceğiniz 24-12 10A e kadar başka devre varmıdır?